tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Rozmowa poświąteczna

 
20 lipca minister skarbu państwa wyraził zgodę na budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Opocznie






Zdając relację z obchodów Święta Policji zapowiedziałam, że do tematu jeszcze powrócę nie tylko dlatego, że tegoroczne obchody miały nieco inny charakter, bo obfitowały w awanse i odznaczenia, ale też za sprawą gości. Komendant Myga zaprosił m.in. wicewojewodę Krystynę Ozgę i nie bez powodu szefów wydziałów inwestycji i finansów KWP w Łodzi. Krystyna Ozga w ostatnich dniach spędziła na terenie naszego powiatu sporo czasu, biorąc aktywny udział w akcji pomocy poszkodowanym w nawałnicy z 14 lipca. Z konieczności więc musiała od czasu do czasu kontaktować się z policjantami i odwiedzać naszą komendę. Jak sama powiedziała przy okazji składania policjantom świątecznych życzeń, miejsce ich pracy urąga jakimkolwiek standardom i na pewno ? ze swej strony ? poprze starania opoczyńskiej KPP o jak najszybsze rozpoczęcie prac przy budowie nowej siedziby. Komendant wojewódzki, insp. Marek Działoszyński, który gościł w progach naszej KPP już wielokrotnie, również popiera te starania, ale ? jak wiadomo ? do rozpoczęcia inwestycji potrzeba jest dobra wola urzędników, stąd też obecność szefów wydziałów inwestycji i finansów KWP w Łodzi. Zdradzę Państwu tajemnicę, że byli oni przywitani przez naszych stróżów prawa naprawdę gromkimi brawami?
Tegoroczne święto różniło się od poprzednich jeszcze jednym akcentem ? obecnością młodzieży szkolnej z Drzewicy z klas policyjnych ZSP. Mimo wakacji przygotowali oni atrakcyjny program artystyczny, łączący w sobie piękno tańca i dobrą zabawę podczas skeczy kabaretowych.
Pisząc o obchodach nie wiedziałam jeszcze, że właśnie 20 lipca zapadła długo oczekiwana decyzja. Minister skarbu państwa tego dnia wyraził bowiem zgodę na budowę nowej siedziby KPP w Opocznie.
Podczas obchodów święta umówiłam się na spotkanie z insp. Januszem Mygą i właśnie od udzielenia mi tej radosnej informacji rozpoczęliśmy rozmowę. Jak mi powiedział, rozpoczął się już końcowy etap starań. Jest już działka, jest już projekt i nareszcie jest już decyzja. Projekt nowego budynku jest adaptacją siedziby komendy w Zduńskiej Woli (była prezentowana na slajdach). Opoczyńska inwestycja została umieszczona w projekcie budżetu MSWiA na rok 2012 (pierwszy etap). Wiadomo, że całkowity koszt inwestycji wynosi 18.848.265 zł. Deklarację pomocy (także finansowej) w tej inwestycji wyraziły już starostwo, UMiG w Opocznie i UG w Sławnie. Wójt Sławna nie ograniczył się tylko do deklaracji ? w czasie obchodów święta wręczył komendantowi Mydze dokument potwierdzający decyzję przekazania 50 tys zł. Nie muszę dodawać, że spotkało się to z ogromnym aplauzem funkcjonariuszy? Może za tym przykładem pójdą i inne samorządy?
Chciałam się dowiedzieć, co, oprócz budowy nowej siedziby, udało się osiągnąć komendantowi przez ponad rokczną pracę w Opocznie. Przypominam, że insp. Myga rozpoczął służbę w opoczyńskiej jednostce 16 grudnia 2009 r. Jak minął ten okres, czy codzienna praca na tym stanowisku spełniła oczekiwania?
Insp. Myga stwierdził, że poznał region i ludzi. Jest bardzo zadowolony ze swej kadry, która jest dobrze przygotowana do wypełniania stawianych im zadań i potrafi sprostać oczekiwaniom ludności. Funkcjonariusze są przygotowani do zmian, jakie im stawiają władze i potrafią pracować w nowych warunkach. Jak we wszystkich jednostkach brakuje ludzi, co powoduje, że trzeba nieraz pracować za dwóch, ale policjanci dają sobie radę. Dzięki dobrej współpracy z samorządami udaje się uzupełniać braki kadrowe służbami ponadnormatywnymi. Dzięki temu poprawia się stan bezpieczeństwa, a i funkcjonariusze są zadowoleni, gdyż mogą sobie dorobić do pensji (która, musimy tu dodać, nie była waloryzowana od trzech lat!). Między innymi takie patrole biorą udział w zabezpieczaniu imprez masowych, a tych ? w ostatnim czasie ? jest bardzo dużo.
Insp. Myga jest też zadowolony z bardzo dobrej współpracy ze strażakami, zarówno tymi zawodowymi, jak i ochotnikami. To właśnie druhowie z OSP są pierwsi na miejscach zdarzeń i to oni najlepiej znają teren. Okazuje się to bardzo przydatne np. podczas poszukiwań osób zaginionych. Strażacy pomagają w znaczny sposób w zapewnianiu bezpieczeństwa także w innych sytuacjach. Bez ich pomocy trudno sobie wyobrazić sprawny i bezpieczny przebieg uroczystości pogrzebowych w Drzewicy, 18 ofiar wypadku drogowego. Co roku też pomagają w czasie odpustu św. Michała w Poświętnem, gdy do tej małej miejscowości położonej przy ruchliwej K?48 przyjeżdżają goście z całej Polski.
Ale nie sposób liczyć we wszystkim tylko na pomoc strażaków. Na szczęście zmienia się też w samej policji. Udało się nawiązać dobrą współpracę z jednostkami w sąsiednich powiatach i ? w razie potrzeby ? wzajemnie sobie pomagają. Najlepszą współpracę udało się wypracować z komendami z Tomaszowa Maz. i Piotrkowa Tryb., ale też i Grójca. Kiedyś, jeszcze wcale nie tak dawno, jednostki te rywalizowały. Teraz współpracują, wzajemnie sobie pomagają, uzupełniając braki kadrowe np. podczas imprez masowych czy (jak to było ostatnio) klęsk żywiołowych.
Jednak chyba najbardziej komendant jest zadowolony ze współpracy z samorządami. Wypracowaniu form współpracy służyła między innymi konferencja ?Nie bądź obojętny?. Jej głównym celem było uświadomienie samorządowców, że bez ich pomocy policji nie uda się dotrzeć wszędzie na czas. Jeśli nie ma informacji, że w tej czy innej rodzinie dochodzi do aktów przemocy domowej, to trudno oczekiwać, że przyjedzie policja i zareaguje. O tym, co dzieje się w domach najlepiej wiedzą sąsiedzi. Trzeba im uświadomić, że udawanie, że nic się złego nie dzieje w domu, z którego słychać kłótnie, krzyki i płacz bitych dzieci, jest złem. Przecież każdy, widząc wypadek lub pobitego człowieka na ulicy, zareaguje. Dlaczego więc inaczej ludzie postępują, gdy słyszą płacz i krzyki zza ściany?
Jak powiedział komendant Myga, najważniejsza jest profilaktyka i bardzo szybkie reagowanie na sygnały. Łatwiej jest bowiem zapobiegać patologii niż walczyć z jej skutkami. Temu celowi mają służyć między innymi działania skierowane do młodzieży, np. turniej piłki nożnej ?Alkohol, narkotyki? Nie, dziękuję?.
Aby praca policji przebiegała sprawnie i siły były kierowane na odpowiednie działania, codziennie prowadzona jest analiza zdarzeń. Naczelnicy wydziałów mają obraz tego, co dzieje się w terenie i wiedzą czy pojawiło się więcej kradzieży, czy też pojawili się naciągacze. Dzięki takiej codziennej analizie udaje się zapobiegać rozszerzeniu zjawiska. Udało się między innymi uratować kilka istnień ludzkich (próby samobójcze).
Oczywiście, mogło by być lepiej. Ale ? mimo wszystko ? jest dobrze. Mieszkańcy wysoko oceniają działania policji, mają poczucie bezpieczeństwa. Jest szansa na zwiększenie liczby policjantów, bowiem w tym roku odblokowano nabór do policji. Chętni mogą zgłaszać swe kandydatury. Wiadomo, że po pozytywnym zakwalifikowaniu młode kadry będą musiały przejść przeszkolenie, więc nie pojawią się od razu na ulicy, w patrolu. Ale po kilku miesiącach ich obecność będzie widoczna i odczuwalna.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (734) z dnia 5 Sierpnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »