tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Rycerze świętego Floriana z gminy Opoczno

 
26 września odbyło się spotkanie gminnego zarządu ZOSP w Opocznie


Reprezentantów poszczególnych jednostek powitał Jerzy Wijata, prezes Zarządu Oddziału Miejsko?Gminnego ZOSP RP. Przedstawił obecnym porządek obrad, wśród których jednym z punktów była dyskusja na temat naszego cyklu pt. "Rycerze świętego Floriana".
Zapoznaliśmy zebranych z ideą naszej serii oraz rozdaliśmy ankiety, które, podobnie jak w przypadku KGW, będą pomocne strażakom w gromadzeniu niezbędnych materiałów, a nam przydadzą się do ujednolicenia formy publikowanych artykułów. Strażacy podeszli do naszej inicjatywy z aprobatą. Obecnie jesteśmy w trakcie zbierania materiałów dotyczących poszczególnych jednostek. Mamy już za sobą spotkania z prezesami OSP w: Modrzewiu, Dzielnej i Libiszowie.
Ochotnicy z pasją opowiadają nam historie powstania jednostek oraz mówią o tym, kto był jej założycielem. Uzyskujemy informacje, ile osób obecnie należy do danego OSP, z uwzględnieniem Młodzieżowych oraz Kobiecych Drużyn Pożarniczych. Strażacy opowiadają nam o zasięgu terytorialnym danej jednostki, o tym czy figuruje ona w systemie ratowniczo?gaśniczym, a także o swoim stałym miejscu spotkań. Chwalą się otrzymanymi sztandarami i opowiadają historię ich nadania. Wspominają pierwszą i najgroźniejszą akcję, w której dane im było uczestniczyć. Opisują potencjał ratowniczy jednostki oraz, bazując na kronice, przytaczają kalendarium najważniejszych wydarzeń poszczególnego OSP. Pozyskujemy wiedzę na temat organizacji, z którymi współpracują dani strażacy, zarówno w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jak i mając na uwadze integrację środowisk lokalnych. Ochotnicy, bazując na statucie, przytaczają główne cele i zadania OSP oraz mówią nam o dodatkowej działalności, która wyróżnia indywidualną jednostkę. Opowiadają też o rodzajach ratownictwa prowadzonego przez jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo?Gaśniczego, a także opisują grupy ratowniczych. Omawiają także jednostki operacyjno?techniczne i wyróżniają ich składy.
Ochotnicy chętnie odpowiadają na indywidualne pytania. Dzięki wyczerpującym odpowiedziom, poznajemy: ich plany na przyszłość oraz największe sukcesy i porażki. Strażacy mówią nam również o: uodpornieniu na niejednokrotnie dramatyczne widoki, procedurach jakie trzeba przejść, by zostać strażakiem, akcjach, w których najczęściej uczestniczą oraz o medalach, którymi zostali odznaczeni.
Szczegółowy opis OSP rozpoczynamy w kolejnym numerze. Przypominamy, że w piątek, 1 listopada, mija czas na gromadzenie materiałów dotyczących poszczególnych jednostek z terenu gminy Opoczno. W przypadku braku zaangażowania i chęci współpracy ze strony konkretnego OSP, jednostka zostanie pominięta w naszym cyklu. Wszystkich ochotników, którzy czekają na "ostatni dzwonek", prosimy o kontakt z redakcją.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (903) z dnia 31 Października 2014r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »