tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Spotkanie z kapitanem żeglugi

 
W środę, 13 kwietnia uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych w Mroczkowie Gościnnym odwiedził kapitan żeglugi wielkiej, opocznianin Piotr Pietrasik. Spotkanie było elementem programu wychowania morskiego realizowanego przez Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej

Kapitan w interesujący sposób opowiadał o swojej pracy na statkach handlowych, specyfice handlu morskiego i formach jego realizacji. Pływając na statkach przewożących towary masowe przewoził rudę żelaza z portów Brazylii do Chin. Swoje opowiadanie urozmaicał pokazem fotografii i filmów obrazujących pracę marynarzy na statku, załadunek i rozładunek rudy żelaza, zmagania statku z 10?metrowymi falami w sztormie około Przylądka Dobrej Nadziei.
Poruszył też istotny problem żeglugi światowej jakim jest piractwo morskie. Sam pływał na akwenach, gdzie zdarzają się ataki piratów. Armatorzy ochraniają swoje statki angażując na statek uzbrojonych najemników.
Kapitan Pietrasik odpowiadał również na pytania uczniów, które dotyczyły głównie spraw technicznych związanych z pracą na statku, możliwością zatrudnienia po ukończeniu szkoły oraz spraw finansowych. Zawód marynarza wymaga wyrzeczeń w postaci długiej rozłąki z krajem i rodziną oraz pewnej monotonii wynikającej z długości rejsów. Trasę z Brazylii do Chin masowce pokonują przez ponad miesiąc, dlatego jest to zawód dla ludzi, którzy kochają morze.
Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze, kapitan wprowadził uczniów w klimaty i tematykę mało znaną i egzotyczną. Niecodzienny gość obiecał odwiedzić szkołę po powrocie z kolejnego rejsu.


Jan Dębowski   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (719) z dnia 22 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »