tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Requiescat in pace

 
Opoczyńska modlitwa za tragicznie zmarłych

W niedzielę miłosierdzia bożego, 11 kwietnia w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. sprawowana była uroczysta msza za zmarłą tragicznie pod Smoleńskiem polską delegację udającą się pod przewodnictwem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego.
Mszy przewodniczył ks. kanonik Mieczysław Głogowski, który podzielił się z wiernymi swoim wspomnieniem z ostatniego spotkania z biskupem polowym WP. W mszy, oprócz licznego grona opocznian, udział wzięły poczty sztandarowe i przedstawiciele szkół, OSP, harcerze, delegacje Strzelca, Akcji Katolickiej, policji, Wojska Polskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, w tym burmisrz Opoczna Jan Wieruszewski, radni, lekarze i pielęgniarki, sędziowie i prokuratorzy. Ceramikę Paradyż reprezentował prezes zarządu Piotr Tokarski. Portrety tragicznie zmarłych trzymali harcerze i niezrzeszeni.
Polecano miłosiernemu Bogu dusze wszystkich tragicznie zmarłych a szczególnie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, biskupa polowego Wojska Polskiego, gen. dyw. Tadeusza Płoskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, Honorowego Obywatela gminy Opoczno Ryszarda Kaczorowskiego, wicekanclerza kurii polowej ks. płka Jana Osińskiego i rektora Uniwersytetu im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, ks. prof. Ryszarda Rumianka. Wzruszającą homilię wygłosił ks. Tadeusz Mazur, cytując przygotowaną na uroczystości katyńskie i nie wygłoszoną homilię ks. bpa Tadeusza Płoskiego, dotyczącą prawdy. Prawdy, dla której warto żyć i warto umrzeć. Strzec jej jak źrenicy oka przy krzyżu chrystusowym w rodzinie i w ojczyźnie.
Wszystkim zebranym w kościele podziękował za przybycie i wspólną modlitwę przyjaciel biskupa polowego, gen. dyw. Tadeusza Płoskiego i prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego Zbigniew Gretka, prezes SAP. Nawiązał do zaszczytnej współpracy ze zmarłymi, przypominając ich pobyty na ziemi opoczyńskiej, podczas uroczystości papieskich, kardynalskich i wojskowych. Ukazał ich wielką miłość do ojczyzny do każdego człowieka, w tym do pięknej ziemi opoczyńskiej.
W ciszy serca i w zadumie, ocierając łzy, wierni podeszli do krzyża św. składając kwiaty i zapalone znicze tym wszystkim, którzy w piątą rocznicę śmierci Jana Pawła II dołączyli do niego w Domu Ojca, o którym mówił podczas pogrzebu papieża Polaka kard. Joseph Ratzinger, który już jako papież Benedykt XVI łączy się w bólu z narodem polskim i rodzinami tragicznie zmarłych.
Przed Twe Ołtarze zanosim błaganie, zbolałą Ojczyznę pobłogosław Panie.
Wieczny pokój racz duszom tragicznie zmarłych dać Pani.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (666) z dnia 16 Kwietnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »