tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Skąd się bierze plotka?

 
Plotkowanie ? nic pięknego. Tak przynajmniej należy oficjalnie twierdzić. A jednak niemal wszyscy ludzie plotkują ? zarówno mężczyźni jak i kobiety. Choć często podła, plotka ma też swoje pożyteczne funkcje

Mężczyźni popełniają prawie dziesięć razy więcej morderstw niż kobiety. Mężczyźni są także bardziej agresywni werbalnie ? częściej obrażają innych, przeklinają, poniżają itp., choć tutaj różnice między płciami są już mniejsze. Gdyby jednak przyjrzeć się mniej znaczącym objawom agresji, np. plotkowaniu na czyjś temat, okaże się, że przewaga mężczyzn zanika. Nastoletnie dziewczęta częściej intrygują i plotkują niż chłopcy w tym wieku.

Plotka jest agresywna
Plotkę można traktować jako formę agresji pośredniej, bowiem przeważnie polega na rozpowszechnianiu nieprawdziwych i negatywnych informacji na czyjś temat.
?Kaśka ma znowu nowego chłopaka. I pewnie znowu go zostawi, jak tylko zobaczy, że się w niej zakochał?, ?Wiesz, że Jacek był w tym nowym klubie dla gejów. Andrzej go widział. Mówię ci, że on nie miał nigdy dziewczyny??, ?Mariolka wszystko zrobi, żeby podlizać się szefowi. Wiesz jak ona się ubiera do pracy? A szef to świnia i na jej widok się obślinia??. I tak dalej. Plotka psuje też czyjeś dobre imię.

Dlaczego ludzie plotkują?
Psychologowie są zdania, że jedną z przyczyn plotkowania jest wycinanie potencjalnej konkurencji.
Natalia zauważyła, że Sandra robi ?wole oczy? do jej chłopaka. ? A to świnia ? mówiła nazajutrz do swojej przyjaciółki ? Wiesz, że ona próbuje odbić mi Maćka? Od razu widać, że to taka młodociana puszczalska?. Zepsucie reputacji potencjalnej rywalce daje nie tylko satysfakcję, ale także zmniejsza atrakcyjność rywalki. Ta strategia używana jest też w firmach. Rozpuszczanie plotek może bowiem obniżyć szanse na awans konkurenta, zepsuć jego relacje z innymi pracownikami, czy nawet skłonić do odejścia z pracy. A dzięki temu pośrednio można podnieść własną pozycję w firmie.

Pożyteczna plotka
Jedną z korzyści plotkowania jest to, że wytwarza ono nastrój intymności. Plotkuje się w tajemnicy (?nikomu nie mów?), partner zostaje wtajemniczony, staje się kimś wyróżnionym. To wzmacnia więzi społeczne.
W dodatku plotkarze przedstawiają siebie jako osoby prawe i moralne. Gdy Patrycja oburza się na to, że Kaśka zdradza męża, mówi też w ten sposób ?Ja nigdy bym tego nie zrobiła?. Pokazuje siebie jako osobę moralną, wierną, godną zaufania.
Posiadanie nowych informacji także zwiększa atrakcyjność plotkarza. ?Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć, idź do Agnieszki. Ona wie wszystko o wszystkich w tej firmie?. Plotka jest ważnym źródłem nieformalnych informacji o ludziach. Chłopak, który zastanawia się, czy zaangażować się w związek z dziewczyną, będzie interesować się jakie miała wcześniejsze romanse. Kierownik chętnie nadstawi ucho gdy za kulisami jest mowa o jego pracownikach lub przełożonych. Z takich rozmów można się dowiedzieć znacznie więcej niż z listów polecających lub pisemnych opinii.
Lubimy plotkowanie także dlatego, że w ten sposób możemy dowiedzieć się, jak układają swoje życie inni ludzie (porównywać się), jak rozwiązują swoje problemy i uczyć się na ich błędach.
Plotka stoi też na straży norm moralnych! Plotkuje się zwykle o ludziach, którzy zachowują się w sposób odbiegający od oczekiwań, niemoralny lub zły. Obmawianie stanowi rodzaj kary i może hamować przed zmienianiem porządku społecznego (?Zachowuj się normalnie, bo co ludzie powiedzą??).


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 18 (773) z dnia 4 Maja 2012r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »