tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Sanepid o tornistrach

 
W związku z nowym rokiem szkolnym, zakupem wyposażenia i przyborów, w tym tornistrów Główny Inspektor Sanitarny radzi jak wybrać właściwy tornister lub plecak szkolny


Waga tornistra nie powinna przekraczać 10?15% masy ciała ucznia. Tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, a jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie. Pakując plecak warto pamiętać, by cięższe rzeczy umieszczać na dnie, a lżejsze wyżej. Tornister powinien mieć równe, szerokie szelki, a ich długość powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra. Zalecane jest także dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej. Uczniowie powinni wiedzieć, żeby nosić tornister na obu ramionach. Rodzice powinni kontrolować tornistry swoich pociech, by te nie dźwigały zbędnych rzeczy. Wskazane jest podjęcie przez rodziców współpracy ze szkołą w celu zorganizowania na terenie szkoły miejsc, w których uczniowie będą mogli pozostawić część przyborów lub podręczników szkolnych.
Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa. Na przekroczenie wagi tornistrów lub plecaków uczniów mają wpływ przede wszystkim czynniki takie jak: obciążenie podręcznikami i zeszytami z przedmiotów, które nie były ujęte w programie nauczania w danym dniu, noszenie dodatkowych słowników i książek, noszenie przedmiotów nie związanych bezpośrednio z programem nauczania, takich jak: pamiętniki, albumy, zabawki, butelki z napojami, rodzaj materiału, z jakiego został wykonany tornister lub plecak (waga pustego tornistra waha się od 0,5 do 2 kg), niewystarczający nadzór opiekunów (rodziców, nauczycieli) nad zawartością tornistrów, rzadko występująca możliwość pozostawiania części podręczników i przyborów w szkołach.
Aby zapobiegać dysfunkcjom układu ruchu, oprócz prawidłowo dobranego, spakowanego i użytkowanego tornistra należy uczniom zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej, a także właściwe stanowisko pracy, zarówno w szkole jak i w domu, oraz wyrobić właściwe nawyki ruchowe (zachowanie symetrii ciała przy wykonywaniu czynności ruchowych i statycznych tj. oglądanie telewizji lub odrabianie lekcji).
Zalecenia zostały opracowane na podstawie wyników międzynarodowych badań nad zachowaniami zdrowotnymi dzieci i młodzieży (HBSC?Health Behaviour in School?aged Children. WHO Collaborative Study 2010), z których wynika, że 4 godziny i więcej spędza codziennie w domu: 25,9% badanych uczniów przy odrabianiu lekcji, 22,4% uczniów przy oglądaniu telewizji w tygodniu, 44,4% uczniów przy oglądaniu telewizji w dni wolne od szkoły, 27,3% korzysta z komputera, a tylko 35,5% utrzymuje aktywność fizyczną na zalecanym poziomie.


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (845) z dnia 20 Września 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »