tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 SOR na razie bez lądowiska

 
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia ministra zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Dokument został przekazany do konsultacji, a ewentualne uwagi będą przyjmowane do 12 listopada. Jeśli w procesie legislacyjnym nie zostaną zmienione jego podstawowe założenia, to opoczyński Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie mógł funkcjonować bez lądowiska nawet do 2017 roku


Rozporządzeniem z 3 listopada 2011 roku w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego minister zdrowia zobowiązał wszystkie szpitalne oddziały ratunkowe, udzielające świadczeń na podstawie umów z NFZ, do posiadania całodobowego lotniska bądź lądowiska. Wymóg ten miał być spełniony do końca 2013 roku. Okazuje się jednak, że na chwilę obecną na 214 SOR?ów w kraju lądowiskiem dysponują (bądź deklaruje, że będzie dysponować do końca roku) 172 oddziały. Pozostałe 42 ? w tym opoczyński ? po nowym roku mogą się więc spodziewać utraty kontraktu na prowadzenie SOR?u. Niektóre z nich zapowiadają budowę lądowisk, ale dopiero do końca 2016 roku lub nawet później. Ale aż 26 podmiotów leczniczych w ogóle nie wskazuje terminu realizacji wymaganych przez ministra inwestycji, tłumacząc się brakiem środków finansowych.
Z pomocną dłonią do wszystkich niedostosowanych SOR?ów wychodzi sam minister, który upatrując możliwości sfinansowania inwestycji w zbliżającej się nowej perspektywie funduszy unijnych zaproponował wydłużenie terminu na powstanie lądowisk do 1 stycznia 2017 roku. Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, czego należy się spodziewać, dyrekcja naszego szpitala będzie mogła spać spokojnie. Ważne tylko, aby w porę się obudzić i w sytuacji pojawienia się środków zewnętrznych skutecznie wyciągnąć po nie rękę. Kolejnej szansy może już nie być.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (849) z dnia 18 Października 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »