tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

 Smaczny ze Sławna

 
Od 23 do 25 października w łódzkiej hali EXPO odbyły się Dni Naturalnej Żywności NATURA FOOD - 2009 - impreza łącząca pokaz tradycyjnych produktów regionalnych, ofert gospodarstw ekologicznych oraz producentów produktów żywnościowych wysokiej jakości. Była to dobra okazja dla gości targów, by przypomnieć sobie nieco zapomniane tradycyjne smaki.

Gminę Sławno reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Kamienia. Gospodynie przygotowały stoisko promujące tradycyjne potrawy regionalne. Pyzy, pierogi, barszczyk zarówno biały jak i czerwony oraz kapusta z grochem ze względu na walory smakowe cieszyły się dużym uznaniem wśród osób odwiedzających Targi.
Duże zainteresowanie wzbudzały członkinie zespołu folklorystycznego z Kamienia, które w pięknych, regionalnych strojach opoczyńskich były ozdobą nie tylko stoiska gminy, ale i Targów. Zespół „Kamienianki” oraz kapela w składzie: Edward Rogowski - akordeon, Roman Wojciechowski - saksofon i Kazimierz Krotosz - bębenek, pod kierownictwem Edwarda Rogowskiego, uatrakcyjnili pobyt gościom, wystawcom oraz wszystkim odwiedzającym Targi.
Kulminacyjnym punktem Targów był II Wojewódzki Konkurs Produktów Tradycyjnych „Tygiel smaków” organizowany przez Departament Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Celem konkursu była identyfikacja i promocja produktów wytwarzanych tradycyjnymi metodami na terenie województwa łódzkiego, stanowiących element dziedzictwa kulinarnego naszego regionu i element tożsamości społeczności lokalnych. W kategorii piekarnictwo i cukiernictwo zgłosiła swój produkt chleb swojski Marianna Śmiechowska z Kamienia. Mimo dużej ilości zgłoszeń chleb został zakwalifikowany do finału konkursu i otrzymał certyfikat Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie potwierdzający bardzo dobre cechy organoleptyczne zarówno pod względem wyglądu, jak również cech miękiszu, skórki i ogólnej smakowitości, a obliczona wartość energetyczna może posłużyć konsumentowi do świadomego skomponowania dziennego bilansu energetycznego.
Targom towarzyszył bogaty program spotkań, pokazów i konferencji na temat roli produktów tradycyjnych w promocji regionu łódzkiego oraz marketingowe seminaria dla handlowców. Stoisko gminy Sławno odwiedzili m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Artur Ławniczak, wicemarszałek województwa łódzkiego Witold Stępień oraz wielu innych znakomitych gości, których nie sposób wymienić z imienia i nazwiska. Gospodyniom z Kamienia w trakcie Targów towarzyszył wójt gminy Sławno - Tadeusz Wojciechowski oraz pracownicy Urzędu Gminy.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (642) z dnia 30 Października 2009r.
W dziale Sławno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »