tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Rozmowa o książce

 
W sobotę, 27 października w ramach inauguracji roku kulturalnego, gościem był Krzysztof Sowiński, łódzki reżyser, który zadebiutował jako pisarz powieści ?Esplanada?


Bożena Świątek?Mazur przedstawiła życiorys reżysera i scenarzysty, autora filmów fabularnych ?Zapowiedź ciszy? (wspólnie z Lechem Majewskim), ?Promień?, ?Wakacje w Amsterdamie? czy ?Panterej?, prezentowanego w 1988 roku na festiwalu filmowym w San Sebastian. ?Esplanada? jest debiutem literackim.
Akcja Esplanady rozgrywa się w Łodzi w latach 1956?62. Bohaterami książki jest grupa chłopców chodzących do jednej z łódzkich podstawówek. Każdy rozdział to kolejny rok ich edukacji i dojrzewania. Książka jest mocno osadzona w realiach epoki, zarówno obyczajowych, jak i społecznych, a nawet politycznych. Powtarzającym się motywem są cytaty z łódzkiej prasy. Dla miłośników wielokulturowości w książce pojawił się ciekawy wątek żydowski.
Podczas sobotniego wieczoru autor mówił nie tylko o nowo powstałej książce. Pytany przez czytelników opowiadał o swoim rozstaniu z filmem, myśleniu obrazami i chęci opisania czasu, który bezpowrotnie odchodzi w zapomnienie. Pytania dotyczyły także wątku żydowskiego, dojrzewania w epoce realnego socjalizmu, tęsknoty za Zachodem i perspektywy dziecka jako narracyjnego chwytu literackiego. Krzysztof Sowiński zapytany, czy to prawda, że planuje napisanie kolejnej części, potwierdził, że faktycznie ma takie plany. Na zakończenie spotkania autor podpisywał egzemplarze swojej książki, przyjmował także gratulacje i prezenty.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (799) z dnia 2 Listopada 2012r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »