tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Kupię działkę budowlaną w Opocznie - ...
czytaj dalej »

Sprzedam pszenżyto, tel. 500 176 ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdarzenia

 Rolnicy na drodze

 

Lato to czas żniw oraz innych prac polowych. W tym okresie na drogach pojawiają się nie tylko ciągniki, ale także kombajny i inne maszyny rolnicze, które nie zawsze poruszają się zgodnie z przepisami. Ruch drogowy z ich udziałem powinien się odbywać ze szczególną ostrożnością wszystkich kierujących.
Traktorzyści, a tym bardziej kombajniści z reguły jadą z niewielką prędkością. To skłania jednak innych kierujących do wyprzedzania. Pamiętajmy, aby taki manewr wykonywać ostrożnie. Traktorzyści powinni taki manewr ułatwić zjeżdżając na pobocze, a nawet zatrzymując się. Rzadko jednak to robią. Dodatkowo manewr może być utrudniony poprzez ograniczenie widoczności ładunkiem przyczepy bądź rozmiarem maszyny rolniczej. Kierowcy muszą być pewni, że w chwili wyprzedzania nic nie jedzie z naprzeciwka, warto tez sprawdzić czy sami nie są już wyprzedzani przez innych niecierpliwych kierowców. Niebezpieczne może okazać się także podjeżdżanie zbyt blisko pojazdów rolniczych ? z uwagi na wystające elementy maszyn bądź nie zawsze odpowiednio zabezpieczony ładunek ? bele słomy mogą zsunąć się z przyczepy!
Specyficznymi pojazdami są kombajny zbożowe. Nagminnie przemieszczają się one po drogach publicznych z zamontowanymi na przedzie tzw. hederami. Jadący w ten sposób kombajn zajmuje swoją szerokością znaczną część drogi, niejednokrotnie również pasa ruchu przeznaczonego dla przeciwnego kierunku jazdy. W każdym przypadku przed wyjazdem na drogę heder powinien być zdemontowany i przewożony na specjalnym wózku ciągniętym przez kombajn, a dodatkowo oświetlonym. Problem dotyczy też innych maszyn rolniczych, samobieżnych lub holowanych przez ciągniki rolnicze, które ze względu na swoje rozmiary zajmują znaczną część jezdni. Zgodnie z przepisami żaden pojazd poruszający się po drodze publicznej nie może zajmować więcej niż jednego pasa ruchu, bez względu na to czy pasy są wyznaczone, czy też nie. Pojazd, którego szerokość przekracza 3,2 metra, powinien poruszać się z pomocą pilota.
O bezpieczeństwo na drogach muszą zadbać przede wszystkim rolnicy. Ich pojazdy muszą być sprawne technicznie i dopuszczone do ruchu. Koniecznie muszą też posiadać właściwe oświetlenie i niezbędne elementy odblaskowe. Takie maszyny jak kombajny czy kosiarki po zmroku w ogóle nie powinny znaleźć się na drodze. Niedopuszczalne jest prowadzenie ciągników czy maszyn rolniczych pod wpływem alkoholu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (838) z dnia 2 Sierpnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »