tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Stawiamy krzyżyk

 
W najbliższą niedzielę, 20 czerwca w całym kraju przeprowadzone zostaną wybory prezydenckie. Sprawdź, jak zagłosować, aby twój głos był ważny

Zasady głosowania w wyborach prezydenckich są bardzo proste. Tym razem będziemy głosować na jednego z dziesięciu kandydatów. Wystarczy postawić krzyżyk przy wybranym nazwisku.
Żeby oddać ważny głos, musimy osobiście stawić się w lokalu wyborczym w obwodzie, w którym jesteśmy wpisani do spisu wyborców. Wyjątek stanowi wprowadzona w tym roku możliwość głosowania przez pełnomocnika (w gminie Opoczno z tej mozliwości skorzystało osiem osób, poza tym w Paradyżu i w Sławnie po jednej). Wyborca musi koniecznie zabrać ze sobą ważny dowód tożsamości – najlepiej dowód osobisty, ale może to być także paszport lub prawo jazdy. Pełnomocnik musi przedstawić przed komisją swój dowód oraz specjalne upoważnienie wydawane przez gminę. Wyborca, który głosuje poza miejscem stałego zamieszkania musi wziąć także ze sobą zaświadczenie o prawie do głosowania przez wyborców, którzy zamierzają zmienić miejsce pobytu przed wyborów.
W lokalu wyborczym otrzymamy tylko jedną kartę do głosowania. W przypadku pomyłki bądź jej zniszczenia nie otrzymamy już drugiej. Warto więc starannie wypełnić kartę do głosowania, aby oddany przez nas głos nie był uznany za nieważny. Na karcie znajdować się będzie lista dziesięciu kandydatów na prezydenta. Przy każdym nazwisku będzie pusta kratka, w której – przy wybranym nazwisku – stawiamy krzyżyk. Głos będzie nieważny, jeżeli punkt przecięcia linii tworzących znak „x” lub „+” znajdzie się poza kratką. Oddanie głosu na więcej niż jednego kandydata spowoduje, że oddany głos będzie nieważny. Członkowie komisji powinni wyjaśnić, jak oddać ważny głos. Można ich o to dopytać. Kart do głosowania nie można wynosić poza obwodową komisje wyborczą. Wypełnioną kartę wrzucamy do zaplombowanej urny.
Pamiętajmy, że lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 6.00 do 20.00.
Jeśli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50% głosów, to 4 lipca odbędzie się druga tura wyborów.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (675) z dnia 18 Czerwca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »