Piękna pogoda towarzyszyła turystom zrzeszonym w żarnowskim PTTK, którzy w sobotę, 29 września przemierzali trasę VI Rajdu ?Śladami Kazimierza Wielkiego? w okolicach Przedborza
Nasz wielki monarcha często polował w lasach przedborskich, ponieważ teren obfitował w dzikiego zwierza. Jednak 8 września 1370 r. okazał się dla króla dniem feralnym. W pogoni za jeleniem w pobliżu wsi Żelazne Nogi (obecnie Żeleznica) spadł z konia i złamał nogę. Polowanie przerwano i ruszono do Krakowa, zatrzymując się po drodze m.in. w Sandomierzu, Łoniowie, Koprzywnicy i Nowym Korczynie. Wbrew zaleceniom medyka, król nie stronił od gorących kąpieli oraz biesiad z grzanym winem. Kiedy orszak dojechał do Krakowa, król był już bardzo słaby. Zdążył jeszcze sporządzić testament i pożegnać się z najbliższymi. Zgon ostatniego z Piastów nastąpił 5 listopada 1370 roku o świcie.
Dla upamiętnienia faktu pobytu króla Kazimierza Wielkiego i jego niefortunnego wypadku w Żeleżnicy ufundowano obelisk. Tu właśnie spotkali się na starcie rajdu turyści z Aleksandrowa, Białaczowa, Lubca, Przedborza, Radomska, Skotnik, Szczercowa i Żarnowa.
Po powitaniu i krótkiej pogadance ponad 160?osobowa grupa rajdowiczów ruszyła na trasę z Żeleżnicy przez Kajetanów, Mojżeszów do Starej Wsi. Przewodnictwo objęła opiekunka SKKT?PTTK przy Zespole Szkolno?Gimnazjalnym w Przedborzu Justyna Nicoś. Zakończenie imprezy odbyło się na terenie ośrodka ?Dojo? ? Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki w Starej Wsi.
Dzięki uprzejmości pracownika centrum, nasi turyści mieli okazję zwiedzić niektóre pomieszczenia oraz uczestniczyć w niezwykle ekscytującym pokazie walk wschodnich przedstawionym przez najlepszych w kraju, Europie a nawet świecie, polskich karateków. Sportowcy, których podziwialiśmy, to członkowie kadry narodowej Polski, przygotowujący się do XVI Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym ITKF.
Na zakończenie rajdu odbył się konkurs nt. Kazimierza Wielkiego i ziemi przedborskiej, przeprowadzony przez Wojciecha Roberta Dziubę ? nauczyciela historii z Przedborza. Laureatami konkursu zostali: Kamil Gorzałczyński, Mateusz Łukasik (obaj ze Szkoły Podstawowej w Białaczowie ) oraz Tobiasz Zagaj (SOSW w Radomsku). Była też okazja do wręczenia kilku legitymacji nowo przyjętym członkom PTTK i zdobytych wcześniej odznak turystyki pieszej.
Miłym akcentem rajdu okazało się spotkanie w plenerze z władzami Przedborza, wspólne biesiadowanie, ognisko pieczeniem kiełbasek i ziemniaków oraz mecz piłki nożnej rozegrany przez dwie z drużyn rajdowych. Podziękowania należą się szczególnie organizatorom rajdu oraz życzliwym władzom Przedborza za tę ze wszech miar udaną imprezę.
|