tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam mieszkanie 67 m2, tel. 603 063 ...
czytaj dalej »

Inżynier i Nauczyciel Matematyki chętnie udzieli ...
czytaj dalej »

UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Stawiają na odnawialne źródła energii

 
Gmina przymierza się do zamontowania w kilku budynkach pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych

Ciepło pochodzące z ziemi oraz promieniowanie słoneczne stanowią niewyczerpany zasób energii, która może być wykorzystana w systemie centralnego ogrzewania i grzania wody użytkowej. Sięgnięcie po te zasoby niesie z sobą wiele korzyści – zarówno finansowych jak i ekologicznych. Do efektów z zakresu ochrony środowiska zaliczyć można m.in. całkowitą likwidację emisji do atmosfery dwutlenku węgla, do której dochodziłoby w przypadku wykorzystywania kotła na paliwa kopalne.
Po odnawialne źródła energii chce sięgnąć gmina Drzewica. W przyszłości planuje zastosowanie pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. – Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania koncepcji całego przedsięwzięcia – mówi burmistrz Janusz Reszelewski.
Pierwszy element to pompy ciepła. Według specjalistów, są najbardziej ekonomicznymi w eksploatacji urządzeniami grzewczymi – tańszymi w użytkowaniu od urządzeń zasilanych węglem, gazem i olejem nawet do trzech, czterech razy. Zaletą instalacji z ich użyciem jest m.in. brak kosztów typowych dla kotłowni. Nie trzeba organizować dowozu węgla czy zatrudniać palaczy – urządzenia pracują w sposób automatyczny, bez dozoru.
Pompy umożliwiają czerpanie energii cieplnej nagromadzonej w ziemi. W dolnych partiach gruntu gromadzi się ciepło zachowujące stałą temperaturę praktycznie przez cały rok. Za pomocą pionowych sond – takich, jakie chce zastosować gmina – wody gruntowe przekazywane są do pompy ciepła a stamtąd do systemu grzewczego.
„Wykorzystanie ciepła pochodzącego z podłoża jest bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska sposobem ogrzewania każdego rodzaju budynków, zarówno dużych jak i małych, prywatnych i publicznych” – pisze w książce „Odnawialne źródła energii” Ryszard Tytko, doradca sejmowej Komisji ds. Energetyki, który w grudniu prowadził szkolenie dla radnych, sołtysów i KGW z terenu gminy Drzewica.
– Przymierzamy się do zastosowania pomp w kilku szkołach podstawowych. Aktualnie rozważamy, w których budynkach montaż takich instalacji jest najbardziej zasadny – dodaje burmistrz. – Pompy mają być wykorzystane w systemie centralnego ogrzewania oraz do grzania wody użytkowej.
Drugim elementem projektu są kolektory słoneczne. Coraz popularniejsze urządzenia służą do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia docierająca do kolektora zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być np. glikol. Solary montowane są najczęściej na dachach, ale mogą być instalowane również na ścianach budynków lub na specjalnych stelażach. Powinny być skierowane na południe, aby jak najdłużej docierało do nich promieniowanie słoneczne.
Instalacja solarna pozwala na ogrzewanie budynku lub przygotowanie ciepłej wody użytkowej. – W naszym przypadku chodzi o podgrzanie wody w budynkach Miejsko–Gminnego Klubu Sportowego Gerlach i Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica. W tych klubach treningi odbywają się z dużą częstotliwością, a zawodnicy muszą brać prysznice. Dzięki kolektorom zapewnimy ciepłą wodę i jednocześnie obniżymy koszty jej grzania – zaznacza Janusz Reszelewski.
Do realizacji planów droga na razie daleka, ale jest szansa, by z odnawialnych źródeł energii gmina korzystała być może już w przyszłym roku. Aktualnie trwa opracowywanie dokumentacji technicznej inwestycji.
Kiedy projekt zostanie ukończony, UGiM będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Na zadanie pod roboczą nazwą „Instalacja pomp ciepła i kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej w gminie Drzewica” chce złożyć wniosek w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W grę wchodzi działanie „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”, które zakłada realizację projektów m.in. w zakresie wytwarzania lub dystrybucji energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych. Nabór wniosków potrwa od początku marca do końca kwietnia.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (710) z dnia 18 Lutego 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »