Podczas dożynek gminno-powiatowych w Ostrowie swoje stoisko wystawili także pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Mieszkańcy nie tylko Ostrowa, ale także okolicznych miejscowości, mieli okazję skorzystać z bezpłatnych pomiarów ciśnienia oraz stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Korzystając z okazji pracownicy sanepidu rozdawali ulotki i plakaty antytytoniowe, informujące o skutkach palenia tytoniu. Informowali także o miejscach, w których obowiązuje zakaz palenia.
Ponieważ rozpoczyna się okres grzybobrania, który co roku wiąże się również z wieloma poważnymi zatruciami, pracownicy sanepidu informowali również o tym, jak rozpoznawać grzyby jadalne. Mówili o najczęstszych błędach popełnianych przez grzybiarzy, m.in. myleniu goryczaków żółtych, tzw. szatanów z borowikami. Są to grzyby trujące, które jednocześnie swoim gorzkim smakiem potrafią zepsuć każdą potrawę. W koszykach grzybiarzy zdarzają się również borowiki ponure, tęgoskóry pospolite i niestety również muchomory sromotnikowe - najbardziej niebezpieczne, bo zabójcze. Przypominano, że najbezpieczniejsze są te grzyby, które mają pod kapeluszem gąbkę - borowiki, koźlarze, podgrzybki. Należy unikać grzybów blaszkowych, do których należą te najbardziej niebezpieczne muchomory.
A przy okazji przypominamy, że w sanepidzie powiatowy inspektor sanitarny Marianna Rożej, posiadająca uprawnienia grzyboznawcy, przyjmuje codziennie w godzinach od 9.00 do 12.00.
|