tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ pracownika do szlifowania elementów ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Rozmowa na wiele tematów

 


Staram się systematycznie, przynajmniej raz w miesiącu zająć burmistrzowi Janowi Wieruszewskiemu godzinę czasu na rozmowę o wielu sprawach gminy Opoczno. Ostatnia miała miejsce w czwartek, 27 marca:

Red. ? Już przyjechała kontrola NIK w sprawie działek przy ul. Przemysłowej?
J.W. ? Inspektor NIK już kończy swoją pracę.

? I jakie wstępne ustalenia?
? Raczej nie ma mowy o wstępnych ustaleniach. Z rozmów jakie z nim przeprowadziłem, z pytań na jakie odpowiadałem w ramach składania wyjaśnień co do jednego nie ma wątpliwości. Przed sprzedażą tych działek gmina miała obowiązek prawny zapytać poprzednich właścicieli czy nie chcą zwrotu tych działek i tego nie zrobiła, o czym z resztą już mówiłem. Również mówiłem, że o żadnych odszkodowaniach wypłacanych przez gminę bez decyzji sądownych nie ma mowy. Wyjaśniałem inspektorowi NIK okoliczności w jakich podejmowane były decyzje. Że na tym terenie przed jego komunalizacją było ponad 500 działek, nierzadko szerokich na dwa?trzy metry. Wiele z tych działek nie miało żadnego dostępu do wytyczonych szlaków komunikacyjnych. Mówiłem i wyjaśniałem, że bez tej decyzji nie byłoby dzisiaj zakładu Mazowsze, należącego do Opoczno I, nie byłyby Quimicera i kilku innych firm, a wraz z tym nie byłoby kilkuset miejsc pracy. Wyjaśniałem, że przejęliśmy majątek po byłym OZMO, którego syndykowi nie udało się sporzedać. Gmina przejęła mieszkania i nieruchomości wraz z obciążeniami. Były to dodatkowe koszty związane z upadłą firmą. Poza tym kogo miałem pytać o zdanie. 500 właścicieli działek o nieuregulowanych sprawach własnościowych, bez uregulowanych spraw spadkowych. Gmina jest gotowa wypłacić odszkodowanie, ale tylko na podstawie prawomocnych wyroków sądowych.

? Czyli spokojnie będzie pan czekał na protokół pokontrolny?
? Inspektor NIK nie sporządza obecnie protokołów a pisze zalecenia pokontrolne, na które czekam.

? Dużo ostatnio w mediach mówiło się o rozmowach jakie prowadził pan w szefostwie PKP Intercity w sprawie zatrzymywania się pociągów na przyszłej stacji. Tymczasem jak do tej pory nie ma ogłoszonego przetargu na wykonanie drogi dojazdowej do stacji. Zdążycie?
? Co do tego nie mam wątpliwości. Przetarg będzie ogłoszony na dniach i na pewno zdążymy z wykonaniem, tym bardziej że zakres robót nie jest bardzo duży: poszerzenie istniejącej drogi betonowej, nowe pobocza utwardzone grysem, wyrównane istniejących płyt i położenie na nich dywanika asfaltowego (informacja o przetargu została umieszczona w BIP 1 kwietnia ? przyp. red.). Drugim elementem jest budowa pętli autobusowej przy przejściu pod CMK. Na etapie końcowym jest opracowanie dokumentów i w czerwcu powinniśmy mieć pozwolenie na budowę, a do końca września prace powinny być zakończone.

? Mówił pan o planach, aby jeden z pociągów zaczynał i kończył swój bieg w Opocznie. Co z tym pomysłem.
? Jeśli zrealizowana będzie obietnica zatrzymywania rano w Opocznie dwóch pociągów, o której szeroko informowały media, to nie ma potrzeby na dodatkowe połączenie. Co więcej, zyskalibyśmy połaczenia z dodatkowymi miastami, bo są to składy jadące m.in. z Jeleniej Góry do Lublina przez Warszawę. Nas czeka jeszcze jeden wydatek. Trzeba będzie przed włączeniem do rozkładu jazdy Opoczna Płd. zrobić remont ronda przy starym dworcu PKP na ul. Dworcowej. To z niego będą wyruszać autobusy MPK jadące w kierunku Opoczna Płd. i tu będą kończyć kursy. Remont jest niezbędny.

? A przy okazji dróg. Co z rondem przy starostwie i na skrzyżowaniu ulic Biernackiego z Partyzantów?
? Oba te ronda mają być włączone do projektu kluczowego, który jeszcze nie ruszył. To przy starostwie ma być realizowane wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich. Trzeba poczekać. Natomiast to drugie rondo ma szansę na wcześniejszą realizację. Wiele zależy od tego, czy dogada się inwestor z właścicielami działek położonych między szpitalem a ZSS nr 1. Gdyby udało się przystąpić do zagospodarowania tego terenu, to wówczas gmina dołożyłaby wszelkich starań, by zrobić drogę łączącą ulice Biernackiego ze Skłodowskiej?Curie, deptak wzdłuż ZSS nr 1, łącznik z ul. Partyzantów, parking a przy okazji i wspomniane rondo.

? A co z zapowiadanym od dawna wyprowadzeniem tirów z ul. Piotrkowskiej?
? Mamy już wszelkie uzgodnienia, na dniach ogłaszamy przetarg na wyłonienie wykonawcy nowego oznakowania ulic i prawdopodobnie od 1 czerwca ul. Piotrkowska na całej jej długości będzie dla tirów zamknięta, oczywiście z wyjątkiem dojazdów celowych. Tranzyt będzie skierowany ulicą Inowłodzką i Perzyńskiego a potem małą obwodnicą. Przy okazji wprowadzimy zmianę organizacji ruchu na odcinku ul. Partyzantów między ulicami Piotrkowską i Biernackiego. Będzie jednokierunkowy, z możliwością wjazdu od ul. Piotrkowskiej.

? Co z rozszerzeniem strefy płatnego parkowania? Przecież na tym odcinku aż się prosi by postawić parkomaty?
? Nie tylko tam, myślę o ul. Spacerowj, o ul. Biernackiego na odcinku między Partyzantów a Konopnickiej i wcześniej od ul. Kopernika do Partyzantów. Co więcej. Również radni zaczynają zauważać konieczność rozszerzenia strefy płatnego parkowania.

? Panie burmistrzu, co z tym nieszczęsnym mieszkaniem, znajdującym się w budynku PSM. Zapadły jakieś rozstrzygnięcia?
? Nie. Co więcej pozwana składa coraz to nowe wnioski, a ostatnio do sprawy włączyła się również PSM. No cóż, czekamy.

? I ostatnia sprawa. Z tego co wiem dotarły do pana informacje o tym, że trwa jakiś konflikt między pracownikami a dyrekcją MDK.
? Tak, byli u mnie instruktorzy ze skargą na ostatnie posunięcia dyrektorki MDK. Widzi pan, to jest tak. Z jednej strony dyrektor przedsiębiorstwa musi mieć możliwość samodzielnego ustalania pewnych zasad polityki kadrowej, z drugiej zaś strony dobrze, że istnieje jakaś instancja odwoławcza. Rozmawiałem i z instruktorami, i z dyrektorką. Czy udało się załagodzić spór? ? mam nadzieję, że tak.

? Z informacji, które do nas docierają wynika, że problemy tkwiły w MDK o dawna, a jedynie fakt, że wszyscy pracownicy podpisywali zobowiązanie do milczenia w sprawach MDK spowodował, że nic nie wypływało na zewnątrz.
? O tych zobowiązaniach, o których pan wspomina nic nie wiedziałem. Jeśli są, to dla nas sygnał, że jednak trzeba baczniej przyglądać się instytucjom gminnym. Powtarzam, mam nadzieję, że moja interwencja spowodowała załagodzenie sporu.

? Dziękuje za rozmowę.
Rozmawiał: Maciej Mrozowicz


Maciej Mrozowicz   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (873) z dnia 4 Kwietnia 2014r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »