tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

  Stronniczy przegląd prasy

 
Kolejny rok ?w plecy?. Nie spełniły się liczne przepowiednie o końcu świata, ale też mocno przesadzone były twierdzenia o zielonej wyspie. Rok jak każdy. Dla jednych dobry, dla innych nie bardzo. Jaki był dla powiatu i gmin? Przedstawiamy kolejny


? STYCZEŃ
* 9 stycznia, podobnie jak w całej Polsce, w Opocznie odbył się kolejny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego dnia na walkę z chorobami nefrologicznymi i urologicznymi zebrano ponad 52.000 zł,
* Można by powiedzieć ? policyjny miesiąc. 10 stycznia w MDK odbyła się doroczna odprawa kadry policyjnej, podsumowująca 2010 rok i wytyczająca główne zadania na rok 2011. A cztery dni później, 14 stycznia w Łodzi, w obecności wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej komendant wojewódzki policji inspektor Marek Działoszyński, starosta Jan Wieruszewski i burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski podpisali porozumienie o przekazaniu działki pod nową siedzibę Komendy Powiatowej Policji. Potem okazało się, że trzeba było dodatkowo przekazać jeszcze nieco terenu i zmieniać zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego w rejonie budowy.
* 17 stycznia w Spółdzielni Lokatorsko?Mieszkaniowej ?Nas Dom? podpisane zostało porozumienie w sprawie wspólnej inwestycji w nową, wartą około 100 mln złotych, elektrociepłownię. Dla mieszkańców miasta najważniejsze było to, że po jej uruchomieniu ciepło miało być tańsze o 15%. Dziś w spółdzielni nowy zarząd, a inwestycje ma zamiar samodzielnie przeprowadzić spółka ETC Tanie Ciepło
* 19 stycznia Rada Gminy w Drzewicy, pierwsza w powiecie, podjęła uchwałę intencyjną o zmianie statusu dwóch szkół na placówki filialne i zostawieniu w nich jedynie klas I?III.
* 20 stycznia doroczne podsumowanie działalności PSP w minionym roku.
* 29 stycznia w kościele pw. Podwyższenia Krzyża odbyło się spotkanie opłatkowe chórów diecezji radomskiej. Wzięło w nim udział ponad pół tysiąca uczestników.

? LUTY
Nie było spektakularnych wydarzeń. Ot pracowity miesiąc, w którym coś się działo w każdej gminie. Na koniec, w sobotę, 26 lutego, odbyły się tradycyjne, dziesiąte już Kusoki, w których wzięło udział około 400 osób.

? MARZEC
* 11 marca, za Centralną Komisją Egzaminacyjną publikujemy maturalne EWD, wyliczone na podstawie wyników osiągniętych przez maturzystów na egzaminie w 2010 roku.
* 11 marca, po kilku miesiącach zbierania materiałów publikujemy artykuł pokazujący w jaki sposób władze Starostwa Powiatowego i zarząd Fundacji ?Dar dla potrzebujących? działały w okresie tworzenia Domu Dziecka w Mroczkowie Gościnnym.
* 21?22 marca w hali sportowej ZSS nr 3 odbyła się ósma edycja Halowego Turnieju Piłki Nożnej o puchar komendanta powiatowego policji pod hasłem ?Alkohol? Narkotyki? Nie, dziękuję?. W imprezie wzięło udział ponad 300 zawodniczek i zawodników, z kilku szkół z terenu powiatu opoczyńskiego.

? KWIECIEŃ
* Rozpoczęły się prace przy remoncie zabytkowego kościółka pw. św. Magdaleny na cmentarzu przy ul. Moniuszki. Remont prowadzi ekipa górali spod Nowego Targu, a całość prac prowadzona jest w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
* Odbyły się obchody pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej. I jak to jest w opoczyńskim zwyczaju nie obyło się bez błędów. Tym razem pojawiły się na tablicy wmurowanej w fasadę kościoła pw. św. Bartłomieja i na kamieniu postawionym przy ZSP nr 1.
* Pojawił się, i na szczęście szybko znikł, spór między starostwem a magistratem. Poszło o planowaną budowę nowej ulicy między Biernackiego a Skłodowskiej?Curie z odnogą do ul. Partyzantów. Droga miałaby opasać szpital, ale i stać się parkingiem dla tych, którzy do lecznicy przyjeżdżają. Do planów starostwo i szpital wniosły zastrzeżenia. Szybko jednak oba ośrodki władzy lokalnej wypracowały kompromis. Na szczęście.
* 28 kwietnia rozpoczęły się obchody rocznicy śmierci mjra Hubala. Trwały aż do 21 maja, do obchodów powiatowych, i skończyły się skandalem wywołanym bezhołowiem organizacyjnym. Dodatkowo organizatorzy przygotowali i rozesłali zaproszenia na uroczystości powiatowe, bez umieszczenia na nich daty uroczystości, za to z lustrzanym odbiciem portretu Henryka Dobrzańskiego na koniu. W wyniku czego trzyma on szablę w lewej ręce a baretki ma na prawej piersi. Błąd szybko naprawiono, ale kompromitacja była.

? MAJ
* 3 maja ni stąd, ni zowąd spadł śnieg. Niby nic nowego, sam pamiętam takie przypadki, ale zdziwienie było duże.
* 4 maja odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. Jak co roku były awanse, odznaczenia, nagrody.
* 8 maja, po raz trzeci, odbyło się uroczyste rozpoczęcie sezonu motocyklowego, zorganizowane przez opoczyńskie Stowarzyszenie Miłośników Motocykli ?Striders?. Przejazd przez miasto kilkuset warczących pojazdów robi wrażenie.
* 12 maja podczas sesji Rady Gminy w Poświętnem, jej przewodniczący Stefan Kwaśniak złożył dymisję. Zaczęła się prawna przepychanka, która trwała do końca listopada, kiedy to decyzją Urzędu Wojewódzkiego usankcjonowany został wybór na tę funkcję Mieczysława Woracha.
* 13 maja, w piątek i w dodatku o godz. 13 oficjalnie otwarto jeden z najnowocześniejszych w województwie Zakład Unieszkodliwiania Odpadów.
* 20 maja bardzo uroczyście, z troską o detale, otworzony został w Wielkiej Woli, nie wiem, czy nie najnowocześniejszy w Europie, zakład należący do grupy Ceramika Paradyż.
* 29 maja odbyły się w Opocznie obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka, w tym roku połączone z bardzo udaną V Opoczyńską Wystawa Koni.

? CZERWIEC
* 4 czerwca przeszło 150 par tanecznych z 49 klubów i szkół tańca z całej Polski wzięło udział XV Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o puchar burmistrza Opoczna.
* 11 czerwca odbyły się obchody 50?lecia istnienia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica.
* 26 czerwca, przy otwarciu boiska w Bielowicach i gminnym podsumowaniem osiągnięć sportowych, odbyło się i nasze podsumowanie plebiscytu na najpopularniejszego sportowca 2010 roku.

? LIPIEC
* Zaczął się nie najlepiej. Z hukiem zapowiadane i zorganizowane sporym nakładem sił i środków Dni Opoczna, połączone z Międzynarodowym Festiwalem Folklorystycznym okazały się raczej niewypałem niż świętem miasta, i to nie tylko ze względu na pogodę. Trudno jednak wszystko zwalać na aurę.
* 14 lipca czarny czwartek dla powiatu opoczyńskiego. Około godz. 14 południową część powiatu, głównie gminy Białaczów i Żarnów nawiedziła potężna wichura. Na szczęście nie było ofiar w ludziach, ale straty materialne były kolosalne. Pozrywane dachy, połamane lub powyrywane z korzeniami drzewa. Całkowitej zagładzie uległ m.in. zabytkowy park wokół pałacu Małachowskich w Białaczowie. Ślady po nawałnicy widoczne są po dziś dzień.
* 20 lipca oficjalnie otwarto dla ruchu małą obwodnicę Opoczna, nieoficjalnie ruch był puszczony kilka dni wczesniej. W założeniu miała ona pomóc w skanalizowaniu ruchu ciężkich pojazdów do i z Opoczna I na drogę W726. W praktyce niewiekle z tego wyszło. Najpierw okazało się, że zarówno inwestor jak i wykonawcy zapomnieli o jakimkolwiek oznakowaniu tego objazdu. Rozpoczęły się ustalenia, negocjacje i w rezultacie oznakowania jak nie było tak nie ma. Teraz jednak jest ono zbędne, bowiem i tak na najbliższe 4?5 lat droga W726 będzie zamknięta ze względu na wreszcie rozpoczętą przez Zarząd Województwa przebudowę drogi.
* 29 lipca zdecydowanie niecodzienny łup opoczyńskiego wędkarza. Stanisław Dubis złowił w Zalewie Sulejowskim suma giganta, 186 cm długości i 44 kg wagi.

? SIERPIEŃ
* 9 sierpnia, jak co roku od dwudziestu jeden lat wyruszyła Piesza Pielgrzymka Ziemi Opoczyńskiej na Jasną Górę. Najstarszą pątniczką była 85?letnia Anna Kępska z Januszewic.
* Sporo zamieszania wywołał zamiar likwidacji jednej z filii PiMBP, tej z Bukowca Opoczyńskiego. W rezultacie sprawa nie stanęła na porządku obrad sesji Rady Miejskiej, projekt uchwały został wycofany przez burmistrza.
* 23 sierpnia, w wigilię odpustu św. Bartłomieja odbyło się poświęcenie wyremontowanego zabytkowego kościółka pw. św. Magdaleny na cmentarzu przy ul. Moniuszki. Uroczystość nie kończy inwestycji. Pozostał jeszcze remont wnętrza.
* 25?28 sierpnia MDK rozbrzmiewał muzyką cygańską. Odbywał się finał, realizowanego od początku 2011 roku projektu ?Barwne cekiny? mającego pomóc ludziom narodowości romskiej w integracji ze społeczeństwem.
* 26 sierpnia, po krótkiej chorobie zmarł przewodniczący Rady Gminy w Sławnie, Bolesław Wiktorowicz.
* 28 sierpnia w Żarnowie odbyły się Powiatowe i Gminne Dożynki 2011, połączone z Dniami Żarnowa.
* 31 sierpnia, całkiem niespodziewanie, podczas sesji Rady Gminy w Żarnowie, odwołany zostaje jej przewodniczący Wiktor Macierzyński oraz jego zastępca Zenon Jęcek. Na ich miejsce powołano: na przewodniczącego Krzysztofa Gawrysia, a na wiceprzewodniczącą Joannę Grodzicką.

? WRZESIEŃ
* Decyzją władz Opoczna następuje zmiana na stanowisku dyrektora ZSS nr 2. Odwołanego Marka Ziębickiego zastępuje Marek Śmigiel.
* Wrzesień to miesiąc dożynek. Tak było i w mijającym roku. Uroczystości dożynkowe odbyły się 4 września w Sławnie i Mniszkowie, 11 września w gminie Drzewica (faktycznie w Radzicach), minidożynki w postaci Dnia Gospodarza w Sobieniu (gm. Białaczów).
* Po długiej chorobie zmarł trener opoczyńskich ciężarowców, były prezes LKS Opocznianka, radny powiatowy Andrzej Podlewski.
* 18 września w Modrzewiu odbyły się opoczyńskie Gminne Dożynki 2011.
* Nabiera realnego kształtu budowa nowej siedziby komendy powiatowej policji. Ogłoszony został konkurs na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Jednocześnie starostwo rozstrzyga konkurs na rozbudowę swojej siedziby.
* Po przeniesieniu do Tomaszowa Wydziału Pracy Sądu Rejonowego i zabraniu części obowiązków opoczyńskiemu oddziałowi ZUS pojawia się w mieście informacja o możliwej likwidacji Prokuratury Rejonowej. Związane to jest z planami restrukturyzacyjnymi ogłoszonymi przez Prokuratora Generalnego. W obronie prokuratury stają solidarnie starosta, burmistrz, parlamentarzyści. Ostatecznej decyzji jak na razie nie ma, ale wszystko wskazuje na to, że opoczyńska prokuratura jest niezagrożona.

? PAŹDZIERNIK
* 5 października odbyła się uroczystość uhonorowania tych strażaków, którzy najbardziej zasłużyli się podczas likwidacji skutków lipcowej nawałnicy.
* W powiecie opoczyńskim wybory parlamentarne wygrał PiS (49,42%) przed PSL (19,26%), PO (16,02%), Ruchem Palikota (6,6%) i SLD (6,08%). Pozostałe komitety zdobyły łącznie 2,62%.
* Podczas październikowej Sesji Rady Miejskiej po raz pierwszy od lat stanął problem zmian w sieci szkół prowadzonych przez gminę. Władze samorządowe w 2010 roku dopłaciły do oświaty ponad 4 mln złotych i te dopłaty z roku na rok rosną. Burmistrz stawia sprawę jasno: musimy dokonać racjonalizacji wydatków.
* 14 października w najnowszym zakładzie grupy Ceramiki Paradyż gościł wicepremier i minister gospodarki, a jednocześnie prezes PSL Waldemar Pawlak wraz z prezesem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tomaszem Studzińskim.
* 26 października dr Jan Łuczkowski, współtworca i wieloletni dyrektor opoczyńskiego muzeum został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
* Rusza policyjny program ?Kibicuj bezpiecznie?. W jego ramach odbyła się konferencja z udziałem nauczycieli i wychowawców, a 26 października grupa stu uczniów opoczyńskich szkół, w jednolitych koszulkach, pojechała na mecz w ramach ligi mistrzów siatkówki. Podobne wyjazdy odbędą się jeszcze dwa, a zakończenie programu nastąpi podczas finału Halowego Turnieju Piłki Nożnej.

? LISTOPAD
* Rozpoczyna się długo oczekiwany i jakże potrzebny remont, wraz z przebudową drogi wojewódzkiej W 726. Do końca 2013 roku ma być zrobiony odcinek Bukowiec Opoczyński ? Dęborzeczka, w następnym etapie Dęborzeczka ? Inowłódz. Droga na czas remontu będzie całkowicie zamknięta dla ruchu samochodów ciężarowych. Warszawska firma Skanska rozpoczęła od wiaduktu na CKM, który już został całkowicie rozebrany.
* 11 listopada, podobnie jak w całej Polsce, odbyły się obchody Dnia Niepodległości. Przy sypiącym się, omszałym i coraz bardziej niszczejącym pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze.
* Urzędnicy wojewody rozstrzygnęli spór jaki trwał wokół wyboru przewodniczącego Rady Gminy w Poświętnem. W gminie od maja nie było przewodniczącego a kolejne próby wyboru podejmowane przez radnych były dyskredytowane albo przez prawników, albo przez urzędników gminy. Nowym przewodniczącym jest, wybrany podczas październikowej sesji, Mieczysław Worach.
* 18 listopada w Opocznie oficjalnie oddano do użytku trzy ogródki dydaktyczne: w przedszkolach nr 2 i 8 oraz w ZSS nr 1.
* Już drugi raz przesuwa się termin oddania do użytku największej inwestycji drogowej od lat, budowy obwodnicy Opoczna w ciągu drogi krajowej K?12. Pierwotny plan zakładał oddanie do użytku w końcu września 2011 roku. Na przeszkodzie stanęła jednak bardzo deszczowa pogoda w 2010 roku. Drugi termin, w końcu listopada okazał się również nierealny, a to ze względu na zbyt optymistyczne harmonogramy. Obwodnica ma być oficjalnie oddana do użytku w połowie stycznia.
* Wybucha bomba. Dla niektórych stacji telewizyjnych i redakcji prasowych hitem jest fakt, że jakaś napalona para uprawiała seks pod okiem kamery, w opoczyńskim basenie i jakiś głupek umieścił ten filmik w Internecie. Mieli okazję pokazać się w mediach zarówno burmistrz jak i dyrektor basenu.
* 23 listopada zakończyła się rozbudowa siedziby Środowiskowego Domu Samopomocy prowadzonego przez Fundację ?Ostoja? im. Siostry klaryski Stanisławy.

? GRUDZIEŃ
* Ostatni miesiąc roku przynosi nie najlepsze wieści. Opoczyński szpital przegrał konkurs na udzielanie świadczeń w zakresie pogotowia ratunkowego. Groźba zwolnienia zawisła nad około 20 pracownikami, nie wiadomo skąd brać środki na odprawy i co zrobić ze świeżo zakupionymi karetkami. Powiat zapowiada odwołanie.





10 stycznia. Odprawa roczna opoczyńskiego garnizonu policji




Maj. W uroczystych obchodach 71. rocznicy śmierci mjra Hubala wzięłi udział opoczyńsy harcerze




Lipiec. Był piękny park. Przyszła burza, nie ma parku




Sierpień. Zabytkowy kościółek pw. św. Marii Magdaleny po remoncie wygląda jak nowy




Październik. Nagrody dla najbardziej zaangażowanych w usuwanie skutków nawałncy




Listopada. Narescie rusza remont droji wojewódzkiej W 726 na odcinku Bukowiec Opoczyński ? Dęborzeczka


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (754) z dnia 23 Grudnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »