tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Światowy Dzień Malarii

 
25 kwietnia, już po raz czwarty, obchodzony będzie


Głównym celem jest wzrost świadomości społecznej na temat tej choroby, uświadamianie konieczności odpowiedniej profilaktyki, a także pomoc ludziom żyjącym w strefach zagrożenia.
Polacy coraz częściej planując urlop za granicą, wybierają egzotyczne kraje jako cel swojej podróży. Wielu jednak zapomina, że są to miejsca szczególnie niebezpieczne ze względu na choroby zakaźne.
Malaria (zimnica) to jedna z trzech najgroźniejszych, obok AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych na świecie. Występuje w przeszło 110 krajach klimatu ciepłego i gorącego, które zamieszkuje około 40% ludności świata. Każdego roku choroba ta zabija około miliona osób na całym świecie.
? O profilaktyce malarii powinien pamiętać każdy, kto wybiera się w egzotyczną podróż w regiony malaryczne, gdzie nawet jedno ukłucie komara może być groźne dla naszego życia. Trzeba uświadamiać polskim turystom, jak ważne jest stosowanie profilaktyki malarycznej podczas podróży w rejony tropikalne. Każdego roku pomocy lekarzy specjalistów potrzebuje coraz więcej osób wracających z egzotycznych podróży. Na konsultację u lekarza medycyny podróży należy umówić się na etapie planowania wyjazdu. ? przypomina dr n. med. Piotr Kajfasz z Kliniki Chorób Odzwierzęcych i Tropikalnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej.
Według danych WHO, inicjatora Światowego Dnia Malarii, do śmierci podróżnych z powodu zimnicy przyczynia się niewłaściwa profilaktyka lub jej brak. Niestety wielu Polaków uważa, że problem malarii ich nie dotyczy. Tymczasem niemal co roku w Polsce dochodzi do śmierci z powodu importowanej malarii z tropików. W 2010 roku w Państwowym Zakładzie Higieny odnotowano ponad 50% więcej przypadków tej choroby niż w roku poprzednim.
Profilaktyka malarii powinna składać się z dwóch elementów. Pierwszy to ograniczenie liczby ukłuć przez komary. Należy stosować środki odstraszające, tzw. repelenty na skórę. Drugim, niezbędnym elementem zapobiegania malarii jest chemioprofilaktyka, czyli przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Po wskazówki jak przygotować się do wyjazdu najlepiej udać się do specjalisty medycyny podróży. Obecnie w naszym kraju funkcjonuje już kilkanaście certyfikowanych ośrodków, w których taką poradę można otrzymać. Lekarze specjaliści sprawdzają ogólny stan zdrowia, określają sytuacje, które mogą doprowadzić do ewentualnych problemów zdrowotnych, zlecają odpowiednią profilaktykę malaryczną oraz szczepienia ochronne.
Lista poradni, w których można uzyskać pomoc, znajduje się na stronie www.cimp.pl. Więcej informacji o profilaktyce antymalarycznej można również znaleźć na stronie www.malaria.com.pl.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (719) z dnia 22 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »