tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Rusza pomiar ruchu na drogach wojewódzkich

 

16 marca ruszyły pierwsze okresowe pomiary ruchu drogowego na drogach wojewódzkich. Odbywają się one co 5 lat, a ich celem jest ustalenie, jaki jest rozkład natężenia ruchu na sieci dróg w kraju, z podziałem na poszczególnych zarządców. Zebrane informacje będą pomocne w analizach danych dotyczących dróg, których nawierzchnie są najbardziej narażone na uszkodzenia, stanu środowiska naturalnego, a także bezpieczeństwa na poszczególnych trasach.
Każde badanie ma przypisane dwa terminy (jego wykonanie w danym miejscu jest uzależnione od warunków atmosferycznych) i scharakteryzowane jest jako pomiar dzienny bądź też nocny. Do analizy przypisano następujące grupy pojazdów: a) rowery, b) motocykle, motorowery (skutery), c) samochody osobowe (do 9 miejsc z kierowcą), mikrobusy z przyczepą lub bez, d) lekkie samochody ciężarowe (dostawcze) o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z przyczepą lub bez, e) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t bez przyczep, samochody specjalne, ciągniki siodłowe bez naczep, f) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t z jedną lub więcej przyczepami, ciągniki siodłowe z naczepami, ciągniki balastowe z przyczepami standardowymi lub niskopodwoziowymi, g) autobusy, h) ciągniki rolnicze z przyczepami lub bez, maszyny samobieżne (walce drogowe, koparki itp.)
Uzyskane dane pozwolą wyliczyć tzw. średni dobowy ruch w roku na poszczególnych trasach. Pozwolą również na aktualizację informacji dotyczących modelowania prognozy ruchu, obliczeń przepustowości dróg, skrzyżowań i węzłów, obliczeń konstrukcji nawierzchni drogowych, analiz w zakresie ochrony środowiska, w tym obliczeń hałasu i zanieczyszczeń powietrza oraz analiz ekonomicznych.
Pierwszy pomiar na poszczególnych drogach odbył się 16 marca. Kolejne pomiary odbędą się: 8 lub 15 lipca, pomiar dzienny, 11 lub 18 lipca pomiar dzienny, 22 lub 29 września, pomiar dzienny, w nocy z 22 na 23 lub z 29 na 30 września, pomiar nocny oraz 5 lub 12 grudnia, pomiar dzienny. Pomiary będą wykonywane: na drodze 713 w Szadkowicach, na drodze 726 w rejonie Dęborzeczki, w Opocznie na ul. Inowłodzkiej oraz w Wąglanach, na drodze 728 w rejonie Brzustowca oraz na drodze wojewódzkiej nr 746 w Soczówkach. O wynikach pomiarów postaramy się poinformować na naszych łamach.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (662) z dnia 19 Marca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »