tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Śpiewają i tańczą już pół wieku

 

Zespół Pieśni i Tańca „Tramblanka” działający przy MDK powstał w 1958 r. przy Zakładach Płytek Ceramicznych i jest dziś wizytówką nie tylko regionu opoczyńskiego, ale i województwa łódzkiego. Od 50 lat zespół prezentuje w swoich programach folklor muzyczny, taneczny, obrzędy zapustowe, weselne i opowieści ludowe z naszego regionu. A jest z czego czerpać, wszak opoczyński folklor jest bardzo różnorodny i bogaty. „Tramblanka” stara się go jak najszerzej zaprezentować w swych tańcach i przyśpiewkach. Obok charakterystycznych dla naszego regionu szybko tańczonych oberków, zamaszystych polek, mazurków, chodzonych i walców wykonuje polkę tramblankę, polkę staroświecką, krzyżaka, mietlorza i kowola. Wspaniały program artystyczny i piękne stroje są doskonałą formą promocji regionu opoczyńskiego, choć zespół nie ogranicza się tylko do niego. Ma bowiem w swym repertuarze prezentacje z innych regionów: sieradzkiego, łowickiego, rzeszowskiego i (już niebawem) góralskiego.
O tym, że tradycja jest zachowana, najlepiej świadczy fakt, że obecny choreograf zespołu, Marta Lewandowska, kontynuje pracę swego ojca, Jacka, związanego z „Tramblanką” w latach 1993–2007 oraz dziadka Władysława Lewandowskiego, który prowadził zespół w latach 1968–1993, czyli równe ćwierć wieku! Był on nie tylko choreografem zespołu, ale też zbieraczem dawnych tekstów i muzyki, twórcą repertuarów.
„Tramblanka” jest znana nie tylko jako wizytówka ziemi opoczyńskiej i woj. łódzkiego w Polsce, ale i za jej granicami. Zespół koncertował w Niemczech, Jugosławii, na Węgrzech, w Słowacji i na Litwie.
Zmiany i transformacje zachodzące w ZPC spowodowały, że „Tramblanka” musiała poszukać sobie nowego opiekuna, gdyż zakłady przestały być zainteresowane utrzymywaniem zespołu. I wtedy nad zespołem opiekę przejął opoczyński MDK, a wkrótce, tj. od 2002 r. mecenat nad grupą roztoczyła Ceramika Paradyż, która do dziś jest głównym sponsorem. W roku 2006 zespół otrzymał nowe stroje ludowe, zasponsorowane przez Urząd Miasta i Gminy w Opocznie – wszak prezentowany przez „Tramblankę” repertuar i stroje są doskonałą formą promocji ziemi opoczyńskiej.
Dziś ZPiT „Tramblanka” to 20 śpiewających i tańczących dorosłych oraz kapela muzyków. Ponieważ w zespole w sposób naturalny następuje rotacja członków, w 2004 r. zadbano o zaplecze i w 2004 r. powstała grupa dziecięca licząca 25 osób w wieku 5–12 lat. Dzięki temu można mieć nadzieję, że tradycja nie zaginie i będzie kontynuowana przez młodsze pokolenie.
„Tramblanka”, która uczestniczy praktycznie we wszystkich imprezach okolicznościowych organizowanych na naszym terenie, jest laureatem licznych przeglądów. M.in. w 2005 r. zespół wziął udział w konkursie „Tradycje” i zdobył Grand Prix oraz otrzymał nagrodę Marszałka Województwa, zaś na Międzynarodowym Festiwalu Folkorystycznym w Wilnie zajął drugie miejsce.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 22 (673) z dnia 4 Czerwca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »