tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Strażaccy kronikarze w Sejmie

 
W poniedziałek, 5 października kronikarze jednostki OSP w Opocznie druh Piotr Skorupa i druh Jarosław Jurowski, którym towarzyszył kpt. Dariusz Rzepka - dowódca opoczyńskiej JRG udali się, na zaproszenie Zarządu Głównego ZOSP RP, do Warszawy. Celem wizyty był udział w konferencji naukowej „Strażacy we wrześniu 1939 roku” zorganizowanej w sali kolumnowej Sejmu.

Na sympozjum przybyli kronikarze wyróżnieni w tegorocznej edycji „Przeglądu kronik strażackich”. W sesji uczestniczyli także przedstawiciele Zarządu Głównego ZOSP RP, Komendy Głównej PSP, parlamentarzyści i licznie przybyli historycy zajmujący się tematyką dziejów straży pożarnej.
- Z wielu odczytów i wystąpień mogliśmy zaczerpnąć bogatą wiedzę niezbędną do prawidłowego prowadzenia kronik - mówią opoczyńscy druhowie. - Dowiedzieliśmy się o udziale strażaków w działaniach wojennych września 1939 roku, ich uczestnictwie w ruchu oporu oraz stratach, jakie poniósł ruch strażacki w okresie wojny. Omówiono również historię współczesną. Nie zabrakło dyskusji nad specyfiką działalności Ochotniczych Straży Pożarnych.
Podczas przerwy nasi kronikarze zwiedzili Sejm i Senat. Mogli spotkać się i porozmawiać z parlamentarzystami oraz wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Cantus” z Połczyna Zdroju i repertuaru strażackiej orkiestry dętej z Wilamowic. W trakcie obiadu nadarzyła się okazja do wymiany doświadczeń z kronikarzami z innych jednostek w kraju oraz z przedstawicielami komisji historycznej ZG ZOSP RP. Dopełnieniem konferencji była wystawa kronik strażackich, które otrzymały noty wyróżniające. Wśród nich znalazły się kroniki OSP i SRW w Opocznie.
A już we wtorek, 20 października prezes jednostki Jarosław Jurowski - jako jedyny przedstawiciel Łódzkiego - jedzie do Marsberga w północnej Westfalii. Weźmie udział w tygodniowym seminarium dotyczącym wymiany polsko-niemieckiej. Celem szkolenia jest nawiązanie ścisłej współpracy ze strażakami z Niemiec.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 41 (640) z dnia 16 Października 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »