tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

 Sobótkowe Wincentynowo

 
W sobotę, 26 czerwca w Wincentynowie (gmina Sławno) odbyła się impreza integracyjna „Wieczór sobótkowy”

Siedemnaście kół przystąpiło do konkursu na najładniejszy wianek sobótkowy. Komisja wyróżniła wianki uwite przez KGW w Ostrożnej i Zachorzowie. Specjalną nagrodę ufundowaną przez Edytę Cieślik–Moczek otrzymało KGW z Psar.
W ramach konkursu tańca ludowego prezentowano oberka i polki. Do rywalizacji w oberku zgłosiło się sześć par. Wszystkie tańczyły w rytm jednego tańca odtwarzanego z płyty. Komisja oceniła wrażenie artystyczne i styl w jakim tancerze prezentowali ten popularny w regionie opoczyńskim taniec. Jej zdaniem najlepiej zatańczyła para reprezentująca KGW w Wincentynowie – Stefania i Marian Pazurkowie.
Do zmagań o miano najlepszych tancerzy polki przystąpiło pięć par. Komisja najwyżej oceniła polkę w wykonaniu pary z KGW w Sławnie – Teresy Zakaszewskiej i Sławomira Sztaby.
Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe. Komisja konkursowa pracowała w składzie: Jan Łuczkowski, Edyta Cieślik–Moczek, Stanisław Zdulski.
Najciekawszą częścią programu było przedstawienie obrzędu nocy świętojańskiej w wykonaniu KGW z Wincentynowa. Na czele korowodu jechały na wozie drabiniastym panny z uwitymi wiankami, za nimi szła kapela, zaproszeni goście oraz wszyscy uczestnicy. Korowód przeszedl nad rzekę, gdzie po zaprezentowaniu obrzędu panny puściły wianki na wodę. Zgodnie z tradycją do płynących wianków wskoczyli kawalerowie. Po obrzędach nad wodą barwny korowód przeszedł do ognisk, gdzie nastąpiły tańce i zabawy.
Następnie przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił z bardzo ciekawym programem zespół ludowy Kozenianka z Kozenina. Kolejnym punktem programu była zabawa ludowa, w trakcie której odbywała się degustacja potraw przygotowanych przez członkinie z piętnastu Kół Gospodyń Wiejskich.
Przez cały czas imprezy uczestnicy mogli oglądać zbiory zgromadzone przez Edytę i Krzysztofa Moczków w skansenie „Niebowo”. Mieli również okazę wpisać się do księgi pamiątkowej.
Jeszcze raz okazało się, iż imprezy plenerowe cieszą się ogromną popularnością i służą integracji. W Wincentynowie można było spotkać nie tylko mieszkanców gminy Sławno. W imprezie brali także udział mieszkańcy okolicznych gmin.
Przedsięwzięcie zrealizowano ze środków Programu Integracji Społecznej Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich w ramach usługi dla dzieci i młodzieży, osób starszych oraz rodzin – aktywizacji lokalnego środowiska oraz podniesienia poziomu integracji społecznej poprzez organizowanie imprez kulturalno–rozrywkowych odbudowujących i podtrzymujących lokalną tradycję oraz wspierających integrację międzypokoleniową. Program uroczystości obejmował m.in. przeprowadzenie konkursu tańca ludowego i konkursu na najładniejszy wianek sobótkowy.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (677) z dnia 2 Lipca 2010r.
W dziale Sławno dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »