tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Firma MATA-DACH Mateusz Łaski
oferuję ...
czytaj dalej »

UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Sprzedam mieszkanie 67 m2, tel. 603 063 ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Ruszył nabór do przedszkoli

 

Choć do rozpoczęcia nowego roku szkolnego pozostało prawie osiem miesięcy, niektórzy rodzice już teraz zabiegają o to, aby dla ich dziecka we wrześniu nie zabrakło miejsca w przedszkolu. To właśnie na życzenie rodziców Przedszkole nr 8 już przyjmuje zgłoszenia.
Większość opoczyńskich placówek, zgodnie z przyjętymi regulaminami, rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń dopiero w marcu i kontynuuje nabór do końca kwietnia. Choć dyrektorzy potwierdzają, że już teraz rodzice pytają o miejsca dla swoich pociech, nie planują wcześniejszego rozpoczęcia naborów. Wyjątek stanowi Przedszkole nr 8, w którym zgłoszenia przyjmowane są od 11 stycznia. Rodzice już zapisują tu swoje dzieci.
Jak wyjaśnia Małgorzata Buczyńska, dyrektorka „ósemki”, nabór rozpoczęto wcześniej pod wpływem nacisków ze strony rodziców. Przypomina jednocześnie, że w ubiegłym roku placówka przyjmowała zgłoszenia w lutym, więc teraz nabór rozpoczęto tylko miesiąc wcześniej. Choć o przyjęciu dziecka do przedszkola ostatecznie decyduje komisja rekrutacyjna, kolejność zgłoszeń również ma znaczenie. Dlatego dyrekcja rozumie obawy rodziców, tym bardziej, że w ubiegłym roku w Opocznie miejsc w przedszkolach zabrakło. Ale Przedszkole nr 8 ma jeszcze jeden ważny powód wcześniejszej rekrutacji - to jedyne przedszkole w Opocznie, które przyjmuje dzieci niepełnosprawne. Obecnie działa tu jedna grupa integracyjna, ale zgłasza się coraz więcej rodziców dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wcześniej przeprowadzony nabór umożliwi więc zaplanowanie grup na przyszły rok szkolny.
Problem braku miejsc w opoczyńskich przedszkolach z roku na rok się nasila. A dzieci rodzi się coraz więcej. Pięć funkcjonujących w mieście placówek może zgodnie ze statutami przyjąć niespełna 500 dzieci. W rzeczywistości przyjmuje się ich więcej. Zwiększenie liczebności istniejących grup nie zlikwiduje jednak problemu. Tylko w Opocznie jest 612 dzieci w wieku 3-6 lat, w całej gminie jest ich 1068. Część sześciolatków z pewnością pójdzie do zerówek w szkołach podstawowych lub do klas pierwszych,- choć ubiegły rok pokazał, że rodzice raczej niechętnie korzystają z możliwości wcześniejszego rozpoczęcia edukacji szkolnej. Dla pozostałych dzieci rodzice będą szukać miejsca w przedszkolach, bo choć niektórzy korzystają z pomocy babci czy opiekunki, to zauważa się raczej tendencję do możliwie wczesnego rozpoczęcia edukacji przedszkolnej. Konieczne okazuje się więc albo powstanie nowej placówki, albo rozbudowa którejś z obecnych o dobudowę sali gimnastycznej zabiega Przedszkole nr 8, umożliwiłoby to przyjęcie około 30 dzieci więcej - mniej więcej tyle, ile podań corocznie odrzuca się tu z powodu braku miejsc.
Zdaniem Alicji Jurek, dyrektorki Przedszkola nr 2, choć miejsc brakuje z początkiem roku szkolnego, po kilku tygodniach sytuacja się klaruje. Część rodziców rezygnuje bowiem z przedszkola, z różnych powodów. Na ich miejsce przyjmowane są osoby z listy rezerwowej. W ten sposób już w trakcie roku szkolnego przyjmowane są praktycznie wszystkie osoby oczekujące.
W pozostałych przedszkolach w Opocznie nabór rozpocznie się w marcu i potrwa do końca kwietnia. Tak jak w latach ubiegłych, placówki będą przyjmować wszystkie karty zgłoszeń, a po zakończeniu naboru, zgodnie z regulaminem, do przedszkola w pierwszej kolejności zostaną zapisane sześciolatki i pięciolatki, dzieci, które już chodziły do danego przedszkola, dzieci wychowane przez samotne matki, dzieci rodziców niepełnosprawnych czy dzieci z rodzin zastępczych, mieszkające na terenie gminy. Przy czym liczba złożonych podań nie będzie odpowiadać rzeczywistemu zapotrzebowaniu na miejsce w placówkach, ponieważ rodzice najczęściej składają wnioski do kilku przedszkoli, a ostatecznie wybierają to, które najbardziej im odpowiada.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (652) z dnia 15 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »