tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
SPRZEDAM (bez pośredników) nowy dom w Miedznej ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Drzewica

 Rehabilitacja podczas integracji

 
Punkt Informacyjny Polskiego Związku Niewidomych w Drzewicy zorganizował trzecie spotkanie informacyjno?rehabilitacyjne członków PZN z terenu gminy i miasta. Przedsięwzięcie miało wymiar szczególny. Osoby, które od lat pomagają niewidomym i słabowidzącym, otrzymały honorowe odznaczenia


Placówka kierowana przez Aleksandrę Domańską i Leokadię Hajęcką stawia na szeroko pojęte poradnictwo. W każdy poniedziałek od godz. 10.00 do 12.00 prowadzi dyżury w lokalu na drugim piętrze Urzędu Gminy i Miasta. Zrzesza 29 podopiecznych, w tym jedną członkinię nadzwyczajną.
? Cieszymy się, że ludziom, którzy nas potrzebują, możemy w miarę możliwości pomóc ? mówią panie prowadzące punkt. Osobom niewidomym i mającym problemy ze wzrokiem udzielają porad, wskazówek i aktualnych informacji na temat przysługujących uprawnień. Pomagają wypełniać druki zeznań podatkowych oraz wnioski dotyczące likwidacji barier w komunikowaniu się czy też barier technicznych. Informują o organizowanych przez opoczyńskie koło PZN spotkaniach, szkoleniach i wycieczkach, a także propozycjach lokalnych stowarzyszeń.
Do najważniejszych inicjatyw punktu należą zapoczątkowane przed dwoma laty spotkania informacyjno?rehabilitacyjne, które zrzeszają chorych z terenu gminy i miasta, ich przewodników, członków rodzin, działaczy stowarzyszenia oraz osoby wspierające PZN. Tegoroczne spotkanie miało miejsce w czwartek, 28 listopada w Ośrodku Kultury.
Frekwencja dopisała. W sali kameralnej zgromadziło się około sześćdziesięciu osób, w tym dwudziestu podopiecznych punktu wraz z opiekunami. Do Drzewicy przyjechały przedstawicielki ogólnopolskich i wojewódzkich władz PZN: wiceprezes zarządu głównego w Warszawie Teresa Wrzesińska, dyrektorka Okręgu Łódzkiego Lilianna Szymarek, wiceprezes zarządu OŁ Lucyna Góra i była prezes zarządu OŁ Izabela Snarska. Nie zabrakło zarządu koła PZN w Opocznie na czele z prezes Danutą Jurek, gminnych samorządowców, duchowieństwa reprezentowanego przez ks. kan. Adama Płuciennika, społeczników z organizacji pozarządowych oraz sponsorów. Były też okulistki Ewelina Pawlik z Opoczna i Izabela Kośka z SPZOZ w Nowym Mieście.
Po powitaniu zebranych Aleksandra Domańska opowiedziała o działalności punktu. Podziękowała wszystkim, którzy współpracując z placówką, pomagają niewidomym i słabowidzącym. W ciepłych słowach wypowiadali się również goście.
Miła niespodzianka czekała na osoby wybitnie zasłużone środowisku niewidomych. Odznaki "Przyjaciel niewidomych", przyznawane za szczególne wsparcie chorych i stowarzyszenia, otrzymali: doktor Maria Teresa Nowakowska ? przewodnicząca Rady GiM, sponsorki Ewa Pluta i Halina Wiśniewska, dyrektor OKGiM Krzysztof Kowalski oraz wolontariusze: Maria Wrzesień, Anna i Stefan Kolasowie, Krystyna Starnawska i Beata Wrzosek. Takie same odznaczenia na początku roku odebrali w Opocznie burmistrz Janusz Reszelewski, kierowniczka Miejsko?Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Iwona Rosłaniec oraz stale współpracująca z PZN okulistka Ewelina Pawlik.
Jak zawsze, mocno zaakcentowano kwestie szkoleniowe. ? Doradztwo rehabilitacyjne ma wielkie znaczenie dla tracących wzrok i ociemniałych ? przyznała Aleksandra Domańska. ? Często samo udzielenie informacji lub porady może pomóc w rozwiązaniu problemów powstałych w związku z utratą wzroku.
Dyrektorka Lilianna Szymarek wygłosiła prelekcję pt. "Ocena i modyfikacja otoczenia osób słabowidzących i ociemniałych". Zaznaczyła, że niezwykle istotnym czynnikiem jest korzystanie z pomocy optycznych, nieoptycznych oraz technik orientacji przestrzennej, a także stosowanie odpowiedniego oświetlenia i kolorystyki, która zapewnia dostateczne kontrasty barwne. Podała wiele wskazówek, jak przeprowadzić proces adaptowania najbliższego otoczenia dla potrzeb osoby z dysfunkcją wzroku. Dużą część wykładu poświęciła prawidłowemu oświetleniu.
Po prelekcji rozdano sprzęt rehabilitacyjny, zakupiony ze środków UGiM i otrzymany z Opoczna. Do członków PZN trafiły mówiące glukometry, ciśnieniomierze i zegarki z minutnikiem, płynomierze dźwiękowe, ramki do podpisu, folie powiększające, składana laska oraz tzw. banknotówka, która umożliwia szybkie i proste sprawdzenie nominału banknotów.
Kolejnym ważnym celem była integracja. Przygotowany przez wolontariuszy obiad i poczęstunek smakowały wyśmienicie, a długim rozmowom towarzyszyła muzyka, która dla osób niewidomych i słabowidzących ma wymiar szczególny ? stanowi jedną z form rehabilitacji. Uczestnicy uroczystości choć na kilka godzin mogli oderwać się od problemów dnia codziennego. Do domów wracali bardzo zadowoleni, zapowiadając udział w przyszłorocznym, czwartym już spotkaniu.



Oficjalna część spotkania Ośrodku Kultury



Grupa drzewickich wolonariuszy, którzy otrzymali honorowe odznaczenia PZN


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (856) z dnia 6 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »