tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Przyszli policjanci w Legionowie i Szczytnie

 
W dniach 15?16 kwietnia piętnaścioro uczniów z klas policyjnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych uczestniczyło w wycieczce do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Wizyta młodzieży ukierunkowana była na poznanie kryteriów doboru kandydatów do pracy w policji, zasad i procesu szkolenia, zakresu działań i specyfiki pracy policjantów

Wśród uczestników znaleźli się uczniowie klasy drugiej: Monika Błaszczyk, Alina Kołodziejczyk, Amelia Wacławiak, Sylwia Wąsik, Marlena Kwietniewska, Bernadetta Bień, Magdalena Wieprzycka, Martyna Kądziela, Mateusz Tomczyk, Mateusz Wrzesień, Sebastian Ślęzak, oraz przedstawiciele klasy pierwszej: Jacek Czyżewski, Mateusz Brzózka, Piotr Abramczyk, Łukasz Stolarczyk. Opiekunami młodzieży byli wychowawcy tych klas ? historyk Waldemar Danielik i matematyczka Elżbieta Woźniak.
Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się od sprawdzenia obecności oraz tego wszystkiego, co uczniowie zamierzali ze sobą zabrać. Sama podróż przebiegała bez przeszkód i zgodnie z umową, około godz. 12.00 grupa stawiła się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
Na początku licealiści przeszli krótkie szkolenie z zasad kierowania ruchem drogowym. Następnie mieli możliwość przyjrzenia się pracy grupy funkcjonariuszy z sekcji ruchu drogowego podczas zainscenizowanego wypadku z udziałem pieszego. Było więc zabezpieczenie miejsca wypadku i wszelkich śladów mogących przyczynić się do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia a także pierwsza pomoc osobie poszkodowanej.
Kolejny element to prezentacja wyszkolenia psów policyjnych, która wzbudziła niekłamany podziw obserwatorów. Każdą komendę swych przewodników psy wykonywały natychmiast i bez najmniejszej pomyłki. Czworonogi potrafią m.in. w pełnym biegu wskoczyć przez uchyloną boczną szybę auta i skutecznie obezwładnić znajdującego się tam potencjalnego przestępcę. Po pokazie wszyscy zgodnie orzekli, że przed psem policyjnym po prostu nie da się uciec.
Potem młodzież poznała specyfikę pracy pododdziału zajmującego się ochroną imprez masowych, w tym meczów piłkarskich. Niektórzy dziwili się, że w takich formacjach na równi z mężczyznami służbę pełnią kobiety. Dziewczęta biorące udział w wycieczce były tym faktem niezwykle zbudowane.
Na zakończenie w sali gimnastycznej zaprezentowano tor przeszkód, który służy do weryfikacji sprawności fizycznej kandydatów na policjantów. Uwzględnia m.in. skoki przez skrzynię, bieg przez płotki, rzuty piłką lekarską, przewroty w tył i przód. Aby zaliczyć test trzeba pokonać tor w czasie nie dłuższym niż 1 minuta i 45 sekund.
Chętni mogli sprawdzić swoje predyspozycje sprawnościowe. Jako pierwszy zgłosił się Jacek Czyżewski, który nie popełniając żadnego błędu przebył tor w 1 min. i 25 sek, co instruktorzy uznali za bardzo dobry wynik. Gorzej poszło dziewczętom. Żadna nie zaliczyła testu ? dużą trudność sprawiało im przenoszenie ciężkiego manekina imitującego ranną osobę.
Ok. godz. 15.00 grupa z ZSP ruszyła w dalszą drogę, tym razem do Szczytna. Ten etap był nieco męczący ze względu na odległość wynoszącą ok. 200 km. Z krótkimi postojami drzewiczanie dotarli do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Czasu wystarczyło już tylko na zakwaterowanie w akademiku, kolację, krótkie rozmowy i sen.
Sobota rozpoczęła się od pobudki o godz. 6.00. Nikt dłużej nie pospał, bo całe miasteczko akademickie budzi syrena. Dwie godziny później grupa była już na umówionym miejscu zbiórki, na którym czekała rzecznik WSPol. ? podkom. Beata Bekulard.
Uczniowie zwiedzili najpierw izbę pamięci poświęconą historii szkoły, jej komendantom oraz miejscom masowej zagłady policjantów w czasie drugiej wojny światowej na terenie byłego ZSRR. W sali kinowej obejrzeli film promujący placówkę, następnie mieli możliwość rozmowy z przedstawicielami samorządu studenckiego. Doskonale wyposażona biblioteka, jak zapewniała jej kierowniczka, służy nie tylko studentom i wykładowcom WSPol. ale również osobom z zagranicy piszącym prace naukowe z najróżniejszych dziedzin związanych z pracą policji. W pracowni daktyloskopii młodzież zapoznała się z metodami zdejmowania odcisków palców i innych charakterystycznych części ciała np. małżowin usznych. Zaciekawienie wzbudził sposób zdejmowania odcisków u osób posiadających dłonie o sześciu palcach.
Z kolei podinsp. Przemysław Wrzosek przybliżył zebranym kluczowe elementy codziennej pracy policji, jakim są przesłuchania i rozmowy ze świadkami przestępstw. Uzmysłowił wszystkim znaczenie i rolę świadka w procesie pozyskiwania informacji, przybliżył pracę psychologów.
Na strzelnicy zaprezentowano techniki oddawania strzałów, zapoznano z podstawowymi zasadami bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Instruktor krótko scharakteryzował wybrane modele broni policyjnej. Niemałe wrażenie wzbudził pokaz umiejętności i wyszkolenia pododdziału antyterrorystycznego. Było zatrzymanie i obezwładnienie ?przestępców? poruszających się samochodem, a następnie wejście do pomieszczenia, w którym przebywały ?uzbrojone osoby?, ich obezwładnienie, zatrzymanie i zabezpieczenie broni. Dziewczynom tak bardzo spodobał się pokaz, że nie omieszkały zrobić sobie pamiątkowych zdjęć z antyterrorystami.
Funkcjonariusz musi być wszechstronnie wyszkolony i przygotowany również na działania w wodzie, dlatego uczniowie udali się na basen, gdzie obejrzeli pokaz ratowników policyjnych udzielających pomocy osobom tonącym. W sali gimnastycznej zorganizowano prezentację sztuk walki oraz technik obezwładniania, która była nie mniej widowiskowa.
Na zakończenie inspektorzy transportu drogowego dali popis wyszkolenia w jeździe na motocyklu. Osoby chętne i przede wszystkim odważne mogły odbyć przejażdżkę w roli pasażera. Z drzewickiej grupy nie omieszkały tego zrobić Monika Błaszczyk i Alina Kołodziejczyk. Z kolei posiadający prawo jazdy mieli okazję pojeździć samochodem w specjalnych goglach, w których człowiek widzi, jakby znajdował się w stanie nietrzeźwości.
Po obiedzie i krótkim odpoczynku młodzież wraz z opiekunami ? podobnie jak w Legionowie ? podziękowała pracownikom uczelni za serdeczne przyjęcie, stworzenie miłej atmosfery oraz opiekę. Podróż powrotna minęła szczęśliwie i późnym wieczorem wszyscy zameldowali się w swoich domach nie kryjąc zadowolenia z bardzo udanej i interesującej wycieczki.

foto: Podczas prezentacji wyszkolenia psów policyjnych w Legionowie


foto: Na policyjnym motocyklu Monika Błaszczyk


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (719) z dnia 22 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »