tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Samorządowcy protestują

 
W miniony piątek, 8 marca w Starostwie Powiatowym przedstawiciele samorządów z terenu powiatu zajęli stanowisko w sprawie wyrażenia protestu wobec zamiaru wyłączenia z eksploatacji linii kolejowej nr 25 na trasie Tomaszów Mazowiecki ? Skarżysko?Kamienna

Po otrzymaniu niepokojącej informacji, że PKP Polskie Linie Kolejowe SA planują zamknąć linię nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki ? Skarżysko?Kamienna, samorządowcy z terenu naszego powiatu wyrazili protest wobec takich zamiarów. Odcinek ten w ich ocenie ma bardzo duże znaczenie społeczno?gospodarcze dla powiatu opoczyńskiego. Wyłączenie z eksploatacji tej linii kolejowej budzi obawy związane z funkcjonowaniem transportu kolejowego dotyczącego nie tylko mieszkańców, ale przede wszystkim podmiotów gospodarczych z naszego terenu, które korzystają z transportu kolejowego. Poważny problem będzie dotyczył głównie transportu towarowego. Duże firmy działające na terenie powiatu, korzystające z transportu towarowego zostaną zupełnie odcięte od połączeń kolejowych. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że w najbliższym czasie w Opocznie rusza realizacja budowy Magazynu Centralnego (Centrum Logistyczne) dla spółek produkcyjnych z grupy ROVESE i nie tylko. Decyzja o lokalizacji tego Centrum Logistycznego w naszym mieście zapadła m.in. z uwagi na fakt bezpośredniego dostępu do tej linii kolejowej. Z tego magazynu będą realizowane dostawy na cały kraj i za granicę wyrobów marki Cersanit i Opoczno (płytek ceramicznych, mebli łazienkowych i pozostałej armatury łazienkowej), a w późniejszym terminie możliwe, że towary też z innych firm.
Decyzja w sprawie wyłączenia z eksploatacji linii kolejowej nr 25 wywołała duże poruszenie wśród przedsiębiorców z terenu powiatu, jak również przyszłych inwestorów, lokalnych władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego. Linia ma znaczenie strategiczne, a jej wyłączenie z eksploatacji ograniczy potencjał rozwojowy naszego regionu. Zdaniem samorządowców taka decyzja osłabi rozwój gospodarczy na naszym terenie. Zamknięcie tego szlaku będzie miało znaczące skutki nie tylko dla podmiotów gospodarczych, ale także dla odbiorców ze względu na znaczący wzrost kosztów logistyki. Oznacza to utratę rynków zbytu, utratę konkurencyjności, a w konsekwencji brak możliwości funkcjonowania.
Przedstawiciele wszystkich gmin naszego powiatu uważają, że decyzja PKP Polskie Linie Kolejowe dotycząca wyłączenia linii kolejowej nr 25 na trasie Tomaszów Maz. ? Skarżysko?Kamienna z eksploatacji może mieć daleko idące konsekwencje gospodarcze i ekonomiczne oraz może doprowadzić do wykluczenia komunikacyjnego powiatu opoczyńskiego.
W związku z tym w przyjętym stanowisku samorządowcy wnoszą o ponowne rozważenie przez Zarząd PKP PLK tej decyzji. Uważają, że wymaga ona pogłębionej analizy wpływu takiej decyzji na region oraz jej konsekwencji dla gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu ceramicznego i szklarskiego.


Mjm   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (818) z dnia 15 Marca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »