tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
SPRZEDAM mieszkanie czteropokojowe, po generalnym ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Paradyż

 Stulecie

 
Szkoła Podstawowa w Sokołowie (gm. Paradyż) świętowała jubileusz 100?lecia istnienia

Szkoła Podstawowa w Sokołowie powstała na podwalinach ochronki działającej w sąsiednim Grzymałowie. Została ona założona w 1913 roku z inicjatywy Stanisława Budzińskiego i Antoniego Kamińskiego. Jej pierwszą siedzibą był prywatny budynek należący do Marceliny Mieczyńskiej, gdzie ochronka funkcjonowała do 1915 roku. Przez następne dwa lata dzieci uczono prywatnie. Zajęcia prowadził uczeń szkoły średniej, Stanisław Zmysłowski, a następnie umiejący czytać i pisać Adam Jabłoński, rolnik z Radwana. Informacje o pierwszych latach działalności placówki zebrała od najstarszych mieszkańców Grzymałowa i zgromadziła w kronice Helena Laskowska, nauczycielka i była kierowniczka szkoły.
W 1917 roku, staraniem mieszkańców Grzymałowa, sprowadzono pierwszego państwowego nauczyciela, Edwarda Szczegielniaka, który był jednocześnie kierownikiem placówki. Szkoła mieściła się wówczas w domu Józefa Goździka w Grzymałowie, a później, do 1921 roku, w domu Franciszka Wiatra. W 1922 roku została przeniesiona do budynku dworskiego Marceliny Mieczyńskiej, gdzie mieści się po dzień dzisiejszy. Kierownikiem szkoły była w tym okresie pani Zadrożna. W kolejnych latach stanowisko kierownicze obejmowali kolejno: E. Kłosowicz (1925?1936), Józefa Feldy (1936?1937), Józefa Cyranówna (1937?1943) i Henryka Zbroje (1943?1945).
W czasie okupacji niemieckiej szkoła liczyła cztery klasy. Około 200 uczniów nauczało w tym okresie dwóch nauczycieli. Po wojnie, w latach 1945?1948, kierownikiem i jednocześnie jedynym nauczycielem placówki był Wacław Adamowski. Następnie szkołę prowadzili Józef Sieczak i Helena Asik.
W 1953 roku nastąpiła zmiana stopnia organizacyjnego szkoły ? placówkę sześcioklasową przekształcono w siedmioklasową, z czterema etatami nauczycielskimi. W związku z tym szkoła została wyposażona w pomoce dydaktyczne i nowe meble. Od 1957 roku kierownikiem szkoły był Jan Pęczek, a od 1960 ? Tadeusz Marcinkiewicz. Lekcje nadal odbywały się w budynku Marceliny Mieczyńskiej i w domach gospodarzy.
W 1966 roku funkcję kierownika objął Tadeusz Łomża. W tymże roku, w listopadzie, w szkole po raz pierwszy zorganizowano obchody Dnia Nauczyciela. W czerwcu 1967 roku Wydział Oświaty w Opocznie przydzielił placówce radio "Diora" i telewizor "Atol", który był drugim odbiornikiem w Grzymałowie. W październiku 1970 roku otwarto Szkołę Przysposobienia Rolniczego, w której nauka odbywała się systemem wieczorowym.
W 1974 roku mieszkańcy Grzymałowa kupili od Marii Bronikowskiej i jej wnuków prywatny budynek, w którym mieściła się szkoła, wraz z placem i drzewami. Uchwałę w tej sprawie mieszkańcy wsi podjęli 7 lutego 1974 roku, z inicjatywy radnego gminy, Stanisława Michalskiego. Mieszkańcy opodatkowali się po 1000 zł z gospodarstwa. Zebrali 41.100 zł i 16 lutego 1974 roku dokonano transakcji wykupu. Nowo zakupiony teren zagospodarowano pod uprawę ziemniaków. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony był na potrzeby szkolne. Przeprowadzono remont drugiej części budynku, a wstęgę do nowych sal lekcyjnych przecięto 1 września 1977 roku.
W latach 1979?1980 funkcję dyrektora szkoły pełniła Aleksandra Madej, a po jej rezygnacji, do 1986 roku ? Anna Nowak. W grudniu 1980 roku udało się wyremontować pomieszczenie na strychu budynku, które przeznaczono na stołówkę szkolną. Jedna z klas lekcyjnych przeznaczona została na bibliotekę. W tym czasie szkoła wzbogaciła się też o projektoskop. W roku 1982 placówka nawiązała współpracę z Kołem Łowieckim nr 16 w Opocznie, które przekazało środki finansowe na przeprowadzenie konkursu "Najlepszy zbieracz żołędzi i kasztanów". Jesienią 1983 roku wyremontowano dach, a jego pokrycie wymieniono z papy na eternit. W okresie od 1986 do 1996 roku funkcję dyrektora pełniła Maria Gwadera.
W styczniu 1996 roku szkoła przeszła pod zarząd gminy. Od 1 września tego roku do dnia dzisiejszego jej dyrektorem jest Beata Biegała. Do budynku dobudowano łazienkę i kotłownię, założono też centralne ogrzewanie. W październiku 1996 roku zakupiono pierwszy kolorowy telewizor, magnetowid i sprzęt nagłaśniający. Jesienią 1997 roku wokół szkoły powstało ogrodzenie. W 1999 ? jedna klasa została zaadaptowana na świetlico?stołówkę i kuchnię.
Po reformie szkolnictwa, od 1 września 1999 roku, w szkole funkcjonuje sześć klas. Od roku szkolnego 2000/2001 placówka pracuje tylko na jedną zmianę.
W maju 2003 roku otwarto w niej pierwszą pracownię informatyczną z dziesięcioma zestawami komputerowymi, drukarką, skanerem i kamerą internetową, zakupionymi dzięki dotacji ARiMR w Warszawie. Trzy lata później, w maju 2006 roku, do użytku została oddana druga pracownia komputerowa wyposażona w serwer, 10 komputerów, drukarkę laserową, skaner, laptop i projektor multimedialny. Środki na zakup sprzętu szkoła zdobyła z Europejskiego Funduszu Społecznego.
W listopadzie 2009 roku w budynku wymieniono okna. W tym czasie do szkoły dobudowano świetlicę wiejską, której oficjalne otwarcie nastąpiło 18 listopada 2010 roku. W ramach współpracy z mieszkańcami Grzymałowa uczniowie mogą korzystać z nowych pomieszczeń świetlicy. Odbywają się w niej zajęcia lekcyjne i zajęcia wychowania fizycznego. Poprawiła się też baza dydaktyczna, co znacznie poprawiło warunki pracy i nauki. W 2010 roku w parku przyszkolnym powstał plac zabaw. W tym czasie szkoła pozyskiwała też środki finansowe z WFOŚiGW w Łodzi. Obok szkoły powstała stołówka dla ptaków. W 2013 roku do szkoły zakupiono tablicę interaktywną i laptop z oprogramowaniem. W ramach programów ekologicznych dzieci uczestniczyły w wycieczkach krajoznawczo?turystycznych poznając parki narodowe Polski.
Od 1999 roku w szkole działa Dziecięcy Zespół Ludowy "Koniczynki". Jego założycielką i pomysłodawczynią była Sylwia Sarna?Jurek, która prowadziła go wspólnie z Małgorzatą Wilk w latach 1999?2011. Pierwszy występ zespołu odbył się podczas choinki noworocznej i nosił tytuł "Opocznianka jo se?". Początkowo stroje ludowe były wypożyczane. Dopiero w 2004 roku członkom zespołu zakupiono regionalne stroje ludowe. W 2009 roku współpracę z zespołem "Koniczynki" nawiązała Halina Biniek (wraz z zespołem), która jest choreografem i akompaniatorem tańców oraz przyśpiewek ludowych. We wrześniu 2011 roku funkcję opiekuna zespołu objęła Jolanta Gajzler.
Zespół "Koniczynki" ma w swoim dorobku liczne występy na dożynkach gminnych, powiatowych i ogólnopolskich na Jasnej Górze, a także na imprezach okolicznościowych, jubileuszach i spotkaniach integracyjnych, przeglądach zespołów ludowych w Proszeniu, Opocznie, Kielcach i w Sielpi. W marcu 2012 roku jego członkowie spotkali się w kurii biskupiej w Krakowie z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Bogaty program artystyczny, barwne, oryginale stroje są doskonałą formą promocji sokołowskiej szkoły i gminy.




Budynek szkoły dzisiaj



Najstarsze zdjęcie budynku szkoły zachowane w kronice



Grono pedagogiczne dzisiaj


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (833) z dnia 28 Czerwca 2013r.
W dziale Paradyż dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »