tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. zatrudni ...
czytaj dalej »

Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. zatrudni ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Stacja meteo w Mroczkowie

 

Od kwietnia 2010 roku na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Mroczkowie Gościnnym działa bezprzewodowa stacja meteorologiczna Rainwise MK–III LR, zakupiona dzięki udziałowi w projekcie ekologicznym współfinansowanym z funduszy unijnych.

Celem stacji jest monitorowanie wybranych składników pogody. MK–III LR wyposażona jest standardowo w baterię słoneczną umożliwiająca pracę przez 60 dni bez słońca. Stacja rejestruje m.in. takie parametry jak: temperatura, wilgotność, ciśnienie, kierunek i prędkość wiatru oraz opady. Dane przesyłane są drogą radiową do komputera.
W bieżącym roku szkolnym funkcjonalność stacji została podniesiona dzięki zakupowi dodatkowego oprogramowania. Umożliwia ono sprawdzenie w Internecie aktualnej sytuacji pogodowej w Mroczkowie Gościnnym. W tym celu wystarczy wpisać adres internetowy szkoły – www.zsr–mroczkow.pl – i kliknąć na odpowiedni link. Zainstalowane oprogramowanie przesyła dane ze stacji meteo na specjalnie wygenerowaną stronę www. Otrzymane w ten sposób informacje pogodowe aktualizowane są automatycznie co 15 minut. Zakup tego oprogramowania możliwy był również dzięki udziałowi szkoły w kolejnym projekcie ekologicznym „Woda niezwykła ciecz”.
Jest to jedyna szkolna stacja pogodowa znajdująca się na terenie powiatu opoczyńskiego, a być może i województwa łódzkiego. Najbliższa stacja meteorologiczna znajduje się w Sulejowie i należy do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jako ciekawostkę dodam że najniższą temperaturę tej zimy zarejestrowano 30 listopada i wyniosła ona –20,6 st. C. Największe, od uruchomienia stacji, opady zanotowano w ubiegłym roku w maju. Był to wyjątkowy mokry miesiąc podczas, którego spadło 218,4 mm deszczu. Dla porównania dodajmy, że średnie opady roczne dla naszego regionu kształtują się na poziomie 600–650 mm. Oznacza to, że w ciągu maja 2010 roku spadło 1/3 opadu rocznego. Na przestrzeni 31 dni tego wiosennego miesiąca, zaledwie przez 6 dni nie zanotowaliśmy opadu. Dla przypomnienia warto dodać, że 1 mm opadu oznacza 1 litr wody na każdy metr kwadratowy terenu.
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów szkół podstawowych lub gimnazjalnych do odwiedzenia szkoły celem zapoznania się z możliwościami stacji meteo. Wystarczy skontaktować się z sekretariatem szkoły. Stacją opiekuje się nauczyciel geografii Jacek Przybył.

Położenie stacji:
– wysokość: 240 m n.p.m
– długość geograficzna 20 st. 23’ 7” E
– szerokość geograficzna 51 st. 22’ 48” N


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (709) z dnia 11 Lutego 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »