tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Ruszają z budową schetynówek

 

Władze powiatu ruszają z budową dróg, na które pozyskały dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Drogi na odcinkach Wójcin – Mniszków oraz Marcinków – Żarnów zostaną wyremontowane jeszcze w tym roku.
W ramach ubiegłorocznej, ostatniej już edycji schetynówek, powiat opoczyński pozyskał w sumie 6 mln zł dofinansowania na realizację dwóch zadań drogowych. Zgodnie z zasadami programu drugie tyle wyłoży z własnej kieszeni, przy czym połowę wkładu własnego wyłożą gminy, przez których teren biegną remontowane odcinki dróg. Ale po kolei.
Przetarg na przebudowę drogi na odcinku Wójcin – Mniszków został już rozstrzygnięty. Wygrało go Świętokrzyskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych „Trakt”, które zobowiązało się wykonać zadanie za 4.555.477 zł brutto. To znacznie mniej, niż zakładał kosztorys, bowiem zgodnie z projektem inwestycja miała pochłonąć 6,4 mln zł. Do realizacji zadania przyznano dotację w wysokości 3 mln zł, zgodnie z zasadami programu pokryje ona jednak połowę rzeczywistych kosztów zadania, wyniesie więc około 2,2 mln zł. Pozostałe koszty to wkład własny samorządów – powiat wyłoży połowę środków własnych (około 1,1 mln zł), a resztę pokryją gminy Paradyż i Mniszków (stosownie do długości odcinków remontowanych na ich terenie).
W ramach zadania wyremontowany zostanie odcinek o długości 4,7 km. Na wzmocnionej lub całkiem nowej podbudowie położona zostanie nowa nawierzchnia, a jezdnia zostanie poszerzona do 6 metrów. W Wójcinie i Świeciechowie powstaną chodniki dla pieszych, wyłożone kostką betonową. Droga zostanie odwodniona poprzez wydłużenie przepustów pod drogą i odtworzenie rowów przydrożnych na całym odcinku. Poza tym wyremontowane zostaną zjazdy, a pobocza wyrównanie i utwardzone. Droga zostanie też właściwie oznakowana. Prace mają się zakończyć do 14 października.
Ta sama firma wygrała przetarg na wykonanie I etapu rozbudowy drogi powiatowej na odcinku od granicy powiatów opoczyńskiego i piotrkowskiego, przez Skórkowice, do Żarnowa, przy czym w ramach pierwszego etapu wyremontowany zostanie odcinek Marcinków – Żarnów. Zadanie, którego kosztorysowa wartość wynosiła 6,5 mln zł, zostanie zrealizowane za 3.554.267 zł brutto, a więc znacznie mniej niż przewidywano. Co za tym idzie, dotacja wyniesie około 1,8 mln zł. Pozostałe koszty pokryją w równych częściach powiat i gmina Żarnów.
Wyremontowany zostanie odcinek o długości 3 km, łącznie ze skrzyżowaniami z drogami powiatowymi, gminnymi i wewnętrznymi. Na odnowionym podłożu położona zostanie nowa nawierzchnia, droga będzie poszerzona i odwodniona (trzy przepusty pod drogą, rowy przydrożne, a w Żarnowie rów kryty, korytka ściekowe i wpust uliczny). Powstaną też nowe chodniki dla pieszych, i pobocza, a zjazdy zostaną wyremontowane. To zadanie ma być wykonane do 3 października.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (713) z dnia 11 Marca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »