tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

PRZYJMĘ pracownika przy pracach konserwacyjnych ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Sanepid podsumował projekt

 
25 września Powiatowa Stacja Sanitarno?Epidemiologiczna podsumowała realizację ogólnopolskiej edycji projektu "Odświeżamy nasze miasto. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)"


Pomysł projektu narodził się w Głównym Inspektoracie Sanitarnym w związku z niepokojącą sytuacją epidemiologiczną dotyczącą palenia tytoniu w Polsce. Dzięki staraniom GIS udało się pozyskać środki finansowe ze Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc i Fundacji Bloomberga, które od lat wspierają politykę państw w zakresie ograniczenia używania tytoniu.
W trakcie pierwszej edycji, w latach 2009?2011, trzy miasta ? Szczecin, Łódź, Rzeszów rozpoczęły tworzenie stref wolnych od dymu tytoniowego realizując założenia projektu. Strefy bezdymne powstawały w miejscach publicznych m. in. w urzędach, szkołach, zakładach pracy, parkach i na placach zabaw. W październiku 2011 roku rozpoczęto realizację drugiej edycji projektu, który miał charakter ogólnokrajowy. Od tego roku także opoczyński sanepid realizował projekt, który miał na celu także wzmocnienie przestrzegania ustawy poprzez kampanię społeczną informującą o obowiązujących regulacjach w zakresie miejsc wolnych od dymu tytoniowego oraz konsekwencjach zdrowotnych używania tytoniu. W ramach realizacji projektu przedstawiciele urzędu miejskiego, policji, straży miejskiej oraz mediów utworzyli koalicję lokalną zrzeszającą liderów wspierających tworzenie miejsc wolnych od dymu tytoniowego. Wszyscy koalicjanci prowadzili wspólnie kampanię społeczną wspierającą działania związane z tworzeniem przepisów prawnych regulujących używanie tytoniu w miejscach publicznych.
W ramach projektu zorganizowane były szkolenia dla funkcjonariuszy policji i strażników miejskich, odpowiedzialnych za egzekucję zapisów ustawy w zakresie przestrzegania zakazu palenia i oznakowania stref bezdymnych. Przygotowano także podręcznik dla pracowników PIS, sprawujących bieżący nadzór nad realizacją obowiązków wynikających z ustawy. W ramach kampanii społecznej rozpowszechniano informacje o regulacjach prawnych, dotyczących miejsc wolnych od dymu tytoniowego oraz edukację w zakresie skutków zdrowotnych używania tytoniu, w tym tzw. biernego palenia.
Podczas spotkania przedstawiciele koalicjantów, w tym także nasza redakcja otrzymali od Głównego Inspektora Sanitarnego, Marka Posobkiewicza podziękowania za udział w projekcie.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 41 (848) z dnia 11 Października 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »