tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Białaczów

 Spokojnie, to tylko ćwiczenia

 


27 października około godziny 13.30 w Sobieniu (gmina Białaczów) wybuchł pożar w budynku dawnej szkoły, obecnie świetlicy wiejskiej. Wydobywający się z okna pierwszego piętra dym zauważył przechodzący drogą mieszkaniec wsi i bezzwłocznie powiadomił Powiatowe Stanowisko Kierowania PSP. Jednocześnie zgłaszający wraz z dwoma innymi mieszkańcami przystąpił do organizowania działań gaśniczych.
Dyspozytor PSK zadysponował w pierwszej kolejności dwie jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo?Gaśniczego z Petrykóz i Wąglan. Dyspozytor w otrzymanym od zgłaszającego meldunku usłyszał, iż palą się zabudowania, wysyła więc pozostałe jednostki z terenu gminy Białaczów ? OSP ze Sokroniny, Miedznej Drewnianej, Żelazowic, Radwana, Białaczowa, Parczowa i Parczówka.
Przybyłe na miejsce zdarzenia pierwsze dwie jednostki przystępują do wstępnego rozpoznania sytuacji, jednocześnie organizując działania ratowniczo?gaśnicze. Dowódca jednostki z OSP w Petrykozach otrzymuje od jednego z mieszkańców informację, iż na piętrze budynku mogą przebywać dwie osoby, które wcześniej przystąpiły do gaszenia zabudowań. Obie jednostki z KSRG skierowały wszystkie siły do ratowania tych dwóch osób. Po dwóch strażaków z OSP w Petrykozach i Wąglanach, używając aparatów ochrony dróg oddechowych, udało się do wnętrza palącego się budynku gdzie znaleźli i wynieśli na zewnątrz dwóch, zatrutych tlenkiem węgla i innymi spalinami, mieszkańców miejscowości. Na zewnątrz udzielili im pierwszej pomocy przedmedycznej, jednocześnie informując PSK o konieczności przysłania karetki pogotowia. W międzyczasie uruchamiane zostały dwa agregaty oddymiające.
Na miejscu zdarzenia pojawiają się jednostki drugiego rzutu. OSP w Petrykozach i Skroniny organizują dwie linie gaśnicze zasilane z miejscowego hydrantu. Drugie dwie linie gaśnicze budowane są przez jednostkę z Miedznej Drewnianej, zasilaną przez OSP w Żelazowicach i OSP w Radwanie. Jednostki z Parczowa i Białaczowa pozostają w odwodzie.
Oczekiwania na karetkę przedłużają się. Dowódca, po udzieleniu pierwszej pomocy i doprowadzeniu dwóch poszkodowanych do przytomności, podejmuje decyzję o przetransportowaniu poszkodowanych do szpitala. Pożar budynku, częściowo ugaszony przez mieszkańców, zostaje opanowany i całkowicie ugaszony przez jednostki OSP. Po dokładnych oględzinach, okazało się, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.
Na szczęście były to tylko ćwiczenia jednostek OSP z gminy Białaczów. Ćwiczenia były również doskonałą okazją by uhonorować druha Jana Wiktorowicza, który obchodzi w tym roku 35 rocznicę pracy na stanowisku komendanta gminnego OSP gminy Białaczów. Z tej okazji wójt Jan Jóźwik, przewodniczący Rady Gminy Zdzisław Prusek oraz zastępca wójta Barbara Goworek wręczyli komendantowi skromny upominek oraz złożyli gratulacje i życzenia zdrowia oraz dalszych sukcesów. Po podsumowaniu ćwiczeń druhowie zaproszeni zostali na grochówkę przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sobieniu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (851) z dnia 1 Listopada 2013r.
W dziale Białaczów dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »