tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Rozpoczęcie budowy Regionalnego Centrum Kultury

 
W poniedziałek, 8 kwietnia na placu budowy Regionalnego Centrum Kultury pojawiła się pierwsza ekipa robotników. Tym samym ruszyła największa gminna inwestycja ostatnich latPierwszy dzień robót ? grodzenie placu budowyO czym wielokrotnie pisaliśmy, nowoczesny gmach RCK stanie na działce między halą sportową szkoły podstawowej a prywatną posesją, w sąsiedztwie osiedla Bolesława Chrobrego.
Będzie miał dwie kondygnacje naziemne oraz piwnicę. Jego główne wymiary to 47,37 m długości, 32,15 m lub 31,05 m szerokości (w zależności od strony) oraz 11,7 m wysokości.
Jako główny wykonawca inwestycję realizuje Przedsiębiorstwo Budowlano?Usługowo?Handlowe ?Agat" z Kielc, które wcześniej opracowało wielobranżowy projekt budowlany i projekty wykonawcze. Zadaniem kielczan jest również zagospodarowanie terenu wokół RCK, w tym budowa parkingów od strony ulicy Stawowej, chodników i wewnętrznych ciągów komunikacyjnych oraz oświetlenie terenu.
Z kolei pełnienie kompleksowego nadzoru inwestorskiego należy do firmy Zbigniewa Frankowskiego z Bogucina w gminie Fabianki (powiat włocławski). Nadzór obejmuje branże konstrukcyjno?budowlaną, sanitarną, elektryczną, telekomunikacyjną i drogową.
Według wstępnych założeń, prace budowlane miały ruszyć jeszcze w marcu. Wyjątkowo długa zima zmieniła te zamierzenia, jednak poślizg nie jest duży. Mimo leżącego śniegu, robotnicy weszli na plac budowy kilka dni temu ? w poniedziałek, 8 kwietnia. Rozpoczęli od grodzenia działki, ustawiając blaszane przęsła przy północnej granicy nieruchomości.
Teren zostanie ogrodzony z trzech stron ? od ulicy Stawowej, hali oraz boiska. Przy prywatnej posesji ograniczeniem jest siatka. Po zabezpieczeniu działki będzie można przystąpić do prac ziemnych, m.in. humusowania terenu, a także wykonywania przyłączy oraz fundamentów.
Wjazd na teren budowy będzie zlokalizowany przy ulicy Stawowej. W związku z inwestycją nie przewiduje się zmiany w organizacji ruchu drogowego ? bo nie ma takiej potrzeby ale kierowcy i piesi powinni być przygotowani na wzmożony ruch samochodów ciężarowych.
Prace potrwają około półtora roku. Na wybudowanie gmachu RCK oraz zagospodarowanie terenu główny wykonawca ma czas do października 2014 r.
A teraz kwestie finansowe. Wartość samych robót budowlanych podlegających nadzorowi inwestorskiemu wynosi 8.216.031 zł brutto przy ogólnych kosztach inwestycji w wysokości 8.462.511,93 zł. Za nadzór inwestorski gmina zapłaci 57.561,54 zł. Do tego dojdą koszty wyposażenia obiektu. O ich wysokości zadecyduje kolejny przetarg, który UGiM ogłosi za kilka miesięcy.
Na realizację największej w ostatnich latach inwestycji Drzewica uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Połowę kosztów pokryje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007?2013.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (822) z dnia 12 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »