Ostrzeżenie przed spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia
W związku z przypadkami zatruć metanolem, Główny Inspektor Sanitarny ponownie ostrzega przed spożywaniem wyrobów alkoholowych niewiadomego pochodzenia, jak również wszelkiego rodzaju płynów zawierających alkohol, gdyż mogą one zawierać metanol w ilościach zagrażających życiu lub zdrowiu.
Sanepid prowadzi działania kontrolne dotyczące produktów chemicznych, które mogą zawierać metanol, pod kątem ich właściwego znakowania i zgodności z kartami charakterystyki. 29 grudnia Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mogilnie wydał decyzję administracyjną zakazującą wprowadzania do obrotu produktu ?Denatura Maks? ? biały spirytusowy rozcieńczalnik. Lista dystrybucji została przekazana wojewódzkim inspektorom sanitarnym, na których terenie wprowadzona została do obrotu ww. mieszanina.
Sanepid prowadzi również nadzór nad bezpieczeństwem spożywczych wyrobów spirytusowych. W ostatnich miesiącach nie było w Polsce przypadku negatywnej oceny alkoholu pochodzącego z oficjalnego obrotu. Alkohol sprzedawany w legalnej sprzedaży, z polskimi znakami akcyzy, jest bezpieczny.
Gdzie najczęściej występuje metanol? W alkoholu niewiadomego pochodzenia, w płynach do spryskiwaczy, w denaturacie, w odmrażaczach do szyb, w rozpuszczalnikach. Pierwsze objawy zatrucia alkoholem są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego. Potem pojawiają się bóle i zawroty głowy, przyspieszony oddech, nudności, wymioty, silne bóle brzucha, światłowstręt i inne zaburzenia widzenia, przyspieszone bicie serca, senność, śpiączka i głębokie zaburzenia świadomości.
W takich przypadkach najpierw należy wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli zatruty jest przytomny trzeba wywołać u niego wymioty podając do picia pół szklanki 40% alkoholu etylowego lub jeśli nie ma wódki należy podać łyżkę sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia rozpuszczonego w połowie szklanki wody. |