MAJ – Urodzinowy tor na 50–lecie MDK
Jak zwykle koniec roku z jednej strony skłania do zastanowienia się nad tym, co przeszliśmy w minione 12 miesięcy, z drugiej budzi nadzieje, że te nadchodzące 12 ,miesięcy będzie może wreszcie zdecydowanie lepsze. Wróżyć z fusów nie będziemy, ale jak co roku przedstawiamy Państwo nasz
Stronniczy przegląd wydarzeń
Styczeń
* Nowy rok zaczyna się podniośle. 3 stycznia w kolegiacie pw. św. Bartłomieja ordynariusz diecezji radomskiej ks. bp Henryk Tomasik podczas uroczystej mszy przekazał klucze do parafii nowemu proboszczowi, ks. Janowi Serszyńskiemu. Wręczył mu także ewangeliarz i mianował jednocześnie dziekanem dekanatu opoczyńskiego.
* Dwa ważne wydarzenia mają miejsce 17 stycznia. W godzinach rannych, w rejonie Muzeum Regionalnego odbywa się pierwsza w Opocznie „rekonstrukcja” walki, jaką z wycofującymi się przed nadchodzącym frontem żołnierzami Wehrmachtu stoczył partyzancki Oddział Lotniczy „Henryka”. I choć moim zdaniem taka inscenizacja ma raczej niewiele wspólnego z historią i w żaden sposób rekonstrukcją nazywać jej nie wolno, to widowisko było przednie. A po południu wspaniały koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
* Pod koniec stycznia zaczynają wszystkim zdrowo dawać w kość siarczyste mrozy i dużo śniegu. Niby zima taka jaka być powinna, ale bez przesady.
* Koniec stycznia to początek corocznego sezonu studniówek. 30 stycznia studniówka odbywa się w Liceum Samorządowym.
Luty
* Od 1 lutego nowym prezesem Sądu Rejonowego w Opocznie została przewodnicząca Wydziału Karnego, sędzia Elżbieta Madej.
* 10 lutego, podczas spotkania przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków, starostwa i władz miejskich, Muzeum Regionalnego oraz Opoczyńskiej Rodziny Katyńskiej zapada decyzja w sprawie zmiany, a w zasadzie budowy od podstaw nowego, pozbawionego kompromitujących błędów pomnika katyńskiego.
* Zima nie odpuszcza. Pod naporem śniegu zawaliła się w Białaczowie muszla koncertowa. Są jednak i mniej przykre jej strony. W Januszewicach na placu szkolnym stanął 5–metrowy bałwan.
Marzec
* 5 marca przed Sądem Okręgowym w Piotrkowie Tryb. zapada wyrok w sprawie głośnego morderstwa do jakiego doszło 13 listopada 2008 roku w blokach przy ul. Norwida. Sąd skazał oskarżonego o to zabójstwo Piotra K. na cztery lata pozbawienia wolności. Wyrok został uchylony przez Sąd Apelacyjny i cała procedura sądowa rozpoczęła się od nowa.
* Po raz drugi bierzemy udział w akcji zaproponowanej przez Akademię Humanistyczno–Ekonomiczną w Łodzi. Chodzi o wspólne zdjęcie wszystkich maturzystów. Szkoda, że nie wszyscy się odliczyli i nie wzięli udziału we wspólnej fotografii. Ta wyszła bardzo fajnie.
* Optex ma kłopoty. Okazuje się, że zaległości wobec Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej z tytułu braku opłat za zużywaną wodę i odprowadzane ścieki sięgają 500.000 zł. Spółka gminna zmuszona była zakręcić kran. Zobowiązanie Opteksu do regulowania należności spowodowało zmianę decyzji.
Kwiecień
* Na cmentarzu przy ul. Moniuszki ruszają prace związane z budową nowego pomnika katyńskiego. Ma być uroczyście odsłonięty 13 kwietnia
* 10 kwietnia. Rankiem nikt pewnie nie przypuszczał, że tego dnia w Polsce zmieni się wszystko. Godzina 8.56 (później mówi się o godz. 8.41) podczas próby lądowania na lotnisku w Smoleńsku, w katastrofie lotniczej ginie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Komorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, szef Sztabu Generalnego WP oraz naczelni dowódcy rodzajów sił zbrojnych, ministrowie, posłowie, szefowi instytucji centralnych, biskupi kilku chrześcijańskich wyznań, posłowie i senatorowie, członkowie Rodzin Katyńskich, członkowie załogi. W sumie 96 osób. Rozmiar katastrofy dociera do wszystkich powoli. I nie chodzi tu o liczbę ofiar, ale o ich znaczenie dla suwerennego bytu państwa polskiego.
* W cieniu katastrofy, w atmosferze wielkiej zadumy i tragedii, odsłonięty zostaje nowy, pozbawiony błędów, pomnik katyński.
* 25 kwietnia z rykiem kilkuset motocykli przeprowadzono w Opocznie II Otwarcie Sezonu Motorowego.
Maj
* Tradycyjnie rozpoczynany jest w Opocznie tanecznie. 2 maja przeprowadzony został po raz XIV Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Opoczna oraz Puchar Okręgu Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Przez parkiet przewinęło się kilkaset par w różnych kategoriach a twórca imprezy, trener opoczyńskiego klubu TICO Zdzisław Miękus uhonorowany został przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medalem „Zasłużony dla kultury”.
* 4 maja rusza maraton maturalny. Okazuje się, sądząc po późniejszych wynikach, że nie taki diabeł straszny.
* Nowym prezesem opoczyńskiej Spółdzielni Lokatorsko–Mieszkaniowej „Nasz Dom” został po wygranym konkursie Rafał Kunat. Zwykle w takich momentach cytujemy jedno z powiedzeń bpa Krasickiego: Winszuję, ale nie zazdroszczę.
* Stulecie istnienia obchodzi, najstarsza w gminie, Szkoła Podstawowa w Modrzewiu z siedzibą w Ziębowie.
* Pojawia się informacja, że w Opocznie brakują dokładnie 254 miejsca w przedszkolach. Potem okazuje się, że jest to ilość znacznie zawyżona, ale, naszym zdaniem, problem będzie narastał, bo wiek przedszkolny osiągnął wyż demograficzny z rodziców urodzonych na przełomie lat 70. 80.
* Wyjątkowo hucznie obchodzony jest jubileusz 50–lecia Miejskiego Domu Kultury im. Tadeusza Sygietyńskiego. Jak zwykle w takich przypadkach były odsłonięcia, koncerty, wyróżnienia, gala.
* Po ostrej i śnieżnej zimie kilkakrotnie w gminie powstawały lokalne powodzie i podtopienia.
* 29 maja odbyły się obchody 65–lecia najbardziej zasłużonej dla Opoczna placówki szkolnej, Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego.
Czerwiec
* 2 czerwca Ewa Bąkowska, córka właścicieli majątku w Kraśnicy, w towarzystwie Aleksandry Ziółkowskiej–Bochem (autorki książki „Dwór w Kraś nicy i hubalowy Demon”) oraz Janusza Krasickiego, krewnego rodziny Bąkowskich, przekazała na własność Muzeum Regionalnemu cenny dokument – oryginał podziękowań jakie matce pani Ewy, Annie Bąkowskiej, przesłał mjr Hubal, wdzięczny za wspaniały dar – konia Demona.
* Trwające kilka miesięcy prace archeologiczne na terenie przewidzianym pod obwodnicę Opoczna przyniosły efekty. W rejonie Góry Januszewickiej znaleziono cmentarzysko z okresu kultury łużyckiej wraz ze śladami osady oraz pozostałości po osadzie XVII–wiecznej.
* 4 czerwca jako pierwsi informujemy o śmierdzącej niespodziance, jaka podrzuciła mieszkańcom Opoczna jedna z kieleckich firm. Ciężarówkami na plac przy ul. Zakątnej zwożona jest śmierdząca substancja. Sprawa staje się głównym tematem obrad XLI sesji Rady Miejskiej, kiedy to niektóre wypowiedzi radnych świadczą o panice. Tymczasem na szczęście badania przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Sanitarny wykluczają substancje trujące a Prokuratura Rejonowa umarza postępowanie. Cuchnący szlam został wywieziony, a firma która go do Opoczna przywiozła została ukarana grzywną.
* W pierwszej turze przedterminowych wyborów prezydenckich w Opocznie wygrał kandydat Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński.
* 26 czerwca podczas Dni Opoczna wręczony został tytuł „Opocznianina 2010 roku”. Tegorocznym laureatem została dyrektorka Miejskiego Domu Kultury Monika Matusewicz. Podczas Dni Opoczna rewelacyjny koncert dal Maciej Maleńczuk.
* 29 czerwca odbyło się oficjalne rozpoczęcie budowy obwodnicy Opoczna w ciągu drogi krajowej K–12. Pierwsze łopaty przy budowie obwodnicy wbili m.in. minister infrastruktury Cezary Grabarczyk i burmistrz Jan Wieruszewski. Rozpoczęcie tej tak ważnej inwestycji jest niewątpliwym sukcesem władz samorządowych miasta. Kosztem około 170 mln złotych powstanie objazd niemiłosiernie zapchanego Opoczna o długości około 8 km.
* Wyjątkowo dobrze wypadła tegoroczna matura. W ZSS aż 25 razy padł wynik 100%. Na sto procent zaliczyła egzaminy z matematyki, chemii i języka niemieckiego Patrycja Stępniak, absolwentka LO.
Lipiec
* Na terenie powiatu opoczyńskiego drugą turę wyborów prezydenckich, podobnie jak pierwszą, wygrał kandydat PiS Jarosław Kaczyński.
* 12 lipca smutna wiadomość o śmierci szefa opoczyńskiego regionu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Czesława Pawlaczka. Podobno nie ma ludzi niezastąpionych, ale czy i w tym przypadku to powiedzenie się sprawdzi?
* 21 lipca w Opocznie obchodzone było święto policji. Jak zwykle w takim przypadku były awanse, odznaczenia, wyróżnienia i co dla policjantów jest chyba szczególnie ważne, słowa podziękowania za ciężką pracę.
Sierpień
* Ważne funkcje w Opocznie obejmują kobiety. Nową szefową Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej została Anna Zięba, a szefową opoczyńskiego regionu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad została Jolanta Kowalska.
* 22 sierpnia odbyły się obchody 110 rocznicy istnienia w Opocznie Ochotniczej Straży Pożarnej. Gminni strażacy wzbogacili się o dwa wozy bojowe, a poza tym były odznaczenia i gratulacje.
* Wzruszająca uroczystość w Poświętnem. Po raz pierwszy poza koszarami nadano imię żołnierza poległego w Iraku placówce publicznej. Patronem stadionu w Poświęnem został kpr. Tomasz Jura.
Wrzesień
Czterokrotnie w mijającym roku gmina Opoczno była podtapiana. Ostatnia fala przeszła w okolicy Opoczna we wrześniu. Stan alarmowy przekroczyły i Drzewiczka, i Wąglanka. Boisko Ceramiki nadawało się do rozrywania zawodów w waterpolo. Najwięcej wkładu pracy w walkę z żywiołem wnieśli strażacy, tak zawodowi jak i ochotnicy. W ramach podziękowań najakytwniejsi z nich otrzymali awanse i odznaczenia.
* 18 września oddano do użytku nową część ośrodka rehabilitacyjnego Fundacji „Uśmiech dziecka to nasz cel”.
* 19 września w Wygnanowie odbyły się, wyjątkowo udane, Dożynki Gminne 2010. W tym roku były wyraźnym połączenie nowoczesności z tradycją.
* Wyjątkowo udana impreza. Drzewica gościła u siebie mistrzostwa Polski w kajakarstwie górskim. Gratulacje i dla organizatorów, i zawodników.
Październik
* 1 października, podczas otwarcia w Muzeum Regionalnym wystawy „Polacy – Węgrzy zawsze razem. Wrzesień 1939 – październik 1956” gościł w Opocznie radca Ambasady Węgierskiej Imre Molnar, który w rozmowie z burmistrzem potwierdził konieczność poprawienia tablicy na kościele św. Bartłomieja. Czekamy na realizację obietnic.
* 12 października pod Nowym Miastem, w największej od 1994 roku tragedii na polskich drogach śmierć poniosło 18 mieszkańców gminy Drzewica. Pogrzeb ofiar, z udziałem tysięcy osób, odbył się w sobotę, 16 października.
* 22 października gościła w ZSS nr 3 pierwszy komisarz UE wśród Polaków, eurodeputowana, prof. Danuta Hubner. Wzięla udział w ekodebacie zorganizowanej w gimnazjum.
Listopad
* 2 listopada ktoś usiłował podłożyć ogień pod zabytkowym kościołem św. Marii Magdaleny na cmentarzu przy. ul. Moniuszki.
* Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem listopada, a może nie tylko tego miesiąca, są przeprowadzone w całej Polsce wybory samorządowe. Na terenie powiatu opoczyńskiego zmiany nastąpiły jedynie w gminie Żarnów, gdzie wybrano nowego wójta (został nim Krzysztof Nawrocki) i nowego przewodniczącego Rady Gminy (Wiktor Macierzyński). W starostwie nowym przewodniczącym został Marek Ksyta a starostowie zamienili się miejscami. Ostateczny kształt władz samorządowych dała druga tura wyborów burmistrza w Opocznie i wójta w Poświętnem Zmian nie było.
|