tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Spokojny Kamil

 
Nie tylko dla solenizantów

Kamil i jego żeński odpowiednik Kamila ? imiona sięgające czasów starożytnych ? prawdziwy renesans odnotowały dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pochodzą one od przydomka znanego rzymskiego rodu Camilli (jednej z gałęzi rodu Furiuszów), który powstał od wyrazu pospolitego camillus oznaczającego dosłownie: szlachetny chłopiec lub urodzony z wolnych rodziców. Tak nazywano również usługującego kapłanom przy obrzędach religijnych.
Marcus Furius Camillus (IV w. p.n.e.) rzymski wódz i mąż stanu, wsławił się w walkach z Etruskami około 396 r. p.n.e. W czasie najazdu Gallów (387 r. p.n.e.) mianowany dyktatorem pokonał wrogów i odbudował zniszczony przez nich Rzym, dzięki czemu zyskał przydomek "drugiego założyciela Rzymu". W 367 r. p.n.e. po ustaniu walk plebejuszów z patrycjuszami wzniósł świątynię Zgody (łac. Concordia). Jego młodszy syn Lucius Furius Camillus również zwycięsko walczył z Gallami.
W języku arabskim słowo kamil znaczy doskonały, całkowity. Imię Kamil (Al Kamil) nosił m.in. sułtan Egiptu od 1218 roku Nasir eddin Mohammed (1180?1238), siostrzeniec sułtana Egiptu i Syrii Saladyna, wielkiego przeciwnika krzyżowców. Żeńskiej formie imienia przydał popularności największy epik rzymski Wergiliusz (70?19 r. p.n.e.), który w Eneidzie uwiecznił Kamilę jako dziewczynę?rycerza biegającą tak szybko, że nie moczyła stóp biegnąc nad wodą.
Na ołtarze wyniesiony został święty Kamil de Lellis (1550?1614), założyciel zakonu kamilianów, oficjalnie zwanego Zakonem Kleryków Regularnych Posługujących Chorym. Pochodził ze szlacheckiej rodziny z okolic Pescary w środkowych Włoszech. W młodości wiódł życie lekkomyślne. Był też żołnierzem w służbie Wenecjan i brał udział w wojnie z Turkami. W wieku 25 lat odniósł ciężkie rany i długo chorował. Wówczas wstąpił do kapucynów, ale choroba zmusiła go do opuszczenia zgromadzenia. Został w Rzymie pielęgniarzem, a z czasem kierownikiem szpitala. Pozyskawszy sobie współpracowników, w 1582 roku założył stowarzyszenie do pomocy chorym, z którego wyłoniło się później zgromadzenie zakonne. Ukończył studia teologiczne i w 1584 roku przyjął święcenia kapłańskie. Zmarł w Rzymie 14 lipca 1614 roku. Kanonizował go w 1746 roku papież Benedykt XIV. W 1886 roku papież Leon XIII ogłosił św. Kamila i św. Jana Bożego patronami szpitali i chorych. Pius XI ogłosił ich ponadto opiekunami pielęgniarzy, pielęgniarek i ich stowarzyszeń. Święty Kamil wspominany jest 14 lipca.
W Polsce imię Kamil pojawiło się już w XV wieku, ale do niedawna nadawano je raczej rzadko. W XIX w. i w pierwszej połowie XX wieku często było to drugie imię nadawane przy bierzmowaniu. W ten sposób nosili je: Cyprian Kamil Norwid (1821?83), poeta, dramaturg i prozaik, jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XIX wieku, którego twórczość doceniona została dopiero po śmierci; Jerzy Kamil Weintraub (1916?43), poeta zbliżony do tzw. drugiej awangardy i katastrofizmu; Krzysztof Kamil Baczyński (1921?44), poeta, najwybitniejszy twórca tzw. pokolenia Kolumbów, poległy w powstaniu warszawskim oraz Romuald Kamil Witkowski (1876?1950), malarz i grafik (martwe natury, pejzaże i portrety).
Większość żyjących obecnie Kamilów i Kamil urodziła się w ostatnim dwudziestoleciu XX wieku. Nosi je około 193 tys. Polaków i ponad 90 tys. Polek. Współcześni Kamilowie są dość spokojni, zrównoważeni i raczej zamknięci w sobie, często wręcz nieśmiali, a jednocześnie ciekawi wszystkiego. Nie lubią się spieszyć ani podejmować pochopnych decyzji. Nie oznaczają się silną wolą, co przy dużej aktywności wywołuje u nich uczucie braku równowagi wewnętrznej. Często też za bardzo kierują się emocjami. Jednak nieprzeciętne zdolności przystosowania się do różnych warunków i potrzeb ułatwiają im osiągnięcie sukcesów życiowych. Nie załamują ich porażki, wręcz przeciwnie ? mobilizują do zwiększonego działania. Pociągają ich zawody łączące intelekt ze zdolnościami manualnymi. Pomaga im w pracy żywa intuicja i pedantyczna, analityczna inteligencja. Mogą być dobrymi prawnikami, pisarzami lub dziennikarzami, ale też rzemieślnikami lub kupcami.
Ważną rolę w ich życiu odgrywają sprawy uczuciowe. Zmysłowi, ale lękając się uzależnienia, gotowi są nawet do odrzucenia uczucia. Bardzo towarzyscy, ale niestali. To chętnie przyjmują gości, to chcieliby żyć samotnie na bezludnej wyspie. Cenią sobie życie rodzinne, ale i własną niezależność. W życiu mają dużo szczęścia, ale nie zawsze umieją go wykorzystać.

Znane imienniczki i imiennicy
Kamil Durczok ? dziennikarz telewizyjny
Kamil Kosowski ? piłkarz
Kamil Sipowicz ? filozof
Kamila Skolimowska ? lekkoatletka, miotaczka (złoto Sydney 2000)
Kamil Stoch ? wiadomo o kogo chodzi
Camilla Parker Bowles ? żona księcia Karola, następcy tronu brytyjskiego, księżna Kornwalii
Camille Jeaval ? francuska aktorka filmowa, powszechnie znana jako Brigitte Bardot

Dni imienin:
31 marca, 31 maja, 14 i 18 lipca oraz 16 i 25 września.

Zebrał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (887) z dnia 11 Lipca 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »