tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

Zatrudnię brukarzy/ekipy. Praca w Warszawie. ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Drzewica

 Rozpoczęły się szczepienia dziewcząt

 
Duże zainteresowanie wywołała gminna akcja szczepienia dziewcząt przeciw rakowi szyjki macicy

Jak pisaliśmy miesiąc temu, realizatorem "Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w gminie i mieście Drzewica na lata 2013?2016" została Medycyna Rodzinna z siedzibą w NZOZ Przychodni Rodzinnej Dom?Med w Jelni. Jej zadaniem jest przeprowadzenie akcji edukacyjnej oraz szczepień ochronnych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV ? Human Papilloma Virus) typu 16 i 18. Koszty pokrywa gmina.
W bieżącym roku szkolnym szczepieniami objęto dziewczęta z rocznika 2000 ? uczennice klas pierwszych Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz mieszkanki gminy i miasta Drzewica, które uczęszczają do innych szkół gimnazjalnych. Żeby 13?latka mogła otrzymać szczepionkę, zgodę na to musieli wyrazić jej rodzice lub opiekunowie prawni.
Jak się okazało, akcja wywołała bardzo duże zainteresowanie. Na 59 dziewcząt ? 55 z drzewickiego gimnazjum oraz 4 z innych szkół ? do programu zgłoszono 49, co daje 83?procentową frekwencję.
Realizator programu jeszcze w listopadzie zorganizował prelekcje dla uczniów i rodziców. Spotkania miały miejsce w Gimnazjum im. Jana Pawła II. Szczepienia ochronne ? poprzedzone badaniami ? odbyły się w Jelni.
Pierwsza dawka dwuwalentnej szczepionki została podana na początku grudnia 45 uczennicom. W tym tygodniu otrzymały ją kolejne 4 gimnazjalistki, które wcześniej były chore.
Zgodnie z zaleceniami medycznymi i schematem 0?1?6 miesięcy, druga iniekcja dwuwalentnej szczepionki nastąpi w pierwszej połowie stycznia, natomiast trzecia dawka będzie podawana w czerwcu. Przychodnia w Jelni planuje również kolejne prelekcje lekarzy i działania promujące program.
W następnych latach szczepionki będą otrzymywać kolejne roczniki uczennic klas pierwszych gimnazjum.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (859) z dnia 20 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »