Zdaniem psychologa
Czytelnik: Moja żona wierzy w duchy. Ciągle chodzi do jakichś wróżek, ostatnio zaczęła mówić, że widzi aurę wokół innych ludzi i wyczuwa przyszłość. Nasza córka wyjechała na studia i potrzebuje pieniędzy, a żona wydaje coraz więcej na szarlatanów, którzy jej wmawiają, że ma jakąś moc. Zaczynam się bać, czy ona jest przy zdrowych zmysłach?
? Ponad połowa ludzi na całym świecie wierzy w jakieś nadprzyrodzone moce, jasnowidzenie, telepatię, duchy itp. Można więc powiedzieć, że w samych takich przekonaniach nie ma nic szczególnie nietypowego ? one są powszechne. Rozumiem jednak, że w Pana przekonaniu żona popada w skrajność. W dodatku martwi się Pan, że te jej przekonania są coraz bardziej kosztowne i dziwaczne. Czy dzieje się z nią coś dziwnego? Czy żona "świruje"? Proponuję popatrzeć na to z innej perspektywy. W życiu każdy człowiek poszukuje jakiegoś sensu, czegoś co sprawi, że jego egzystencja nabierze znaczenia. Wasza córka wyprowadziła się z domu, być może żona utraciła w ten sposób jakąś swoją wartość życiową? W psychologii mówi się o syndromie pustego gniazda. Poszukiwania w zaświatach mogą być wyrazem pragnienia nadania życiu jakiejś nowej wartości.
Co robić? Rozmawiajcie o tym, jak macie zamiar teraz razem żyć, twórzcie nowe plany? Oboje przechodzicie przez etap przystosowania się do życia bez dziecka. To wiele zmienia w małżeństwie, zwykle na plus. Na przykład wiele małżeństw zbliża się wtedy ponownie do siebie. Być może warto gdyby Pan też dowiedział się więcej o owych nadprzyrodzonych zdolnościach, żeby z żoną sensownie dyskutować na ten temat?
Czytelniczka: Mój ojciec ma 80 lat i jest przewlekle chory, coraz z nim gorzej? W zeszłym tygodniu zadzwonił do mnie kuzyn, syn siostry ojca i powiedział, że ona zmarła po długiej chorobie. Ja nie wiem, czy ojcu o tym mówić. Boję się, że to go dobije?
W większości sytuacji nie powinno się takiej informacji ukrywać. Jeśli Pani ojciec jest przytomny i rozumie co się do niego mówi, raczej powinno się mu o tym powiedzieć. To zresztą nie będzie jakoś szczególnie zaskakujące, ponieważ siostra długo chorowała.
Jeśli jednak faktycznie boi się Pani, że to na niego źle wpłynie, proszę najpierw sprawdzić, czy ojciec chce się o śmierci siostry dowiedzieć. Może Pani na przykład powiedzieć: Wiesz tato, dzwoniłam ostatnio do kuzyna i mówiłam mu o tym że się źle czujesz? Jeśli ojciec zacznie przy tej okazji wypytywać o swoją siostrę, oznacza to, że nie boi się złej wiadomości. Jeśli jednak będzie wyraźnie omijać temat siostry, może to oznaczać, że nie chce się dowiedzieć o jej śmierci i wtedy być może lepiej to jednak przemilczeć.
|