tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

  Stawiają na edukację

 
Punkt informacyjno?konsultacyjny dla niewidomych i słabowidzących z terenu gminy Drzewica stawia na edukację. Podobnie jak w ubiegłym roku zorganizował szkolenie, które zostało połączone z prezentacją sprzętu rehabilitacyjnego i spotkaniem integracyjnym



Głównym celem spotkania było szkolenie i prezentacja sprzętu rehabilitacyjnego




Prowadzona przez Aleksandrę Domańską i Leokadię Hajęcką placówka jest ewenementem na skalę całego województwa. Drugiej takiej w Łódzkiem nie ma. Działa od 2003 roku, oferując osobom z problemami ze wzrokiem, ich rodzinom oraz opiekunom różnorodną i stałą pomoc. Co najważniejsze, na miejscu.

Informacje i konsultacje
Punkt zrzesza obecnie dwadzieścia dziewięć osób z terenu gminy i miasta. Mieści się w budynku UGiM (pokój nr 36, drugie piętro) i jest czynny w każdy poniedziałek w godz. 10.00?12.00. Co tydzień gromadzi liczne grono podopiecznych, którzy mają okazję wspólnie spędzić czas, wymienić się życiowymi doświadczeniami i otrzymać tak potrzebne wsparcie.
Kierujące placówką panie udzielają porad na temat uprawnień osób niedowidzących. Pomagają pozyskać sprzęt rehabilitacyjny a nawet wypełnić druki PIT. Informują o szkoleniach i spotkaniach organizowanych przez okręgowe i powiatowe struktury Polskiego Związku Niewidomych. Tylko w tym roku ze szkoleń okręgu skorzystało pięć osób, które wyjechały do Spały, Ustronia Morskiego i Ciechocinka.
? Poradnictwo konsultacyjne ma szczególne znaczenie dla tracących wzrok i ociemniałych ? zaznacza Aleksandra Domańska. ? Często już samo udzielenie potrzebnych informacji lub odpowiedniego wsparcia pomaga w rozwiązaniu problemów wynikających z utraty wzroku.

Teoria i praktyka
Od ubiegłego roku drzewicki punkt jest organizatorem spotkań informacyjno?rehabilitacyjnych. Szkolenia są finansowane z gminnej dotacji, pozyskiwanej poprzez Okręg Łódzki PZN.
Inauguracja została oceniona naprawdę wysoko, a że udane inicjatywy należy kontynuować, w tym roku odbyła się druga edycja. Organizatorki przyznają, że w jej przygotowaniu bardzo pomogła szóstka wolontariuszy.
Tegoroczne potkanie miało miejsce 13 listopada w gościnnych progach Ośrodka Kultury Gminy i Miasta. Cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno członków związku jak i gości ? przedstawicieli samorządu, zaprzyjaźnionych organizacji i instytucji, sponsorów.
Dowodem uznania dla działalności punktu była obecność władz Polskiego Związku Niewidomych różnego szczebla. Do Drzewicy przyjechali: wiceprezes Zarządu Głównego PZN w Warszawie Teresa Wrzesińska, dyrektorka Okręgu Łódzkiego Liliana Szymarek, wiceprezes OŁ Lucyna Góra oraz była honorowa prezes OŁ Irena Hadler. Nie zabrakło zarządu opoczyńskiego koła PZN na czele z prezes Danutą Jurek.
Główna część spotkania z udziałem ponad pięćdziesięciu osób miała charakter szkoleniowy. Zebrani wysłuchali prelekcji Jadwigi Jasiak ? doświadczonej rehabilitantki z łódzkiego oddziału związku, od wielu lat pracującej na rzecz osób z dysfunkcjami wzroku. Obejrzeli prezentację sprzętu rehabilitacyjnego, który został zakupiony ze środków gminy.
? Pozyskaliśmy mówiące ciśnieniomierze, zegarki, glukometry dla niewidomych cukrzyków, których w punkcie mamy ośmioro, płynomierz czyli wskaźnik poziomu cieczy ? informują Aleksandra Domańska i Leokadia Hajęcka. ? Ten sprzęt trafił do jedenastu osób.
Rehabilitantka omówiła zasady jego działania i obsługi. Zaprezentowała urządzenia, które ułatwiają wykonywać codzienne czynności w gospodarstwie domowym. Pokazywała, jak rozpoznawać monety i banknoty czy też używać testera kolorów dla niewidomych. Jej praktyczne rady okazały się bardzo przydatne.

Chcą być aktywni
Wtorkowe szkolenie stanowiło również okazję do wspólnej integracji. Organizatorzy przygotowali smaczny poczęstunek, współfinansowany przez opoczyńskie koło PZN i Halinę Wiśniewską z Drzewicy. Jak zawsze, postarali się o miłą, rodzinną atmosferę.
Nie sposób nie wspomnieć o grupie muzycznej w składzie Andrzej Reguła i Krzysztof Kowalski. Zespół uatrakcyjnił spotkanie częścią artystyczną, a znanymi przebojami zachęcił zebranych do zabawy. Śpiewom i tańcom nie było końca.
? Utrata wzroku nie powinna być przyczyną wstydu, skrępowania, chęci zamknięcia się w czterech ścianach, unikania ludzi i ograniczania życiowych dążeń ? zaznacza na koniec Aleksandra Domańska. ? Takie spotkania pomagają nam realizować potrzeby społeczne i być aktywnymi.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (802) z dnia 23 Listopada 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »