Zdaniem psychologa
Obowiązkowość jest być może nudna, może denerwująca, a czasem kłóci się ze spontanicznością, psycholodzy wykryli jednak, że osoby obowiązkowe dłużej żyją i cieszą się lepszym zdrowiem
Jak każda cecha osobowości, sumienność i beztroska także mają swojej mocne i słabe strony. Dobrze jest umieć być zarówno sumiennym jak i beztroskim. Zwykle jednak osobowość człowieka zawiera te cechy w nierównych proporcjach. Oto test, który pozwoli zorientować się, jak jest zbudowana nasza osobowość pod tym względem. Należy zaznaczyć odpowiedź A lub B.
1. Gdy mam spotkanie wyznaczone na konkretną godzinę to:
A. prawie zawsze jestem punktualnie lub przed czasem,
B. często się spóźniam.
2. Gdyby trzeba było zorganizować imprezę dla wielu osób:
A. wiem, że dobrze by mi poszła organizacja,
B. prawie na pewno wszystko wymknęłoby mi się spod kontroli.
3. Gdy pakuję się na wyjazd:
A. moje rzeczy są poukładane w walizce równiutko i schludnie,
B. po prostu wpycham wszystko do walizki, siadam na nią i zapinam.
4. Jeśli mój partner(ka) szuka kluczy w domu:
A. często prosi mnie o pomoc, bo ja łatwo odnajduję różne rzeczy,
B. nie ma sensu, żeby mnie prosił o pomoc, ja nigdy nie wiem gdzie co leży.
5. Gdybym była szefową w firmie:
A. wszystko musiałoby chodzić jak w zegarku, porządek jest najważniejszy,
B. wprowadziłabym luz i każdy mógłby pracować tak jak jemu to najlepiej pasuje.
6. Gdy mam do wykonania zadanie w określonym terminie:
A. przeważnie mieszczę się w wyznaczonym czasie,
B. odkładam je na ostatnią chwilę i potem zwykle przekraczam termin.
7. Mój stosunek do obietnic jest taki:
A. słowo to rzecz święta, gdy coś obiecuję, dotrzymuję nawet jeśli mi to strasznie nie pasuje,
B. nie da się dotrzymywać zawsze słowa. Nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu się je złamie.
Wyniki
Im więcej odpowiedzi „A” zaznaczasz, tym jesteś wyżej na skali sumienności. Można na tobie polegać, lubisz porządek, dyscyplinę, dokładność. Sumienność idzie w parze z ambicjami – gdy wytkniesz sobie cel, wytrwale dążysz do niego. Traktujesz swoje zadania poważnie i wykonujesz je rzetelnie. Nie lubisz zawodzić ludzi. Twoją słabą stroną może być brak spontaniczności, zatroskanie. Możesz także innych ludzi nudzić ze względu na przewidywalność swoich działań. Bywa, że jest ci trudno zrobić coś bez namysłu i dłuższego zastanowienia.
Im więcej odpowiedzi „B” zaznaczasz, tym mnie jest u ciebie sumienności a więcej beztroski. Lubisz oddawać się przyjemnościom, one są dla ciebie najważniejsze. Potrafisz czerpać radość z chwili i nie przejmować się tym co będzie jutro. Lubisz spontaniczność i nieprzewidywalność, potrafisz się cieszyć. Twoim problemem może być lekkomyślność i słaba wola. Niektórzy mogą ciebie spostrzegać jako osobę niegodną zaufania.
Większość ludzi jest gdzieś pośrodku – pomiędzy sumiennością a beztroską – i w niektórych pytaniach najchętniej zaznaczyłoby obie odpowiedzi.
Z biegiem życia ludzie stają się coraz bardziej sumienni. Wydaje się także, że na dłuższą metę bycie sumiennym bardziej się opłaca niż bycie beztroskim – badania psychologów pokazują, że ludzie sumienni dłużej żyją być może dlatego, że częściej słuchają lekarzy, badają się regularnie, zdrowo odżywiają i rzadziej oddają niebezpiecznym rozrywkom. Rzadziej też łamią różnego rodzaju normy (także drogowe), w związku z czym mają mniej kolizji z prawem i zwyczajami społecznymi. Przekłada się to na mniejszą ilość codziennych stresów, a w konsekwencji na lepszy stan zdrowia. |