tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Żarnów

 Rajd z królem w tle

 

Rajd "Śladami Kazimierza Wielkiego" od 7 lat odbywa się na ziemi przedborskiej, jako że miejsce to obrał sobie któl na polowania. Niestety jego wielkie upodobanie do łowów stało się niejako przyczyną jego przedwczesnej śmierci. 8 września 1370 r. w okolicach Przedborza we wsi Żelazne Nogi (obecnie Żeleźnica) w pogoni za jeleniem spadł z konia i złamał nogę. Długo trwała podróż rannego władcy do Krakowa. Rana nie chciała się goić i pomimo wielkich wysiłków nadwornych medyków cały czas pogarszał się stan zdrowia króla. Zmarł na Wawelu rankiem 5 listopada 1370 r.
Oddział PTTK w Żarnowie i szkolny klub PTTK przy Zespole Szkolno?Gimnazjalnym w Przedborzu dla uczczenia pamięci naszego władcy od 2007 roku organizują rajdy. Były już m.in. rajdy "Śladami Kazimierza Wielkiego i piastowskich miodów", "Śladami Kazimierza Wielkiego i piastowskich łowów" czy tegoroczny "Śladami Kazimierza Wielkiego i przedborskich borów". Tym razem rajd odbył się 28 września na siedmiokilometrowej trasie ze Skotnik przez Józefów i Reczków do leśniczówki Bysiów. Na starcie w Skotnikach uczestników powitali trzej pracownicy Nadleśnictwa Przedbórz, które objęło honorowym patronatem tegoroczną imprezę. Turyści zwiedzili zabytkowy drewniany kościół w Skotnikach, po którym oprowadzał miejscowy proboszcz. Na trasę wyruszyło około 200 miłośników pieszych wędrówek ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z: Aleksandrowa, Białaczowa, Przedborza, Skotnik, Szczercowa, Radomska i Woli Krzysztoporskiej oraz Żarnowa. Pogoda dopisała, a promienie słońca podświetlały pięknie wybarwione liście drzew. NIektórzy nawet wyczuwali aromatyczny zapach grzybów. Co bardziej wytrawni młodzi grzybiarze, nawet przy mijanych ścieżkach czy przydrożnych rowach potrafili wypatrzeć dorodne skarby leśnego runa. Na trzech punktach rajdowej wędrówki młodzież z Przedborza przygotowała konkursy dla uczestników: strzelanie z łuku do tarczy, bieg z jajkiem i rzuty do celu. Konkurencje przysporzyły rajdowcom wiele uciechy, a pozostali mieli czas do krótkiego odpoczynku i wzajemnej integracji. Po dojściu na metę imprezy poczęstowano rajdowców grochówką, a dla opiekunów przeznaczono regionalną potrawę z ziemniaków i mięsa zwaną przedborskim kuglem. Zgodnie z tradycją rozegrano też konkurs o tematyce historyczno?przyrodniczej związany z ziemią przedborską i postacią króla. Zwycięzcami konkursowych zmagań została drużyna Szkoły Podstawowej z Żarnowa, drugie miejsce przypadło drużynie Gimnazjum w Żarnowie a trzecie reprezentacji z Białaczowa.
Zakończenie było również dobrą okazją do wręczenia legitymacji członkowskich i zdobytych odznak turystyki pieszej. Nowymi członkami PTTK zostali: Kinga Nowak i Szymon Pikuła ze Szkoły Podstawowej w Żarnowie, Natalia Rogozińska z Aleksandrowa oraz Bartosz Agatowski i Dominika Ciszek z Gimnazjum w Żarnowie. Popularne odznaki turystyki pieszej otrzymali: Weronika Zasada i Sylwia Tuchowska z Białaczowa, Magdalena Kapuścińska, Jacek Szlakiewicz i Patryk Cygan z Przedborza. Magda Kapuścińska zdobyła też brązową OTP. Pamiątką z rajdu będą też znaczki rajdowe z podobizną króla i dyplomy. Należy podkreślić, że młodzież z Zespołu Szkolno?Gimnazjalnego w Przedborzu z ich opiekunami Justyną Nicoś i Wojciechem Dziubą z podjętego zadania wywiązali się celująco. Szczególne podziękowania przekazujemy Nadleśnictwu Przedbórz, które ufundowało zarówno poczęstunek jak i piękne nagrody dla laureatów konkursów, a trzyosobowa grupa leśników zapewniła sprawną organizację zakończenia rajdu i bardzo dobrą atmosferę.


Grażyna Szafińska   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 41 (848) z dnia 11 Października 2013r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »