"Chłopiec w pasiastej piżamie autorstwa Johna Boyne?a to wstrząsająca historia pięknej przyjaźni na przekór złu szalejącej wojny. Opowiada o dziejach dwóch chłopców, którzy urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktował ich do pewnego czasu zupełnie inaczej. Ich spotkanie ma wymiar symboliczny. Odbywa się na granicy dwóch światów. Okazuje się, że przekroczenie jednego z nich powoduje, że stają się równi, ale na pewno nie szczęśliwsi
Chłopiec w pasiastej piżamie. John Boyne, 2006
Bruno to dziesięcioletni syn niemieckiego oficera, komendanta obozu koncentracyjnego. Żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości, że trwa tuż obok i pochłania ofiary. Z racji tego, że ich miejsce zamieszkania znajduje się na terenie sąsiadującym z obozem, w głowie chłopca rodzi się dziwne wyobrażenie o ludziach w pasiastych piżamach, który de facto bardzo różni się od ponurej, przerażającej i smutnej rzeczywistości. Pewnego dnia Bruno wybiera się w "podróż" wzdłuż kolczastego ogrodzenia, aby odkryć coś nowego. Przypadkowo poznaje swojego rówieśnika Szmula, żydowskiego chłopca z Polski, któremu przyszło żyć w obozie.
Szmul to syn żydowskiego zegarmistrza. Zna wojnę od tej najgorszej i najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo, przyszłość oraz członków rodziny.
"Chłopiec w pasiastej piżamie" to światowy bestseller przetłumaczony na kilkadziesiąt języków. Jest laureatem irlandzkiej nagrody literackiej Irish Book Awards 2007 w dwóch kategoriach: "książka dziecięca" i "nagroda czytelników". Ta książka sprzedała się w nakładzie przekraczającym 5 mln egzemplarzy. Znalazła się również na pierwszym miejscu listy bestsellerów "New York Timesa".
Książka ta została zekranizowana w 2008 roku. Ambicją Marka Hermana, reżysera ekranizacji, jest by film znalazł się na liście obowiązkowych tytułów w ramach zajęć szkolnych i służył ku przestrodze pokoleniu, które już wkrótce opowieści o obozach zagłady może włożyć między nierzeczywiste i odległe historie typu "dawno, dawno temu?".
Z całą pewnością nie jest to łatwa i przyjemna lektura. Ta niewielka objętościowo książka na zaledwie dwustu stronach mieści niesamowicie tragiczną i poruszającą do głębi historię. Obrazuje świat okupacji widziany oczami dziecka, który przeraża i wywołuje niemałe emocje i refleksje. Całość napisana została nieskomplikowanym, prostym językiem, ale jakże wymownym. "Chłopiec w pasiastej piżamie" to wzruszająca i chwytająca za serce, godna polecenia opowieść o dramatyzmie i bezwzględności wojny.
|