tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Sędowianki doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Sędowie powstało w latach 70. Wówczas tworzyło się wiele tego typu stowarzyszeń, które działały pod patronatem Kółek Rolniczych. Jakie wydarzenia są związane z działalnością tej grupy? O tym, w kolejnym materiale z cyklu dotyczącym KGW z gminy Białaczów

Miejsce, w którym dawniej spotykały się gospodynie z Sędowa było wyposażone w nakrycia stołowe, pralki "Frania", szatkownice do kapusty i magiel, aby działalność kobiet była jak najbardziej efektywna.
Pierwszą przewodnicząca koła była Grażyna Baranowska. Za jej kadencji grupa prężnie funkcjonowała na terenie wsi. Wraz z rozwiązywaniem kółek rolniczych, upadło także wiele kół gospodyń wiejskich. Wśród nich znalazło się także sędowskie.
Reaktywacja nastąpiła w 2000 roku. Na czele KGW stanęła wtedy Jolanta Krawczyk, jednak brak zaangażowania gospodyń w działalność koła sprawił, że po raz kolejny uległo rozpadowi. ? Z czasem pozazdrościłyśmy jednak sąsiednim wioskom, które mają swoje KGW i uznałyśmy, że do trzech razy sztuka. W 2011 roku wznowiłyśmy działalność zapoczątkowaną czterdzieści lat temu przez nasze mamy i babcie ? powiedziała przewodnicząca grupy, Emilia Pancer.
W maju 2011 roku odbyła się pierwsza impreza inaugurująca działalność koła. Panie zorganizowały spotkanie w świetlicy wiejskiej z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, wierszy dla matek oraz piosenek o Sędowie. Udane przedsięwzięcie zachęciło gospodynie do wspólnych działań. W styczniu 2012 roku KGW zostało zarejestrowane pod nazwą "Razem możemy więcej", a panie obiecały sobie, że zrobią wszystko, by nie dopuścić kolejny raz do rozwiązania koła i wspólnie będą funkcjonować na miarę swoich możliwości.
Z czasem do grupy zaczęły dołączać nowe osoby. Okazało się, że działalność koła wzbudziła zainteresowanie nie tylko wśród kobiet, ale także i mężczyzn. Aby docenić ich zaangażowanie jednego z panów wybrano nawet do zarządu, który stanowią: przewodnicząca Emilia Pancer, sekretarz Alicja Sułek i skarbnik Dariusz Sykurski.
Obecnie do koła należy szesnaście osób, wśród których znajduje się trzech mężczyzn. ? Zaznaczam, ze lista ciągle jest otwarta ? deklaruje przewodnicząca. Grupa czerpie fundusze na działalność z comiesięcznych składek. Z racji tego, że jest bardzo młoda stażem, nie miała okazji uczestniczyć do tej pory w żadnych przeglądach, jednak jej członkinie i członkowie są dobrej myśli i mają nadzieję, ze najlepsze jeszcze przed nimi. Póki co dużą satysfakcję dają im występy dla lokalnej społeczności.
Do tej pory kołu udało się zorganizować kilkakrotnie Dzień Matki, a w lipcu 2012 roku spotkanie integracyjne z udziałem władz samorządowych i powiatowych. W maju br. odbyło się natomiast poświęcenie chorągwi, którą grupa ufundowała wspólnie z radnym Marianem Adamusem dla kościoła w Białaczowie.
Poza tym gospodynie i gospodarze z Sędowa aktywnie uczestniczą w organizacji Dni Białaczowa oraz w różnego rodzaju przedsięwzięciach na terenie gminy. W ubiegłym roku sędowianki i sędowianie brali udział w dożynkach powiatowych w Ostrowie, na które przygotowali piękny wieniec ze zbóż i kwiatów.
Spotkania KGW odbywają się w świetlicy wiejskiej. ? Żyjemy i działamy z dnia na dzień, nie mamy skonkretyzowanych planów dotyczących przyszłości naszego Koła. Chcielibyśmy natomiast rozbudować świetlicę i doczekać się w naszej grupie grajka, aby przygrywał nam podczas śpiewania starych, zapomnianych już przez młode pokolenia piosenek ? podsumowała Emilia Pancer.



Sędowianki podczas występu na spotkaniu integracyjnym



Obecny skład KGW w Sędowie


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (849) z dnia 18 Października 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »