tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Sukces "Opocznianki"

 
Od 28 czerwca do 1 lipca w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbywał się po raz czterdziesty szósty coroczny Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, którego głównym celem była popularyzacja, ochrona oraz dokumentalizacja autentycznej muzyki i śpiewu ludowego. W konkursie rywalizowało między sobą ponad ośmiuset instrumentalistów, śpiewaków oraz kapel ludowych z całej Polski. Drugie miejsce opoczyńskiej grupy w kategorii kapel ludowych to niewątpliwie powód do dumy i radościKapela St. Ksyty spod Opoczna


Grupa ?Opocznianka?, która podczas tegorocznego festiwalu wywalczyła drugie miejsce w kategorii kapel ludowych, to autentyczny zespół ludowy, który nie jest stylizowany. Kapela ludowa "Opocznianka" swoją nazwę przejęła od nieistniejącego już zespołu pieśni i tańca. Od początku skupiała znakomitych muzyków regionu opoczyńskiego. Repertuar kapeli jest bogaty i zróżnicowany. Do najstarszych, obficie reprezentowanych melodii tanecznych należą oberki ciągłe, wyciągane i przeciągane. Pomimo stosunkowo młodego wieku, muzycy prezentują repertuar tradycyjny wykonywany w dawnym, surowym i ekspresyjnym stylu. Drugie miejsce w 46. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, to nie pierwsze wyróżnienie zespołu. Brała już udział w licznych przeglądach i festiwalach folklorystycznych, zdobywając główne nagrody.
Skład zespołu tworzy trzech mężczyzn: Skrzypek Stanisław Ksyta, mieszkaniec Woli Załężnej, swą przygodę z muzyką rozpoczął w wieku siedmiu lat od gry na skrzypcach skonstruowanych z pomocą ojca. Były to dwie cienkie deseczki przypominające kształtem skrzypce, a smyczek wykonany był z wygiętej w kształcie łuku gałęzi wierzbowej z naciągniętym końskim włosiem. Harmonista Julian Jarząb, mieszkaniec Różanny, miał 10 lat, kiedy pod okiem ojca, skrzypka?samouka, rozpoczął naukę gry na harmonii trzyrzędowej. Marian Pabianek, mieszkaniec Sitowej, od 15 roku życia gra na harmonii guzikowej, akordeonie, bębnie ze stalką i perkusji. Na tych ostatnich grywał podczas wesel.
Zespołowi "Opocznianka" gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych, tak udanych udziałów w przedsięwzięciach!


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 27 (782) z dnia 6 Lipca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »