tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

  Sanepid o bąblowicy

 
Sezon na owoce leśne jagody, poziomki, i inne owoce runa leśnego, w pełni, dlatego przestrzegamy przed bąblowicą ? groźną, pasożytniczą chorobą, której źródłem mogą się okazać nieumyte owoce leśne

Bąblowica to groźna pasożytnicza choroba, wywoływana przez bąblowca, tasiemca wieńcogłowego (Echinococcus multilocularis), a jej głównymi nosicielami są leśne zwierzęta mięsożerne, głównie lisy. Zagrożenie chorobą występuje zarówno na terenie leśnym jak i w miastach. Człowiek jest żywicielem pośrednim pasożytów jedząc niemyte jagody i inne owoce leśne np. poziomki, borówki, maliny, do których mogą być przyczepione jaja bąblowca. Do zakażenia może też dojść poprzez przypadkowe spożycie jaj tasiemców, które znajdować się mogą w wodzie lub glebie zanieczyszczonej odchodami zakażonych zwierząt, lub bezpośredni kontakt z lisami i psami, gdyż jaja tasiemca mogą się znajdować na sierści, pysku i języku zakażonych zwierząt oraz na zanieczyszczonych odchodami przedmiotach.
Larwa tasiemca osiedla się w narządach wewnętrznych człowieka, dając objawy kliniczne guza (torbieli). Torbiele rozwijają się najczęściej w wątrobie, płucach i mózgu, ale mogą powstawać także w nerkach, śledzionie, kościach i oku. Objawy choroby są różne, w zależności od umiejscowienia torbieli. Najczęściej są następstwem ucisku wywieranego przez torbiel na sąsiednie tkanki i jej powiększania się. Czasami nie ma żadnych objawów aż do chwili pęknięcia torbieli, które powoduje rodzaj wymiotów, polegających na wylewaniu się wodnistego płynu z ust przy silnym kaszlu. W innych przypadkach rozpoznanie ustala się przypadkowo, przy badanie radiologicznym z powodu podejrzenia innej choroby.
Żeby zapobiegać ewentualnym zakażeniom sanepid zaleca uniemożliwianie psom łapania gryzoni, grodzenie posesji (ogródka, warzywnika) w celu zapobiegania dostępowi lisów i innych dzikich drapieżników, niespożywanie owoców leśnych zbieranych z podłoża, jagody, poziomki i borówki należy przed zjedzeniem umyć strumieniem ciepłej, bieżącej wody, w czasie pobytu w lesie stały dozór na dziećmi ? pilnowanie, aby nie podnosiły niczego do ust, dokładnie mycie rąk (także dzieciom) po powrocie z grzybobrania lub leśnej wędrówki, z zasady mycie zakupionych lub zebranych owoców i warzyw, zwłaszcza z działek, do których dostęp mogą mieć drapieżniki, nieużywanie do mycia owoców i warzyw ani do spożycia wody ze zbiorników dostępnych dla zwierząt, regularnie odrobaczanie psów i kotów (dotyczy to zwłaszcza zwierząt gospodarskich, hodowanych na wsi).


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (838) z dnia 2 Sierpnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »