tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 "Świadomy wie co robić z ZSEE"

 

Uczniowie ZSS nr 3 wzięli udział w ogólnopolskim konkursie ekologicznym, zorganizowanym przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Warszawie, będącym częścią kampanii edukacyjnej pt. "Elektroodpady ? proste zasady" w zakresie właściwego postępowania z ZSEE, czyli zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
Główną ideą konkursu jest zachęcenie uczniów do dbania o środowisko przyrodnicze wskutek mądrego i przemyślanego segregowania elektrośmieci. Konkurs podzielony jest na dwa etapy, podczas których uczniowie poznają problemy swojej gminy, znajdą miejsca, o których wcześniej nic nie wiedzieli, nauczą społeczność lokalną jak być ekologicznym i dbać o czystość otoczenia oraz wspólnie zorganizują zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na swoim terenie.
W pierwszym etapie konkursu grupa elektrotropicieli w składzie: Agnieszka Barul, Daniel Zalega, Michał Tokarski, Bartosz Więckowski i Filip Czarnecki, koordynatorów wszystkich działań na terenie szkoły, stworzyła mapę z lokalizacją dzikich wysypisk w naszym regionie, zakładów przemysłowych, punktów odbioru elektroodpadów, sklepów ze sprzętem elektrycznym i elektronicznym, szkół i urzędów w naszej gminie. Stworzyli również grę terenową, której głównym celem jest poznanie wpływu elektrośmieci na środowisko oraz zlokalizowanie miejsc, gdzie możemy się ich w bezpieczny sposób pozbyć. Sprawdzili także stan wiedzy na temat ZSEE wśród mieszkańców naszej gminy przeprowadzając anonimowe ankiety.
Praca została bardzo wysoko oceniona przez komisję konkursową, czego efektem jest zajęcie przez szkołę pierwszego miejsca w Polsce.
Drugi etap konkursu polega na zorganizowaniu zbiórki elektroodpadów przez społeczność szkolną. W tym celu nawiązano współpracę z firmą recyklingową, która wypożyczyła specjalne kontenery do bezpiecznego gromadzenia elektroodpadów na placu szkolnym. Działania wsparli rodzice, np. tata Bartosza Więckowskiego z kl. Ib gimnazjum ufundował ulotki i plakaty reklamujące akcję. Dodatkowo PGK obiecało pomoc w odbiorze elektroodpadów z ościennych miejscowości gminnych. Dyrekcja szkoły mocno propaguje wszelkie inicjatywy proekologiczne, wspiera działania i motywuje każdego ucznia nagradzając za aktywny udział w akcji.
Uczestnicy zwracają się do mieszkańców naszej gminy, aby również zaangażowali się w akcję ekologiczną i dla naszego wspólnego dobra pozbyli się szkodliwych, zużytych elektroodpadów, a tym samym pomogli osiągnąć sukces w drugim etapie konkursu.
Zbiórka odbywać się będzie do 15 kwietnia. Do tego czasu można bezpłatnie wrzucać elektrośmieci do kontenera ustawionego na placu ZSS nr 3 przy ul. Armii Krajowej 1. Gdyby występowały trudności (ze względu na gabaryty sprzętu i niemożność osobistego dostarczenia ich do szkoły), prosimy o pozostawienie w sekretariacie szkoły (tel 44 755 28 88) informacji z adresem i numerem kontaktowym. Zrobimy wszystko, aby odebrać zepsuty sprzęt od Państwa.
Więcej informacji o konkursie na: elektroodpadyprostezasady.pl.
Już po przygotowaniu tego tekstu dowiedzieliśmy się, że jest jeszcze jedna szkoła, która startuje w tym konkursie. Elektrozłom zbierają uczniowie Gimnazjum w Wygnanowie, do którego do 22 marca można dostarczać wszystkie niepotrzebne i zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne codziennie w godzinach od 8.00 do 15.00.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (818) z dnia 15 Marca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »