tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Skończy się kalendarz Majów - zacznie się kalendarzowa zima

 
W sobotę, 21 grudnia o godz. 12.12

Nie gwarantujemy, że w najbliższą sobotę nastąpi zapowiadany od lat przez mędrców i wszystkie media Armagedon 2012, czyli kolejny koniec świata, jesteśmy natomiast absolutnie pewni, że 12 minut po południu tego dnia zacznie się zima. Czy będzie taka, jakiej w świąteczne dni sobie życzymy? Ta, którą poznaliśmy już w tym roku, jeszcze się nie ustabilizowała. Natomiast ta, którą opisujemy, jest co roku nadzwyczaj punktualna ? zaczyna się w chwili, gdy Słońce opuszcza fragment nieba, umownie określany znakiem Strzelca i wkracza w pas Koziorożca. Jest to moment przesilenia zimowego, w którym zaczyna się astronomiczna zima.
Na półkuli północnej jest to najkrótszy dzień w roku, a na półkuli południowej ? najdłuższy. Równoleżnik, na którym to ma miejsce, nazywany jest zwrotnikiem Koziorożca. Nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Koziorożca, w którym znajdowało się Słońce w momencie przesilenia zimowego 2000 lat temu, gdy nadano nazwę temu zwrotnikowi. W dzisiejszych czasach, na skutek precesji (ruchu osi obracającej się Ziemi, powodującego bardzo powolne zakreślanie przez tę oś powierzchni stożkowej), w momencie tego przesilenia Słońce znajduje się w gwiazdozbiorze Strzelca. Przesilenie zimowe na półkuli północnej, to dzień, w którym Słońce znajduje się w zenicie w najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej. Z powodu długości roku słonecznego 365 dni 6 godzin 9 minut 9 sekund i stosowania lat przestępnych przesilenie zimowe przypada na dni 21?22 grudnia (w ubiegłym roku 22 grudnia o godz. 6.30 czasu zimowego). Tegoroczna astronomiczna zima zacznie się w sobotę 22 grudnia o 12.12. Od tego momentu będzie nam z górki do wiosny ? dnie z dnia na dzień będą coraz dłuższe, a Słońce coraz wyżej na niebie.
Przesilenie zimowe w większości kultur było okazją do świętowania ?odradzania się Słońca?. Obrzędy związane z przesileniem zimowym obchodzono już w epoce kamiennej. Tak przynajmniej sugerują niektóre spekulacje na temat przeznaczenia kamiennych kręgów megalitycznych, które jakoby umożliwiały przewidywanie zmian w przyrodzie. Wiemy natomiast na pewno, że okres w okolicy przesilenia zimowego (w starożytności wypadało to 24 grudnia) był czasem zabawy i obdarowywania się podarkami w Rzymie: w dniach od 17 do 24 grudnia obchodzono tam Saturnalia ? święto ku czci Saturna. Z czasem połączono to święto z obchodami Nowego Roku. Innym świętem pogańskim był perski kult Mitry, szlachetnego bóstwa słońca, który narodził się w ubogiej grocie. Ono też przypadało w tym okresie, a dokładniej 25 grudnia, który to dzień był dniem jego narodzin.
Starożytne ludy germańskie zamieszkujące północną Europę w tym czasie obchodziły Jul ? święto zimowe, tradycje którego obejmowały przystrajanie jodły, kładzenie w palenisku odpowiednio przygotowanej kłody drewna, wieszanie w domostwach jemioły i ostrokrzewu, dawanie prezentów oraz ogólnie rozumiane świętowanie.
Etnicznym świętem Słowian, przypadającym na przesilenie zimowe było Godowe Święto, nazywane też świętem Zimowego Staniasłońca lub Szczodrymi Godami. U Słowian przesilenie zimowe poświęcone było także duszom zmarłych przodków. By dusze zmarłych mogły się ogrzać, palono na cmentarzach ogniska i organizowano rytualne uczty (z którymi w późniejszym okresie przeniesiono się do domostw). Był to też szczególny czas na odprawianie wróżb mogących przewidzieć przebieg przyszłego roku np. pogodę i przyszłoroczne zbiory.
Na początku naszej ery przesilenie wypadało 25 grudnia wg kalendarza juliańskiego. Stąd też data święta Bożego Narodzenia, które miało pomieścić w sobie wszystkie konkurencyjne święta i wyprzeć tradycyjne wierzenia. W IV wieku naszej ery hierarchia kościelna postanowiła, że właśnie dzień 25 grudnia będzie obchodzony jako dzień narodzenia Jezusa, choć wcześniej świętowano go 6 stycznia.
Staropolską nazwą świąt Bożego Narodzenia były ?Gody?. Tym terminem określano czas od Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli. Taka nazwa do dzisiejszego dnia funkcjonuje jeszcze w polskim folklorze oraz w językach kaszubskim, czeskim i łużyckim.
Opr.: erg


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (806) z dnia 21 Grudnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »