tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Śladami Fryderyka Chopina i Adama Mickiewicza

 



Grupa seniorów przed pałacem w Antoninie


Pod takim hasłem odbyła się 14 sierpnia kolejna, piąta już wycieczka turystyczno–krajoznawcza zorganizowana dla Klubu Aktywnego Seniora działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Żarnowie. Środki na pokrycie jej kosztów pochodziły z Programu Integracji Społecznej w ramach PPWOW.
Trzydzieścioro siedmioro uczestników zwiedziło m.in. Antonin w powiecie ostrowskim, gdzie w pałacu myśliwskim Radziwiłłów gościł w 1827 i 1829 roku Fryderyk Chopin. Na pamiątkę pobytu wielkiego kompozytora w pałacu utworzono salon muzyczny jego imienia, w którym zgromadzono portrety oraz faksymilia pisanych przez niego nut i listów. Pałac położony jest w parku krajobrazowym i odbywają się w nim koncerty i coroczne imprezy pod nazwą „Jesień Chopinowska”. Tuż po nas pałac zwiedzała grupa Japończyków, którzy są zafascynowani muzyką Chopina.
Zabytkiem architektury związanym z Adamem Mickiewiczem jest pałac w Śmiełowie w powiecie jarocińskim. Poeta przebywał w nim w 1831 roku i, według znawców literatury, tutaj narodziła się myśl napisania „Pana Tadeusza”. W muzeum zgromadzono dzieła Mickiewicza obrazy, meble z epoki i pamiątki z przeszłości Śmiełowa. Poeta ze swego okna oglądał wzorowe gospodarstwo wiejskie, „pola falujące zbożem, las ze starymi dębami i mrowiskami”. W Śmiełowie bywali też, Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, Jarosław Iwaszkiewicz i Józef Haller. Jadąc do muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie odwiedziliśmy małe wielkopolskie miasteczko Sulmierzyce, w którego centrum jest piękny drewniany ratusz obecnie siedziba Muzeum Regionalnego. Około 1545 r. urodził się w Sulmierzycach Sebastian Klonowic, autor „Flisa”, poetyckiego opisu podróży Wisłą z Warszawy do Gdańska. Drugim ważnym zabytkiem był wiatrak – koźlak z XIX wieku. Podróżując po Wielkopolsce grupa zatrzymała się w Miłosławiu, znanym z tego, że w 1899 roku wystawiono tu pierwszy na terenach polskich pomnik Juliusza Słowackiego. Podczas odsłonięcia przemawiał Henryk Sienkiewicz, a „przemówienie jego było przedziwnie piękną pieśnią wyśpiewaną na cześć i chwałę polskiej mowy”. Późnym wieczorem pełni wrażeń seniorzy powrócili do Żarnowa.


Włodzimierz Szafiński   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 33 (684) z dnia 20 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »