tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam drewno opałowe i kominkowe tel ...
czytaj dalej »

UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Ciekawostki

 Rok Merkurego

 
Wiosenny suplement do horoskopu na 2012 rokAstrologiczny symbol MerkuregoW najbliższy wtorek, 20 marca, dokładnie o godz. 6.14.20 naszego czasu Słońce wejdzie w znak Barana. W tym momencie rozpocznie się astronomiczna wiosna i nowy rok zwrotnikowy. Dla miłośników wróżb i horoskopów równocześnie rozpocznie się nowy rok astrologiczny, który tym razem będzie rokiem Merkurego.

Przypominamy, że zgodnie z regułą sięgającą czasów starożytnego Babilonu kolejne lata astrologiczne ? w siedmioletnim cyklu ? pozostają pod opieką i wpływem jednej z planet znanych ówczesnym mędrcom. O losach świata i ludzi decydują więc w kolejności: Księżyc, Saturn, Jowisz, Mars, Słońce, Wenus i Merkury. Zima bieżącego roku kalendarzowego pozostawała jeszcze pod władzą Wenus, od równonocy wiosennej rządy przejął Merkury ? najbliższa Słońcu i najszybciej mknąca po orbicie planeta. Właśnie ta szybkość sprawiła, że nazwano ją imieniem wszędobylskiego posłańca bogów. Merkury (grecki Hermes) przedstawiany jest najczęściej w skrzydlatym kapeluszu i uskrzydlonych sandałach, z laską posłańca (kaduceuszem) i ? często ? dzwoniącym mieszkiem w dłoni. Jest on opiekunem kupców, podróżników, uczonych, dyplomatów, astrologów, alchemików, ale także? złodziei (pierwsze stado bydła ukradł swojemu bratu Apollinowi jeszcze, jako niemowlę), oszustów i wszelkiego rodzaju awanturników. Merkury ponosi też odpowiedzialność za sposób porozumiewania się człowieka z otaczającym go światem oraz koordynację wiedzy z doświadczeniem. Przedsiębiorczy i zaradny, może być bardzo dobrym patronem dzisiejszych czasów, stawiających przed wszystkimi właśnie takie wymagania.

Pod szczególną opieką Merkurego
są wszystkie osoby urodzone w znakach Bliźniąt i Panny, w pierwszej dekadzie Byka (21 kwietnia ? 2 maja), drugiej Raka (2 ? 12 lipca) i pierwszej Strzelca (22 listopada ? 2 grudnia), jak również od 21 marca do 20 marca roku następnego w latach: 1907, 1914, 1921, 1928, 1935, 1942, 1949, 1956, 1963, 1970,1977, 1984, 1991, 1998 i 2005. Oddziaływanie tej planety trwa przez całe życie, najsilniej jednak wpływa ona na charakter ludzi urodzonych rano i przed południem. W zależności od pozycji na niebie w dniu urodzin wpływ Merkurego może być dodatni lub ujemny.
Kiedy jest on pozytywny, rodzą się ludzie obdarzeni aktywnością umysłową, inteligencją, zdolnością logicznego myślenia, dowcipem, sprytem oraz jasnością wysławiania się, zarówno w mowie jak i piśmie. Łatwość nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi, umiejętność współpracy i talenty organizacyjne sprawiają, że osoby te potrafią adaptować się do każdej nowej sytuacji i nowego środowiska. Przy niekorzystnych układach innych planet Merkury może przynieść takie wady jak: chęć błyszczenia w otoczeniu za wszelką cenę, pragnienie dążenia do dominacji, krytykanctwo, gadulstwo, zbytnią pedanterię, amoralność i powierzchowność. W złych aspektach wyzwala nadmierną ciekawość, wścibstwo, budzi pragnienie osiągania korzyści wszelkimi, nawet nielegalnymi metodami. Wywołuje przestępcze skłonności, podnieca próżność, nerwowość, powoduje niespójne rozumowanie, powierzchowność sądów i ocen. Kochających zyski Merkury zachęca do nieprzemyślanych inwestycji i ryzykownych operacji finansowych.
Zawody związane z tą planetą to: mówca, kupiec, poseł, podróżnik, żeglarz, pisarz, nauczyciel, a także złodziej i oszust. Obecna cywilizacja dodała tu jeszcze zawód dziennikarza. Miejsca sprzyjające Merkuremu to: targowiska, place, porty, sklepy, galerie handlowe i miejsca, które przeznaczone są na wymianę towarów, plotek i wiadomości oraz szkoły. Ceremonia religijna podległa tej planecie to pielgrzymka.

Merkury może
niszczyć dotychczasowe struktury społeczne. Przykładem takiego oddziaływania były: wybuch I wojny światowej w 1914 roku oraz rozpad Związku Radzieckiego i całego systemu komunistycznego w 1991 roku oraz operacja ?Pustynny Lis? w grudniu 1998 roku w Iraku. W latach Merkurego miały miejsce tak znaczące dla naszej powojennej historii wydarzenia jak: Październik 56 i Grudzień 70, a także pierwsze w pełni demokratyczne wybory do Sejmu i Senatu w 1991 roku.

Pogoda w latach Merkurego
Według dawnych kalendarzy rok niniejszy w powszechności więcej suchych wiatrów i zimna, niż ciepłą i wilgoci, mieć będzie; a dla tego urodzajom ziemi, bardzo nieprzyjaznym, a nawet szkodliwym się okaże. W tym roku należy więc spodziewać się licznych anomalii, nagłych zmian i niestałości pogody, potęgujących się zwłaszcza w okresie listopadowych zaćmień Słońca i Księżyca. Wiosna w latach Merkurego bywa raczej nieprzyjemna. Może być dość ciepło na początku, ale potem czeka nas okres chłodów, z przymrozkami i ostrym powietrzem. W połowie niedostatek opadów opóźniający wzrost roślin. Lepsza pogoda w końcu maja i w czerwcu, liczne burze i silne suche wiatry. Lato niestałe i przekropne ? dnie pogodne na przemian z deszczowymi, częściej chłodno i pochmurnie niż upalnie. Duże wahania temperatury. Gwałtowne burze z wichrem i gradem przyniosą więcej szkody niż pożytku. Poprawa pogody na przełomie sierpnia i września. Jesień na początku dżdżysta, wilgotna i niezbyt ciepła. Już w pierwszej połowie możliwe ochłodzenie, ostre przymrozki, nawet śnieg w górach i na Suwalszczyźnie. Więcej dni pogodnych i suchych w drugiej części. Koniec jesieni z opadami śniegu i mrozem. Zima 2012/13 w pierwszej połowie ze sporymi opadami śniegu i z mrozami, także wiatrami, w drugiej bardziej pogodna i sucha. Na przedwiośniu możliwy powrót mrozów i opadów śniegu.

Inne prognozy
Niestabilność pogody nie zapowiada obfitych zbiorów. Wiosenne przymrozki mogą zaszkodzić wcześnie zakwitającym morelom, brzoskwiniom i czereśniom, niekorzystne będą również dla winorośli. Natomiast należy spodziewać się dobrych zbiorów warzyw korzeniowych i ziemniaków. Zadowalające plony kapusty, sporo grochu, mniej niż zwykle będzie fasoli, ogórków i pomidorów. Okresowe chłody i opady utrudnią loty pszczołom, co zmniejszy miodobrania. Sporo grzybów? dosyć dobre zbiory przez cały sezon od czerwca do października. Wędkarze taaakiej ryby mogą spodziewać się dopiero pod jesień.
W latach Merkurego urodzili się m.in.: Marceli Nowotko, Louis Armstrong, Lin Piao, Jurij Antropow, Michalina Wisłocka, Andriej Sacharow, Zbigniew Brzeziński, Edward Szewardnadze, Erich van Da?niken, Janusz Korwin?Mikke, Jadwiga Staniszkis, Bogdan Borusewicz, Andrzej Słowik, Andrzej Mleczko oraz Jarosław i Lech Kaczyńscy.
Zebrał: erg


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (766) z dnia 16 Marca 2012r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »