tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Spotkanie z muzyką Chopina

 
13 czerwca w sali widowiskowej MDK odbył się koncert zatytułowany ?Spotkanie z muzyką Chopina?, zorganizowany przez Polski Instytut Muzyczny w Łodzi oraz opoczyńską Szkołę Muzyczną I stopnia

Ciekawostki na temat życia Fryderyka Chopina przygotowali dr Jan Łuczkowski oraz pomysłodawca koncertu, muzykolog Michał Domaszewicz. W części oficjalnej spotkania głos zabrał również współorganizator koncertu, dyrektor PIM, Czesław Michałowicz. Opowiedział publiczności o instytucie, którym zarządza, a także o jego wysokiej randze.
Koncert zapowiedziała i nakreśliła jego program dyrektorka Szkoły Muzycznej I stonia, Małgorzata Zaharska: ? Dziś w programie wyłącznie muzyka Chopina, zarówno w oryginale, jak i w opracowaniach. Fenomen jego muzyki tkwi w tym, że wciąż zachwyca kolejne pokolenia młodych artystów ? powiedziała.
Część artystyczną spotkania poprowadziła Renata Walesińska, nauczycielka z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Pomiędzy kolejnymi występami, intrygowała publiczność wstawkami z życia wielkiego kompozytora.
Jako pierwsi utwory chopinowskie zaprezentowali uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia. Publiczność miała okazję wysłuchać: preludium A-dur w realizacji Karoliny Jedynak, walca a-moll posthume w wykonaniu Filipa Sijera, preludium e-moll op. 28 nr 4 przygotowane przez Szymona Jakubczyka oraz poloneza g-moll, którego zagrał Ireneusz Reszelewski. Występ uczniów opoczyńskiej placówki zwieńczył występ zespołu kameralnego mieszanego, który przygotował dwa utwory ?Życzenie? i ?Hulankę?.
Następnie swój program zaprezentowali goście z Polskiego Instytutu Muzycznego. Ewelina Hrycak, śpiewaczka sopranowa, solistka Teatru Muzycznego w Łodzi oraz nauczycielka w PIM, zaśpiewała dwa utwory Fryderyka Chopina: ?Piosenkę litewską? oraz ?Życzenie? i ?Z nową wiosną? Mieczysława Karłowicza, arię ?Dziewczęta z Barcelony? z operetki ?Clivia? Nico Dostala oraz arię ?Przetańczyć całą noc? z operetki ?My Fair Lady? Fredericka Loewe. Przed opoczyńską publicznością wystąpił również Michał Drewnowski, wybitny polski pianista i pedagog PIM, który wykonał trzy utwory Chopina: nokturn cis-moll, walca cis-moll opus 64 oraz Andante spianato i poloneza Es-dur op. 22.
Na koniec wystąpiła kapela ludowa ?Tramblanka?, która wykonała utwory Chopina stylizowane muzyką ludową. Koncert przypadł opocznianom do gustu i został nagrodzony gromkimi brawami.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (780) z dnia 22 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »