tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Sobienianki doKoła!

 
Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Sobieniu jako grupa nieformalna powstało 22 maja 2011 roku, a zarejestrowane zostało 20 listopada 2012 roku. Przewodniczącą grupy jest Elżbieta Lasota


Wraz z nią w skład zarządu wchodzą: zastępczyni przewodniczącej Agnieszka Paduszyńska, skarbniczka Maria Jarzębowska, pełniąca funkcję sekretarza Dorota Lesiak oraz członkinie Helena Kupis i Teresa Karbownik. ? Obecnie w stowarzyszeniu jest 20 kobiet i są to "perełki" Sobienia, kobiety tańca i do różańca ? opowiada Elżbieta Lasota.
W grupie nie ma mężczyzn, ale członkinie mają w nich wielkie wsparcie. ? Gdyby nie ich pomoc, to wiele przedsięwzięć nie mogłybyśmy zrealizować. Dzień Gospodarza w Sobieniu właśnie naszym mężczyznom został dedykowany ? kontynuuje przewodnicząca.
Do czasu powołania KGW w Sobieniu nie było żadnej tego typu działalności. ? Nasza miejscowość, położona na południowym krańcu gminy, była jakby przez świat zapomniana. Postanowiłyśmy wzniecić rozmiłowanie w swojej wiosce i szybko nadrobić stracony czas ? mówi Elżbieta Lasota.
W statucie grupy są cele i zadania związane z jednej strony z kultywowaniem tradycji i historii wsi, a z drugiej prowadzące do rozwoju miejscowości i samorealizacji każdej z członkiń koła. Zawarta jest tam także informacja o tym, że sobienianki powinny być odpowiedzialne za integrację lokalnej społeczności i współpracę z innymi organizacjami społecznymi.
Gospodynie z Sobienia współpracują przede wszystkim z koleżankami z KGW z terenu gminy Białaczów. Razem angażują się w organizację Dni Białaczowa, dożynek powiatowych czy innych imprez okolicznościowych. W bieżącym roku w Sławnie, na przedsięwziętych tam dożynkach powiatowych, panie przygotowały gminne stoisko, a wspólnie z gospodyniami z innych kół przyrządziły pyszne potrawy regionalne. Poza tym nawiązały współpracę z kołami KGW z gminy Paradyż. Współpracuja z parafią pw. Jana Chrzciciela w Białaczowie, Muzeum Regionalnym i UG w Białaczowie. Panie są również członkiniami Lokalnej Grupy Działania "U Źródeł" w Modliszewicach. ? Dzięki współpracy z LGD mogłyśmy uczestniczyć w kwietniu w międzynarodowych Targach Turystyki i Agroturystyki "Agrotravel 2013" w Kielcach, gdzie reprezentowałyśmy naszą gminę. Pokazałyśmy tam swoje umiejętności kulinarne i rękodzielnicze. Z kulinariów największe zainteresowanie wzbudziły pierogi i tarciuch, a z wyrobów rękodzielniczych kwiaty ? mówi przewodnicząca.
W sierpniu 2002 roku sobienianki brały udział w Festiwalu Folklorystycznym "Co kraj to obyczaj" w Sielpi. Zalewajka sobieńska i pierogi zrobiły tam prawdziwą furorę! Na początku działalności stowarzyszenia, powstał w grupie pomysł wspólnego śpiewania. Panie są zdania, że nic tak nie integruje gospodyń jak muzykowanie. Członkinie starają się odtwarzać najstarsze ludowe pieśni, piosenki i przyśpiewki obrzędowe oraz te wiecznie żywe utwory, które mimo upływu wielu lat tkwią w ich pamięci. Z okazji różnych imprez okolicznościowych powstają nowe teksty i melodie, które są tworzone przez uzdolnione muzycznie i literacko koleżanki z koła. Sobienianki chętnie śpiewają na różnorakich lokalnych uroczystościach. Wystąpiły między innymi w latach 2012?2013 na Dniach Białaczowa. W styczniu wzięły udział w wieczorze kolęd, zorganizowanym w świetlicy wiejskiej w Białaczowie. ? Śpiewanie sprawia nam wiele radości, to nasza pasja, którą z pewnością będziemy kontynuowały ? zapewnia Elżbieta Lasota.
We wrześniu 2011 roku panie przedsięwzięły wiejskie dożynki pod nazwą Dzień Gospodarza. Członkinie koła uznały bowiem, że to jedno z najpiękniejszych i najważniejszych świąt na wsi. Z uwagi na bogatą kulturę, dziedzictwo wartości, wyraz solidarności ze społecznością lokalną i szacunek dla pracy pokoleń, postanowiły kultywować tę regionalną tradycję. Dzień Gospodarza został już na stałe wpisany do kalendarza imprez w Sobieniu. W przygotowaniach do dożynek uczestniczy cała lokalna społeczność, ale w prace organizacyjne najbardziej angażują się członkinie stowarzyszenia. ? Wieniec dożynkowy, scenariusz, część artystyczną w której znaczny udział mają mali sobawianie, dekoracje, poczęstunek, wszystko to przygotowujemy we własnym zakresie ? wymienia przewodnicząca. Gospodynie są dumne z tego, że w ogłoszonym w naszym tygodniku podsumowaniu 2011 roku, Dzień Gospodarza w Sobieniu został uznany za jedno z ważniejszych wydarzeń w powiecie opoczyńskim. ? Dla takich chwil warto żyć, warto coś przedsięwziąć i dzięki temu mieć zapał do dalszej pracy ? mówi z uśmiechem Elżbieta Lasota.
Członkinie koła troszczą się o lokalne miejsca pamięci, szczególnie o znajdujący się w Sobieniu szlak walczących i poległych partyzantów i mieszkańców tej wsi. W maju 2012 roku przy współudziale UG, parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Białaczowie i Muzeum Regionalnego, panie zorganizowały uroczystości na Łubach Sobieńskich w intencji poległych tam partyzantów z oddziału "Błysk" Armii Krajowej oraz mieszkańców Sobienia. ? Jesteśmy już w trakcie przygotowań do przyszłorocznej 70. rocznicy tego wydarzenia ? informuje przewodnicząca.
Sobienianki były także wolontariuszkami pracującymi nad materiałami do projektu "Ocalić od zapomnienia", który był realizowany przez OSP w Miedznej Drewnianej. Panie były zaangażowane w zbieranie informacji do zeszytu dotyczącego ich miejscowości oraz w ramach projektu brały udział w warsztatach wikliniarskich, gdzie uczyły się wyplatać koszyki i ozdoby z wikliny.
W kalendarium działań członkiń koła znalazły także miejsce takie wydarzenia jak: dzień babci i dziadka, festyn rodzinny, dzień ziemi, podczas którego organizowane jest wspólne sprzątanie wsi, spotkania wigilijne, jubileusze seniorów i dyskoteki. ? W naszym Sobieniu dużo ciekawego się dzieje i z radością stwierdzam, że wszystko zmierza ku jeszcze lepszemu. Z satysfakcją uznaję, że to przede wszystkim nasza "sprawka". Jednak nasz apetyt rośnie w miarę jedzenia. Mamy wielkie plany. Chcemy wspólnie śpiewać, bawić się, wyjeżdżać żeby poznawać ludzi, kraj i świat. Z drugiej strony dostrzegamy problemy społeczne i gospodarcze naszej wsi. Będziemy starały się aktywnie uczestniczyć w ich rozwiązywaniu ? twierdzi Elżbieta Lasota.
Tymczasem paniom marzy się remont Wiejskiego Domu Kultury im. partyzanckiego oddziału "Błysk" AK, gdzie w trudnych warunkach spotykają się i realizują swoje planowe działania.



Na targach Agrotravel ? Kielce 2013



Obecny skład sobienianek


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (851) z dnia 1 Listopada 2013r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »