tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Świątecznie w "czwórce"

 
3 kwietnia w Przedszkolu nr 4 odbyły się warsztaty pisankarskie. Dzieci z grupy czwartej odwiedziła twórczyni ludowa z Bielowic, Elżbieta Pokora?Domańska, by nauczyć przedszkolaki trudnej sztuki woskowania pisanek metodą batikową. W zajęciach wzięło udział 17 pięciolatków, a koledzy z młodszych grup, ich opiekunki oraz dyrektorka placówki Małgorzata Bartoszek, mieli okazję przyglądać się ich pracy

Warsztaty poprzedził występ przedszkolaków, przygotowany pod kierownictwem opiekunki grupy, Jolanty Grygiel. Dzieci zaprezentowały się gościowi w strojach opoczyńskich. Chłopcy śpiewali o regionalnych zwyczajach związanych z chodzeniem dawniej po dyngusie, dziewczynki natomiast prezentowały gaik. Twórczyni ludowa była pod wrażeniem występu i wzruszona kultywowaniem regionalnych tradycji przez tak młodych wykonawców.
Podczas warsztatów, twórczyni opowiadała dzieciom o sztuce wykonywania ludowych wycinanek oraz zdobienia jaj. Tajniki twórczości ludowej przekazywane są w rodzinie pani Elżbiety z pokolenia na pokolenie, a jej babcia, Marianna Pacan, była pierwszą pisankarką. Zanim dzieci zabrały się do pracy, omówiła z nimi poszczególne przedmioty, niezbędne do ozdobienia pisanki metodą batikową oraz zaprezentowała podstawowe wzory regionalne, do których zalicza się m.in. drapeczki i kwiatuszki.
Po krótkim wykładzie, dzieci z entuzjazmem przystąpiły do pracy. Na wydmuszkach i jajkach w mig pojawiły się ciekawe wzory. Przez cały czas nad przebiegiem warsztatów czuwała twórczyni, która z chęcią służyła przedszkolakom pomocą i radą. Nic zatem dziwnego, że zajęcia w ?czwórce? przebiegły sprawnie.
Spotkanie z twórczynią zwieńczyła pogawędka edukacyjna, poprowadzona przez opiekunkę grupy. Dzieci nauczyły się podczas niej wskazywać różnice pomiędzy obrzędami związanymi z Wielkanocą dawniej i dziś. Chętnie podawały przykłady zwyczajów, które obecnie nie są już kultywowane. Mówiły o wiadrach zamiast modnych obecnie psikawek lub pistoletów na wodę, o chodzeniu po dyngusie, które wyszło już z użytku oraz o coraz częstszym kupowaniu ciast i wędlin zamiast pieczenia i wędzenia ich we własnym gospodarstwie domowym. Trzeba przyznać, że dzieci z "czwórki" są doskonale przygotowane do Świąt Wielkanocnych. Potrafią bowiem zaśpiewać dyngusowe piosenki, znają świąteczne tradycje, a teraz także umieją własnoręcznie wykonać ludowe pisanki.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (769) z dnia 6 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »